مركز حاميان حقوق بشر

مركز حاميان حقوق بشر Follow

@cshriran

http://www.cshr.org.uk/

11,748 Followers  31 Follow

Share Share Share

.
در بین كردها غيرت زن و مرد نمی شناسد
★دختر 27 ساله کلاترزانی که خود را شبیه به پسر در می‌آورد و کارگری می‌کند تا خرج خانواده را بدهد
از زبان خود #دختران_شین_آباد بشنوید که چرا در مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کرده‌اند
از فیس بوک آقای رضا خندان، همسر نسرین ستوده: «کفِ دست تمامی اعضای خانواده‌ها - اعم از کودک و بزرگسال - که قرار است به سالن ملاقات حضوری "زندان بدنام اوین" بروند مهر می‌زنند. این مهر کثیف می‌تواند دهها سال قبل ساخته شده باشد.

کف دست, یکی از آلوده‌ترین بخش‌های بدن است. این "مهر کثیف" در هر هفته به کف دست هزاران نفر زده می‌شود. در طول سالیان گذشته احتمالا این مهر با دست صدها هزار نفر تماس داشته است.

بدتر از همه حس بردگی است که سیستم قضایی و سازمان زندان‌ها در شهروندان‌اش ایجاد ‌می‌کند. شهروندانی که حتی متهم هم نیستند و تنها, قصد دیدن عضو زندانی خانواده‌شان را دارند. بیش از همه, کودکان از این که دست‌شان مهر بخورد ناراحت می شوند.

دستگاه قضایی با وجود درآمدهای افسانه‌ای‌اش حاضر نیست برای زندان‌هایش امکانات امنیتی مدرن خریداری کند. کم‌هزینه‌ترین کار ایجاد حس تحقیر و پخش میکروب با یک مهر است». #نسرين_ستوده #حقوق_زندانی #رضا_خندان
حقوق شهروندان #بلوچ
براى تماشاى ويدئوى كامل، ورق بزنيد.
(اين ويدئو به زبان بلوچى نيز منتشر مى شود)
#حقوق_شهروندى #بلوچستان
۷۵۰۰ مدرسه در استان آذربایجان شرقی فرسوده هستند
🔻
مدیرکل اداره نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان شرقی روز پنجشنبه از وجود ۷۵۰۰ مدرسه در آذربایجان شرقی خبر داد که به گفته او، عمر مفیدشان را از دست داده‌اند‎ و فرسوده هستند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، محمدرضا عیدی اشاره کرد که از ۱۰ هزار و ۲۰۰ کلاس درس در استان آذربایجان شرقی، ۶۲۰۰ کلاس نیمه مستحکم و نیازمند مقاوم سازی هستند.
شش #درویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ از حضور در جلسات محاکمه #دادگاه_انقلاب خودداری کرده‌اند. این افراد که سایت مجذوبان نور آنها را احمد ایرانی‌ خواه، سعید دوراندیش، وحید خموشی، علی خموشی، رضا سیگارچی و حمید رشیدی معرفی کرده است، گفته‌اند: «قضات دادگاه انقلاب هنگام محاکمه #درویشان_گنابادی مانند بازیگرانی‌ که نمایشنامه‌ای را از بر کرده‌ باشند، هر بار حرف‌های تکراری می‌زنند و تنها خواست‌شان از حضور ما در دادگاه، تحقیر شخصیت و تفتیش عقیده‌ ماست.» آنها همچنین گفته‌اند: «نمایشی که به اسم محاکمه در دادگاه انقلاب برگزار می‌شود، یک مونولوگ کسل‌کننده است با محتوای تحقیر درویشان‌ گنابادی که تنها بازیگر آن شخص قاضی‌ است و درویشان باید مانند یک تماشاگر روی صندلی متهم بنشینند و سکوت کنند و سر آخر با هفت سال حکم و ۱۰ سال حکم حبس و تبعید و شلاق بیرون بروند، بدون اینکه حق دفاع و حق وکیل داشته‌ باشند.» این شش درویش تاکید کرده‌اند که برای حدس زدن پایان چنین نمایش مضحکی که دو ماه است در دادگاه انقلاب روی صحنه می‌رود، احتیاجی به رفتن به دادگاه نیست: «ما میل و رغبتی به دیدن این نمایش ظالمانه نداریم.» از میان این افراد، سعید دوراندیش و احمد ایرانی‌خواه برای دومین بار است که از حضور در دادگاه امتناع کرده‌اند.
منبع: راديو زمانه
رضا خندان- همسر #نسرین_ستوده- گفت: اتهام جدیدی به اتهامات همسرم تحت عنوان عضویت در «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» اضافه شده و هفته گذشته به وی تفهیم شد.
رضا خندان در گفت‌وگو با ایسنا گفت: هفته گذشته همسرم را برای تفهیم یک اتهام جدید به شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین (شهید مقدس) به دلیل عضویتش در کمپین لگام (لغو گام به گام اعدام) احضار کردند.
وی افزود: کمپین لگام، کمپینی بود که عده‌ای از دوستان در آن فعالیت می‌کردند برای اینکه احکام اعدام را از قوانین حذف کنند. به همسرم گفتند که شما به صورت غیرقانونی این کمپین را تاسیس کردید و در آن عضو بودید.
به مناسبت فرارسیدن سال نو «مندائی» مراسم سنتی تعمید پیروان این آئین در کنار رود کارون در اهواز برگزار شد. آنان پیروان یحیای پیامبر هستند که تعمید دهنده مسیح بوده است و ایران، پس از عراق، دومین مرکز جمعیتی این آئین به شمار می‌رود.

