مركز حاميان حقوق بشر

مركز حاميان حقوق بشر Follow

@cshriran

http://www.cshr.org.uk/

21,517 Followers  27 Follow

Share Share Share

اخفای محل دفن
زانیار و لقمان مرادی ۱۷ شهریور ۹۷ به اتهام محاربه اعدام شدند.
صالح نیکبخت وکیل زانیار و لقمان مرادی، زندانیان کرد اعدام شده به کمپین حقوق بشر ایران گفت، علیرغم پیگیری از طریق نمایندگان مجلس تاکنون محل دفن این زندانیان کرد به خانواده‌هایشان اعلام نشده است.
مرکز حامیان حقوق بشر، در تازه ‌ترین انتشارات خود با عنوان «دادرسی عادلانه؛ بررسی روند رسیدگی به پرونده‌های سیاسی و امنیتی» به تجزیه و تحلیل چگونگی رسیدگی به پرونده‌های سیاسی و امنیتی در دادگاه‌های ایران پرداخته است.

هدف از این انتشارات بررسی قوانین موجود در مورد رسیدگی به جرایم «سیاسی و عقیدتی» و نحوه‌ی عملکرد دادگاه‌ها در رسیدگی به این گونه پرونده‌ها است. در این نوشتار  آرای موجود در اینگونه پرونده ها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است تا خواننده را با نحوه برخورد نهادهای امنیتی واستدلال قضات دادگاه‌های انقلاب با متهمین .سیاسی و عقیدتی  آشنا ‌کند

اين كتابچه را در آدرس زير بخوانيد:
http://cshr.org.uk/upload/dadrasi-adelaneh.pdf
.
سه شهروند بهایی در دادگاه یزد مجموعا نزدیک به ۵ سال حبس محکوم شدند/ یکی از محکوم‌شدگان در زمان بازداشت ۱۷ سال سن داشت

