FÖÖAL

FÖÖAL Follow

Fethiye Ömer Özyer Anadolu Lisesi Kütüphanesi
İletişim için DM ya da E-posta 📧📩

932 Followers  958 Follow

Share Share Share

Ünlü bir psikiyatrist merakı yüzünden kış uykusundaki canavarı uyandırır ve insan avının başlamasına sebep olur… Genç ve güzel bir kadın sevdiği adamı korumak için ruhunu şeytana satar…Ve polisler; büyük bir yapbozun parçaları gibi birbiriyle alakasız görünen cinayetleri çözmek için katile adım adım yaklaşan tek kişinin peşine düşerler…
Mario Mazzanti'nin kaleminden sürükleyici bir gerilim polisiye kitabı. "Suçlunun kim olduğunu tahmin etmeniz hiç de kolay olmayacak!"
Kitabın adı olan Sevdalinka, Bosna-Hersek’in geleneksel müzik tarzına verilen addır. Boşnakların halk müziği olarak bilinir. Boşnak dilinde aşk şarkıları anlamına gelir.

Ayşe Kulin, bu kitabı yazarken, tarih boyunca farklı milletler boyunca sürekli soykırıma tabi tutulan Boşnak halkının çektiği acıları Türk halkına tanıtabilmeyi amaçlamıştır. Sekiz yüz yıllık Boşnak tarihinin en kanlı dönemini bir gazetecinin kendi iç dünyasıyla harmanlayıp sunan yazar bize insanlığımızı da sorgulatıyor. Savaşlar insanları ne kadar geri götürüyor, ruhumuzdan hangi parçaları kaybediyoruz? Savaşta bir şeyler kaybetmek için ortasında kalmamıza gerek yok. 
Okurken tüylerinizi diken diken edecek bir vahşeti olanca çıplaklığıyla okuyacaksınız. Savaşın vereceği en büyük zararların ve siyasetin kirli dünyasında gezinirken ayaklarınıza camlar batıyormuş gibi hissedeceksiniz. Siyasetin çirkinliğinden başka bir şeyinden faydalanmadığımızı yeniden göreceksiniz. Dediğim dedik insanların sayesinde dünya üzerindeki topraklar en çok kanla yıkandı ne yazık ki.
Şeker tadında bayramlara yakışabilecek harika bir kitap, "Şeker Portakalı". Adının böyle olduğuna bakmayın, bu kitap: "Günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü" Zeze anlattıklarıyla hepimizi hem düşündürüyor hem etkiliyor. Büyük küçük herkesin okuması gereken harika bir kitap. --"Onu düşünmekten kendimi alamıyorum, şimdi acının ne olduğunu gerçekten biliyordum. Ayağını bir cam parçasıyla kesmek ve eczanede dikiş attırmak değildi bu. Acı, insanın birlikte ölmesi gereken şeydi. Kollarda, başta en ufak güç bırakmayan, yastıkta kafayı bir yandan öbür yana çevirme cesaretini bile yok eden şeydi." --"Neyi bekleyeceğiz, Zeze?"
"Gökyüzünden güzel bir bulutun geçmesini."
Çelişen iki öykü bir arada, yufka yürekli, düzenbaz...
HAFTANIN KİTABI
Göz kamaştırıcı güzelliğinin yanı sıra, acımasızlığıyla tanınan Kraliçe Ravenna ölümsüzlüğün peşindedir.Fakat amacına ulaşması için ,kraliçenin kaderini değiştirecek güçteki "o" kalbi ele geçirmesi gerekmektedir; gözünü kırpmadan öldürdüğü kralın ,genç ve güzel kızı Pamuk Prenses'in kalbini...
Kraliçe bu görevi gerçekleştirmesi için korkusuz Avcı Eric'i görevlendirir.Pamuk Prenses'i bulan Avcı ,onun büyüleyici güzelliği karşısında ne yapacağını bilemez ve görevini yerine getirip getirmemekte kararsız kalır.Acaba Eric kraliçenin isteğini gerçekleştirecek midir? Yoksa Pamuk Prenses'i öldürmek yerine ,onu krallığın bugüne kadar eşine rastlamadığı bir savaşçı haline mi dönüştürecektir?
HAFTANIN KİTABI
Milena'ya Mektuplar; çevirilerle başlayan, yaklaşık 2 yıl sürecek mektuplaşmalarla örülen ve sonunda kangren haline gelecek bir aşkın hikayesidir
Franz Kafka Prag'da tanıştığı gazeteci Milena Jesenska'dan hikayelerini Çekçe'ye çevirmek ister. Çevilerdeki ustalık ve içtenlikten etkilenen Kafka,1920 Nisan'ında Milena'ya bir mektup yollar.