جمعیت پيروان اين آئين در خوزستان به دلیل مهاجرت به شدت کاهش پیدا کرده است.
معلمانی که به تنگ آمده‌اند برای آنکه صدای شان شنیده شود دست به ابتکار عمل جدید زده‌اند.
‏⁧‫#چالش_فیش_حکم_معلمان‬⁩ ‏چالشی برای عزت و منزلت معلمان ‏مسئولان معلمان را می‌بینند؟ ‏معلمان ایرانی؛ آموزش با دست خالی
دختران شین آبادی باز هم مقابل نهاد ریاست‌جمهوری در پاستور تجمع کردند. باز هم کسی به فکر درمان این نسل سوخته در آتش بی‌تدبیری نیست.
​​
سازمان گزارشگران بدون روز گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای خواستار آزادی فوری #امیرحسین_میراسماعیلی، روزنامه‌نگار روزنامه جهان صنعت، شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز در اطلاعیە خود اعلام کرد، امیرحسین میراسماعیلی در پی انتشار توییتی مبنی بر همیاری کمیته امداد به مردم غزه در ماه رمضان امسال، بازداشت شده است.

این سازمان ضمن انتقاد از بازداشت این روزنامه‌نگار، خواستار آزادی فوری وی شده است.

امیرحسین میراسماعیلی روزنامه‌نگارِ روزنامه جهان صنعت، ٢١ تیرماه بازداشت شده است. او پیشتر در اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز به اتهام توهین به امام هشتم شیعیان بازداشت شده بود.

به دنبال اینکه رسانه‌های دولتی ایران، خردادماه امسال گزارشی از کمک‌های جمهوری اسلامی به بیش از ٣٠٠ هزار فلسطینی ساکن نواز غزه منتشر کرد، شمار زیادی از کاربران اجتماعی به این اقدام واکنش نشان دادند. آنها اعلام کردند در حالی‌که مردم ایران در شرایط بد معیشتی قرار دارند رژیم ایران اما کمک به مردم فلسطین را در اولویت قرار داده است.
یک متجاوز جنسی در جایگاه رییس کمیسیون اجتماعی مجلس .
«...مدتی صبر کردم تا دیگر اذیتم نکند ولی فایده نداشت. اواخر فروردین به او زنگ زدم و گفتم هر بلایی سرم آوردی چیزی نگفتم ولی خواهش می‌کنم تمامش کن وگرنه به همه می‌گویم با من چه کردی. گفت جایی چیزی بگویی دستور می‌دهم بی سر و صدا تو را بکشند و آب از آب هم تکان نخورد. واقعا ترسیده بودم...» این قسمتی از سخنان یکی از قربانیان آزار و تجاوز جنسی «سلمان خدادادی» است که خبرگزاری هرانا در خرداد امسال منتشر کرده بود. 
اکنون نیز این خبرگزاری قسمت هایی از گفتگوی تلفنی سلمان خدادادی  با قربانیان جنسی اش را پخش کرده است.

#سلمان_خدادادی کیست؟

سلمان خدادادی فرمانده سابق سپاه ملکان و مدیرکل سابق اداره اطلاعات اردبیل و از عناصر اطلاعاتی جمهوری اسلامی در آذربایجان در دهه ۶۰ و ۷۰ بوده است.  خدادادی چندین دوره نیز نماینده مجلس بود. انتخاب او در مجلس پنجم شورای اسلامی از حوزه ملکان و بناب بسیار بحث برانگیز شد و مردم بناب علیه انتخاب او درگیر شدند. پس از جدایی حوزه انتخابی ملکان از حوزه انتخابی بناب، خدادادی در مجلس ششم نیز به عنوان نماینده ملکان انتخاب شد. 
اما در مجلس هفتم بود که علی رغم راهیابی به مجلس، به اتهام تجاوز به منشی خود و یکی از دختران مراجعه کننده به دفترش،  بازداشت و مدتی راهی زندان اوین شد. او در مجلس هشتم نیز انتخاب شد اما چندتن از نمایندگان زن مجلس تصمیم گرفتند با توجه به فساد اخلاقی اش اعتبارنامه او را رد کنند که در نهایت با تلاش ریاست مجلس، اعتبارنامه اش تصویب شد. 
در انتخابات مجلس نهم او ردصلاحیت شد. با انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری و با توجه به رابطه نزدیک او با روحانی و تیم او، خدادادی به عنوان مشاور جواد ظریف برگزیده شد. خدادادی مجددا شانس خود را برای ورود به مجلس دهم امتحان کرد و این بار با حمایت شورای نگهبان توانست وارد مجلس شود. 
طنز تلخ آنکه یک متجاوز جنسی پس از ورود به مجلس توانست آراء لازم جهت ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس دهم را از آن خود کند!

در خرداد امسال بود که خبرگزاری هرانا طی یک گزارش تفصیلی اعلام کرد: « هرانا اسنادی را دریافت کرده است که این نماینده مجلس به تازگی از سوی تعداد دیگری از دختران به تجاوز، آزار جنسی و سواستفاده از موقعیت متهم شده است. علیرغم سوابق سوء این نماینده مجلس و پیگیری قربانیان، بخش های ذیربط در مجلس شورای اسلامی ضمن دعوت قربانیان به سکوت مانع از پیگری حقوقی موثر قربانیان میشوند». منبع هرانا