مركز حاميان حقوق بشر

مركز حاميان حقوق بشر Follow

@cshriran

http://www.cshr.org.uk/

16,374 Followers  26 Follow

Share Share Share

🔴تماس گوهرعشقی (مادر ستار بهشتی) با مادر رامین حسین پناهی و همدردی با او... 🔺مادر ستار: رامین برای من مثل ستارم بود...
مهراوه خندان، دختر نسرین ستوده وکیل دادگستری و رضا_خندان، فعال مدنی گفته است:‌ «از طرف دادستانی برای حجاب مادرم نامه آمده که در صورت رعایت نکردن اجازه ملاقات به آنها داده نشود.» عیسی سخرخیز، فعال مدنی در فیس بوک خود به نقل از یک منبع مطلع نوشته است: روز یکشنبه ۲۶ شهریور ماه فرزندان نسرین ستوده برای ملاقات با مادرشان در سالن منتظر بوده و اسامی آنان برای ملاقات خوانده شود، اما فردی که خود را مدیر کل سالن ملاقات معرفی می‌کرد، مهراوه_خندان را تهدید کرد که اگر حجابت را رعایت نکنی از ورودت به سالن ملاقات جلو گیری می‌کنم. او سپس به مهراوه خندان هشدار داد، که از طرف دادستانی برای حجاب او و نسرین ستوده نامه‌ای به دستشان رسیده، مبنی بر اینکه، در صورت عدم رعایت حجاب از طرف آنان، دیگر اجازه ملاقات داده نشود. این در حالی‌ست که پوشش مهراوه خندان مثل تمامی ملاقات‌های قبلی بوده است. زمانی که فرزندان نسرین ستوده برای ملاقات وارد سالن شدند، پس از نیم ساعت انتظار، هم بندی‌های نسرین ستوده به مهراوه خندان گفته‌اند که از مادرتان تعهد نامه کتبی مبنی بر حفظ کامل حجاب خواسته‌اند که با مخالفت شدید نسرین ستوده مواجه شده‌اند. سپس نسرین ستوده اعلام کرده که در اعتراض به این موضوع از این به بعد، از حضور در سالن ملاقات و حتی تماس تلفنی با خانواده‌اش امتناع خواهد نمود. نسرین ستوده و رضا خندان هر دو در بازداشت هستند. از جمله اتهامات نسرین ستوده، پذیرفتن وکالت دختران خیابان انقلاب ذکر می‌شد. شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، علاوه بر اتهام تبلیغ علیه نظام و اهانت به رهبر جمهوری اسلامی، ماه گذشته برای این فعال حقوق بشر به اتهام جاسوسی هم حکم صادر کرد. به رضا خندان هم اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» تفهیم شده است. 
منبع :  رادیو زمانه
.
سها مرتضایی دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران  و دبیر شورای صنفی مرکزی این دانشگاه مجموعا به شش سال حبس تعزیری محکوم شد. جای هیچ منتقدی زندان نیست
بازداشت تعدادی دیگر از بهاییان شیراز ‏نوید بازماندگان،بهاره قادری،احسان محبوب ‏و الهه سمیع زاده از شهروندان ⁧‫#بهایی‬⁩ دیشب توسط اطلاعات سپاه بازداشت شدند. ‏این افراد سالها در حوزه ⁧‫#محیط_زیست‬⁩ فعال بودند و بارها تهدید شدند.
‏نوید و بهاره یک دختر ۵ ساله مبتلا به سرطان دارند
آرش صادقى جهت خارج كردن غده سرطانى در بيمارستان مورد عمل جراحى قرار گرفته و نيازمند مراقبت هاى ويژه است با اين حال مسئولان اعلام كردند كه اين زندانى سياسى مى بايست روز شنبه به زندان بازگردانده شود.
چهارده روز است که نجمه و هدا را بازداشت کرده‌اند. نجمه در این مدت هیچ ملاقاتی نداشته است. مادرش در این چهارده روز حتا ثانیه‌ای تلفنی با دخترش حرف نزده است. از هدا در همین اندازه هم خبری نداریم.
#نجمه‌را‌ازادکنید
#هداراازادکنید
#FreeNajme
#FreeHoda
فرهاد میثمی در اعتصاب غذا است و وضعیت خوبی ندارد اما مادر فرهاد میثمی خبر داد: مسوولان به من گفتند از او بخواهم اعتصابش را بشکند، گفتم هرگز این کار را نمی‌کنم. او به جرم اعتراض به حجاب اجباری در بند است.
‏گزارش‌ها درمورد جانبازان اعصاب و روان دوران جنگ دردناک است.