Mektuplaşmalar, zamanla yoğun bir aşka dönüşür. Ne  var ki, zihinsel bir yolculuk olarak yaşanan bu aşk zamanla Kafka'nın ruhunda derin yaralara yol açacaktır...
HAFTANIN KİTABI
Bu oyunda gerçekten iyiyseniz ve korsanlık yetenekleriniz farkediliyorsa SAG sizin de kapınızı çalabilir. Tıpkı bir gün Micheal'ın kapısının çalınması gibi. Dehşet saçan terörist Kaine'yi bulması istenilmektir ondan. Yanına arkadaşları Sarah ve Bryson'u alarak bir yolculuğa çıkarlar. Bu görev için YOL'a adım atan genç oyuncular neyin gerçek neyin kod olduğunu bilemedikçe kafaları çok karışmakta... Fiziksel ve bedensel acı ve kayıplar vermekte, giriştikleri mücadeleler onları gerçek sona yaklaştırmakta. Tabii gerçek bildikleri yalan, yalan bildikleri bir doğrudan ibaret değilse....
HAFTANIN KİTABI
Twitter yokken o vardı. Vedat Özdemiroğlu insanlık hallerini kısa cümlelerle anlatıyor. Esprileri art arda sıralıyordu. 140 karakter kısıtlaması yok burada. Çünkü öze sadakati, her defasında biçimsel sınırlamayla temin edemezsiniz. Beri tarafta, Özdemiroğlu, okurunu her daim hoş tutmayı ilke edinmiş görünüyor. Yükte hafif pahada ağır metinler sunuyor. Bu nedenle onun yazdıkları hafızalarda yer ediyor. Hızla yayılıyor, kolayca anonimleşiyor. Bebek Kafası'ndaki birçok espri, yazar adı anılmadan dilden dile aktarılıyor. Vedat Bey adeta, espri yapmış denize atmış. Zamanla, memleketin üç tarafını çeviren denizlere rengini vermiş mizahı. Murat Menteş'in sunuşuyla Vedat Özdemiroğlu'ndan BEBEK KAFASI.
HAFTANIN KİTABI
Frankenstein'ın hikayesinde bir delinin yalnızlığına konuk olmaya var mısınız ?  Buyrun o halde , kendinizi ağır bir drama sürüklenmeye hazırlayın ... "Hiç dostum yok Margaret , başarının coşkusu ile alevlendiğim zaman mutluluğuma iştirak edecek kimse olmayacak. Eğer hayal kırıklığına uğrayacak olursam hiç kimse bu kederli durumda bana destek olmak için çaba harcamayacak."
"Talihsiz adam! Sen de benim deliliğimi mi paylaşıyorsun? Sen de aynı sarhoş edici içkiden mi içtin? Dinle beni! Sana öykümü anlatayım, işte asıl o zaman büyük bir hayal kırıklığına uğrayacaksın."
-frankenstein by mary shelley-
HAFTANIN KİTABI
"Kozmik bir şakanın ötesindeydi bu diriliş. Gelecektekilerin geçmişte yaşananları bilebilmesi anlaşılan bir durumdu. Ancak geçmişte yaşayan birinin, gelecekteki bir olayı bilebilmesi mümkün müydü? Gerçi bunun bir adı vardı: 'Kehanet'… Kraliçe Aba, ölümden sonra dirileceğini sanki öngörmüştü. Hatta bir ad bile vermişti. Ya da yaşama gelme gayesindeki adamı işaret etmişti. O işaret ettiği adam buradaydı. Aden Ataman, işinde çok başarılı bir arkeologdur. Anadolu'nun güneyinde bulunan gizemli bir parşömeni deşifre etme çabasıyla birlikte kendisini uluslararası oyunların içinde bulur. Kraliçe Aba, 2000 yıl önce yaşamış bir kraliçedir. Günümüzün olağanüstü bilimsel keşifleri sayesinde yolu Aden Ataman ile kesişecek ve imkânsız görünen bir aşk ilişkisinin kıvılcımları çakacaktır… Çiçek S. Tüfekçi'den, tarihin, aşkın ve bilimin kesiştiği bir ilk roman.
HAFTANIN KİTABI |MARSLI-Andy Weir|
Mars'ta bir insan. Dünya'dan kimsenin haberi yok... Su yok, yiyecek yok, hava yok. Atmosfer, basınç bile yok. 
Altı gün önce, Mark Watney Mars'a ayak basan ilk insanlardan biriydi. Şimdi ise, orada ölmesi neredeyse kesin.
"Aksiyon ve uzay macerasının kusursuz bir karışımı."
-Library Journal-