Bülent Bozkurt

Bülent Bozkurt Follow

twitter.com/buqlent
facebook.com/buqlent

http://ixtanbul.com/

1,186,904 Followers  1 Follow

Share Share Share

“Normallik asfalt yol gibidir, yürümesi rahattır. Lakin tek bi’ çiçek dahi açmaz üzerinde.” (Vincent Van Gogh)
#antakya #hatay #turkiye #turkey
Eskiden anlatmaya üşenirdik. Şimdi anlamaya da üşeniyoruz 😎
#antakya #hatay #turkiye #turkey
Bi’ iki ‘ben’lik fotoğraf şavulladım diye, “Ele verir talkını, kendi yutar salkımı” diyeceksin. “İsa değil Musa, sopa değil asa, dere değil Kızıldeniz” diye açıklama yapasım bile yok çocuuum 😎
Pazar sayıklamaları:
-Sen ‘pazar’sın, anlatsana, neden sayıklıyorum mesela?
-Okullar açıldı/açılıyor. Zilyon yıl oldu... ‘Beden Eğitimi’ dersi var. ‘Ruh Eğitimi’ dersi yok.
+‘Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’ dersi var. Din bi’ kültür, ahlak bi’ bilgi değil, düşünen/taşınan yok.
-“Çocuklar okula bilgi edinsinler diye değil, diğer arkadaşlarıyla karşılaşsınlar diye gönderilir. İnsan birbirine bakarak, birbirini severek öğrenir. Aksi halde çocuklar için İnternet bağlantısı olan bi’ bilgisayar, en afili okuldan bile daha iyi bi’ okul olurdu.” (Agah Aydın)
-Okullar, çocuklar gelecekte ‘kendi’leri olsun diye var, anneleri/babaları mutlu olsun diye değil. Ama? Fakat? Lakin?
-Sen daha ıslık çalamazken, Tash Sultana nam kız on beşten fazla enstrüman çalıyor. Üstelik, müthiş bi’ blues vokaline sahip. Devir, yaratıcı/girişimci/yetenekli insanlar devri. Artık kimse eski eğitim/öğretim argümanlarını, diploma fetişizmini, fosil meslekleri iplemiyor. Ayrıca, analitik olmayan zihnin, şişik egon da bi’ moka yaramıyor çocuuum.
-Şimdi çocuk olsam ve “Büyüyünce ne olmak istersin” diye sorsalar, cevabım net: “Alfabenin 30. harfi olmak isterim.”
-“Bugün okullarda okutulan matematik, matematik değildir. Kanıtsız matematik olmaz. Matematik, doğru yanıtı bulma sanatı değildir. Matematik, doğru yanıtın neden doğru yanıt olduğunu anlama sanatıdır.” (Ali Nesin)
-Annem, çiçek ekerdi teneke kutularının içine. Ben, çay içer, Vedat Türkali okurdum çiçek kokularının arasında: “Ateş en çok söndüğünde duman çıkarır.”
-Neyse. Kendimi kitaba, müziğe banmaya gidiyorum. Öptüm.
-Vesselam 😎
#istanbul #turkiye #turkey #buqlent #buqlenting #whpperspective #theweekoninstagram
Ne diyordu ‘Sis’te Miguel De Unamuno: “Her birimiz yalnızca rolümüzü oynamaktan başka bi’ şey yapmıyoruz. Hepimiz roman kişisiyiz, hepimiz maskeyiz, hepimiz komedyeniz. Hiç kimse söylediğinden ve açıklamasından ne acı çekiyor, ne mutlu oluyor ve belki zevk aldığını ve acı çektiğini sanıyor; aksi halde yaşamak olanaksız olurdu.”
#istanbul #turkiye #turkey #whpperspective #theweekoninstagram
Mistik ruhu, sıcak ve geleneksel tarzı ile Fas’ın yöresel desenlerinden ilham alan Morocco Koleksiyonu, kahvaltılarınıza ve ikramlarınıza renk katacak. | #Porland #BenimPorlandim #TasarladikveUrettik #EvdekiSanat @porland
“Bu ne fotoğraf merakıdır?! Annenin karnından kamerayla mı doğdun?! Kendini telef etmekten vazgeçmeyecek misin” der gibiydi kedi 😼
#kedi #cat #cats #catlover #caturday #catstagram #catsofinstagram #weeklyfluff
Aşk notları:
-Aşk, insanlık kadar eski. Aşk, insanın her dem en biricik meselesi. Aşk, Adem’in eşinde kendini bulma çabası. Aşk, atalar imbiğinden süzdüğümüz en halis miras. Aşk, cennete açılan kapı. Aşk, cehennem ateşi.
-“Aşk taş gibi duran bi’ şey değildir, ekmek gibi her gün yeniden yapılması gerekir.” (Ursula K. Le Guin)