‏آین جانبازان بزرگترین تراژدی بجا مانده از دوران جنگ‌اند. کسانی که جوانی‌شان را فدا کردند و حالا درمانده و فراموش‌شده، درگیر انبوهی از مشکلات درمان و زندگی هستند .
ثریا خدری، ⁧‫#فعال_مدنی‬⁩ و عضو موسسه خیریه روجیار ⁧‫#کردستان‬⁩، صبح امروز توسط نهادهای امنیتی در ⁧‫#سنندج‬⁩ ⁧‫#بازداشت‬⁩ شد.
واقعه‌ شنبه ۱۷ شهریور بود. از روز چهارشنبه بلافاصله بعد از ملاقات‌ها تمام تلفن‌های زندان (کلیه‌ی بندها) قطع و تمام ترددها (حتی به بهداری) به بهانه‌های مختلف کنسل شده بود. ابتدا زانیار و سپس لقمان را به اسم مدیریت صدا زدند. تا این جا چندان غیرعادی نبود. حتی ممنوعیت هواخوری بندهای مجاور که همیشه سر و صدایشان را می‌شنیدیم و حال نمی‌شنیدیم را هم غیر عادی تلقی نمی‌کردیم. (تا ساعت سه و چهار بعد از ظهر که زانیار و لقمان هنوز بر نگشته بودند، تاخیر چندان غیرعادی نبود). ولی از ساعت چهار و نیم به بعد نگرانی‌ها شروع شد و همه‌ی موارد بالا در کنار هم واقعه‌ی شومی را خبر می‌داد. داستان برخورد کامیون با کابل‌های تلفنی زندان، که نگهبان‌ها می‌گفتند، قبلا هم با زندان با جنایاتی همراه بوده، و این خود نگرانی‌ها را افزایش می‌داد. تنها امیدواری‌مان این بود که پرونده‌ی آنها نقص خورده بود و تازه برای تعیین شعبه به دادستانی سنندج رفته است. یعنی عملا تعیین تکلیف نشده، غافل از این که مار به دوشان حاکم برای بقای‌شان مغز جوانان دیگری را می‌خواستند. و دادگاه و قضاییه‌ی ضحاکیان که ماده و قانون و آیین دادرسی نمی‌شناسند ... !!!
داستان کشتار و قتل عام زندانیان در مرحله‌ی پایانی همه‌ی دیکتاتورها همیشه قابل پیش‌بینی و در تقدیر بوده و هست ... و وای بر مردمی که از کشتار هم‌نوعان‌شان بترسند و عقب بکشند. آن‌جاست که جنایت‌کاران را بر جنایت‌هایشان مصمم‌تر کرده‌اند و آدرس سرکوب و جنایت بیشتر را داده‌اند و خوشا به حال مردمانی که جوانان و فرزندانشان مثل زانیار، لقمان و رامین (در اوج عشق به زندگی) سرفرازانه «بر سر دار شدن» را می‌پذیرند. تا ریشه‌های این چوب‌های دار را که بر فراز آسمان خلق‌مان برافراشته‌اند را برکنند ... !!!
و ما زندانیان و هم‌بندیان آنها کمربندها را محکم کرده و آماده‌ی موج بعدی و شاید آخرین اعدام‌ها در مرحله‌ی پایانی هستیم. و چه افتخاری بالابلندتر از این که ما آخرین اعدامی‌ها بوده و پس از ما دیگر هرگز جوانان‌مان با چوبه‌های دار مواجه نخواهند بود ...!!!
و آیا برای همه‌ی دنیا همین یک دلیل (در میان انبوه دلایل) کافی نیست که وقتی پاک‌ترین جوانان این سرزمین، امثال زانیار و لقمان و رامین و ... به ریسمان‌های مرگ سپرده می‌شوند، معنایش این است که این نظام به هیچ ترتیبی قابل اصلاح نیست ...!!!
و هم از این رو همه‌ی کسانی که دستی در ایجاد این توهم داشته‌اند و از «وضعی بدتر» می‌ترسانده‌اند، باید بگویند منظورشان کدام وضع بدتر است؟؟؟
ما هم‌بندیان این سه شهید سربه‌دار و سرافراز ضمن محکوم کردن این جنایت و آرز
دو زندانی کرد در ایران، هوشمند علیپور و محمد استادقادر در مرداد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و برای چندین هفته ‌ از هرگونه تماس با خانواده و دوستان محروم شدند.  اخیرا، صدا و سیمای جمهوری سلامی ایران برنامه‌ای را پخش کرد که در آن این دو زندانی به نقش خود در حمله به پایگاه امنیتی واقع در سقز «اعتراف» کردند. این اقدام نقض روشن حقوق بازداشت شدگان در خصوص عدم اجبار به اقرار علیه خود و بهره‌مندی از اصل برائت و محافظت در مقابل رفتارهای بی‌رحمانه، ضدانسانی و موهن است.
‌ خبرگزاری هرانا:
رییس کل دادگستری تهران؛ #مشایی به ۶ سال و نیم و #جوانفکر به ۴ سال زندان محکوم شدند