-İster beşeri olsun, ister içtimai. İster mecazi olsun, ister ilahi. Aşkı okuyor, aşkı dokuyoruz. Aşık Veysel’leşiyoruz: “Güzelliğin on para etmez,/Bu bendeki aşk olmasa./Eğlenecek yer bulaman,/Gönlümdeki köşk olmasa.”
-Sevgi, biraz hafifçe. Sevi, basit. Tutku, apayrı bi’ şey. Sevda, tiryakilik gibi. Ötesi, karasevda. İlla, aşk.
-Aşkı okutacak okul yok. Aşkı dokutacak tezgah yok. Aşkı bi’ de Rumi’den dinle: “Ey aşık,/Korkma, sev./Öldüğün yerde değil, dirildiğin yerde sev./Ama sana mana katanı sev./İki iken bi’ olabileceğini sev./Ona sahip çıkamam diye korkma,/İkinize de sahip çıkan var nasıl olsa.”
-“Aşk hakkında konuşan herkes sadece aynadaki yalanını çoğaltır.” (İsmail Kılıçarslan)
-İ’lerin noktalarını koymak gerekirse… Günümüz insanı aşkı kaybetmiştir. Vahyi, doğayı, insanı; ruhu, ahlakı, merhameti kaybettiği gibi. Gönlü, duyguyu, heyecanı, helecanı, vicdanı, şefkati, vefayı vs kaybettiği gibi. Neyi/neleri kaybettiğini de unutmuştur. Aradığı ya da yaşadığı ‘şey’ ise… Sadece ve sadece tensel hazdır.
-Aşıkların seyirciye ihtiyacı var mı ki? Seyirci onayı olmadan aşk inandırıcı değil mi ki? Niye böyle salaklıklar yapıyorsun ki çocuuum?
-Tevbe 71’i ‘oku’ da sevgilin/eşin/aşkın için şükür secdesi yap.
-Vesselam 😎
#istanbul #turkiye #turkey
Ayran aşı çorbası içmeye çağıran haminnem, ‘cacık’ladı da: “Hiç düşündün mü; hıyar, sebzeler arasında çok başka bi’ şeyi temsil eder: Pişmemeyi, kızarmamayı, başka bi’ tada/lezzete dönüşmemeyi, olgunlaşmamayı, geldiği gibi gitmeyi... Hıyar olmak/kalmak ne kadar ilginç değil mi hacı?”
#bw #bnw #blackandwhite #whiteandblack #monochrome #buqlent #buqlenting
Allah’ım, biz bin cümle bocalayıp bi’ şey anlatamıyoruz. İlhan Berk, bi’kaç kelimede ‘cümle adem/alem’i anlatmış: “Sana içimi döksem, beraber toplar mıyız?”
#istanbul #turkiye #turkey #bw #bnw #blackandwhite #whiteandblack #monochrome
Pazar sayıklamaları:
-Neden sayıklıyorum? Albert Camus cevaplasın: “Anlatmamak ahlaksızlıktır.”
-Yeni insanın/toplumun ‘butik’ dertlerle uğraşacak vakti yok. Hatta, kendi derdinden ötesini dert kabul edecek durumu yok.
-Lan Gökan, pardon, küratör Gökhan, ‘de’ye, ‘da’ya gösterdiği özeni ‘insan’a göstermiyor. Genelde kendine küsüyor. Araya girip barıştıracak kimsesi olmuyor.
+Kendine ait bi’ fikri yok. Bedelini ödediği bi’ bilgisi yok. Orijinal bi’ cümlesi yok. İnternet’ten ‘kopyala/yapıştır/paylaş’mayı ‘bi’ şey yaptım’ zannediyor. Dürtüyorum, “Salaklık vecibelerimi yerine getiriyorum, dürtme” diyor.
-Ne diyordu Bukowskiler’in Charles’ı: “Sebeplerimi bilmiyorsan, seçimlerimi yargılama.”
-Amatör bi’ mümin olmaktansa… Profesyonel bir mücrim ol.
-İkiyüzlülük içinde işlenen en ideal ibadetler… Samimiyet içinde işlenen en büyük günahlar… Ve Şirazlı Sadi: “Allah’ım, şikayetçiyim o ibadetten ki beni senin önünde gurura iter. Allah’ım, kutsarım o günahları ki beni senin önünde boyun büktürür.”
-Temelde her şey basittir. Açıkça anlatılamayacak konu yoktur. Açıkça anlatılamayacak kadar kavranmamış konu vardır.
-“Kasten yanlış anlama hamleleri genellikle kusurlu bi’ zekanın değil, özürlü bi’ ruhun belirtisidir.” (Dücane Cündioğlu)
-Bazen soruyu sorup, cevabını vermeyen, her şeyi ‘feraset’imize bırakan haminnem, “Bi’ ara seni anladığımı sandım, sonra sandığımı anladım hacı” dedi.
-Bi’ ömrü bi’ kelimeye sığdırdım: Vesselam 😎
#ayvalik #balikesir #turkiye #turkey #whpdailylife #theweekoninstagram
Kusurlarındır asıl kusursuzluğun. Küsurlarındır asıl tamamlığın 😎
#ayvalik #balikesir #turkiye #turkey #whpdailylife #theweekoninstagram