سه شهروند بهایی در دادگاه انقلاب یزد به حبس تعزیری محکوم شدند. ناصر باقری، فائز باقری و روحا ایمانی سه شهروند بهایی ساکن یزد و کرمان هستند که در سال ۱۳۹۴ توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از مدتی بازداشت با قرار وثیقه آزاد شدند که هم اکنون به حکم قضایی در استان یزد مجموعا نزدیک به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده اند. فائز باقری در سن ۱۷ سالگی بازداشت شد و حالا به ۳ سال محکوم شده است. ناصر باقری و روحا ایمانی نیز هر کدام به ۹ ماه زندان محکوم شده‌اند. ناصر باقری و فائز باقری پدر و پسر هستند
. امروز، شنبه ۲۶ آبان‌ماه، کودک کولبری هدف شلیک نیروهای امنیتی قرار گرفت.  کولبرنیوز  نوشته شلیک به این کودک از فاصله بسیار نزدیک صورت گرفته و نیروی نظامی کاملا به این مسئله واقف بوده که هیچ اسلحه‌ای به همراه این کودک نبود. 
این کودک پانزده ساله از ناحیه پا زخمی شده و بر اثر اصابت گلوله خونریزی دارد. او اکنون در بیمارستان سردشت بستری است.
‏⁧‫#محمد_فلاح_چای‬⁩ دانشجوی۱۹  در تجمع ۱۱ مرداد مقابل تئاتر شهر بازداشت و به یک سال حبس محکوم شده در در زندان فشافویه است. زندانی با آب آلوده، غذای ناسالم ‏بهداشت نامناسب و عدم وجود سیستم گرمایشی.خانواده‌ها می‌گویند هیچ کسی پاسخگوی وضعیت بهداشتی زندان فشافویه نیست
پدر عزیزم،
‏ شرمنده ات هستم که بعد از گذشت ۳۶ روز هنوز نتوانسته ام پیدایت کنم، ولی تمام تلاشم را کرده ام  و خواهم کرد برای یافتن تو و برگرداندن آزادی ات که اگر شما و امثال شما نباشند من و نسل من هرگز به آزادی واقعی نخواهیم رسید...» ‏هنگامه واحدیان شاهرودی ‏⁧‫#جای_معلم_زندان_نیست‬⁩
عمادالدین باقی:‌ «باورم نمی‌شد امروز وحید مظلومین و محمد قاسمی اعدام شوند. با کدام مبنای حقوق بشری و حتی شرعی می‌توان حیات انسانی را با این اتهامات سلب کرد؟»
🔴تحصن آموزگار روستای #باغچه_بهی از توابع #بوکان همراه با دانش آموزان . در روستایی کوچک برای  احقاق‌حقوق شهروندی‌اش اعتراض کرده و می‌گوید اعتراض مرد حق مدنی هر شهروندی است.
باحقوق ماهی دومیلیون تومان یک معلم بازنشسته که با دلار ۱۶۰۰۰ تومانی میشه ۱۲۵ دلار در ماه چطور زندگی کنه!؟ قیمت‌ها هم که روزانه در حال افزایش و ارزش پول هم در حال کاهش! ج.ا زندگی را برای اکثر اقشار جامعه تبدیل به جهنم کرده .
.
اجازه همسر برای کوه‌نوردی زنان متاهل خراسان‌رضوی الزامی شد 🔹هیات کوه‌نوردی خراسان‌رضوی در بخشنامه‌ای به باشگاه‌های استان اعلام کرد که اجازه همسر زنان متاهل و اجازه ولی زنان مجرد و زیر ۲۰ سال برای شرکت در برنامه‌های طبیعت‌گردی و کوه‌نوردی الزامی است.
تتجمع سپرده گذاران مالباخته‌ب کاسپین که خواستار رسیدگی به حقوق شان هستند.
 از قوه قضاییه بلوار کشاورز به سمت میدان ولیعصر
گریخته از جنگ خلیج فارس؛ در حسرت شناسنامه بعد از ۳۰ سال
🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻
زهرا  دختری در میان اجتماع شکل گرفته و بی‌هویت «ام تلول»، در فاصله‌ای اندک از کارخانه صابون سازی خرمشهر، با بغض و صدای لرزان از مرارت‌ها مادرش ، از نبردش روی تکه‌ای یونولیت و پاره‌ای تور ماهیگیری روی شط برای سیر کردن شکم بچه‌هایش، و از نیاز اصلی آنها، حقی ابتدایی شان بر هویت سخن می گوید. زهرا در جمع افرادی که برای کمک به آن منطقه رفته اند دغدغه اش از بی هویتی را فریاد می زند: ما لباس نمی‌خواهیم، ما شناسنامه می‌خواهیم تا به مدرسه راه ‌مان بدهند، تا بچه‌ها و معلم‌ها حداقل با ما حرف بزنند.

در پی حمله‌ی عراق به کویت در مرداد ماه  ۱۳۶۹و اشغال این کشور، و متقابلا حمله‌ی آمریکا به عراق در همان سال، حدود سی سال پیش، جمعیتی از اهالی اطراف بصره عراق به ایران پناهنده شدند. جمعیتی حدود ۲۰۰نفر از این پناهجویان، در حاشیه‌ی شهر خرمشهر، در محله‌ای به نام «ام تلول» بدون آب، برق، بهداشت و حمام و دستشویی، در ابتدایی‌ترین شکل زندگی می‌کنند. در واقع می توان گفت همگی این افراد از حقوق ابتدایی بشر محروم اند. گرچه زمانی برای بازگشتن به عراق تلاش کردند، اما این تلاش با شکست مواجه شد و حالا آنها مصداق بارز از آنجا رانده و از اینجا مانده هستند. شاید بتوان گفت مهم‌ترین مسئله‌ای که این مردم از آن رنج می‌برند و مانع از پیشرفت اوضاع برایشان می‌شود، نداشتن شناسنامه و مدارک هویتی است.

بی توجهی به شرایط زیستن  این افراد توسط نمایندگان سابق و فعلی نیز شاید به خاطر همین بی شناسنامه بودنشان باشد. اینکه به خاطر نداشتن شناسنامه نمی‌توانند رای بدهند که کسی گوشه ی چشمی به آنها بیندازد. به خاطر همین بی شناسنامگی است که در مدارس تحقیر می‌شوند و عطای مدرسه را به لقای کوچه‌های خاکی و پر از فضولات انسانی و حیوانی می‌بخشند. آنها نه ایرانی محسوب می‌شوند و نه عراقی، و همین باعث شده در برزخی بمانند که کسی به دنبال راه خروجی برای آن نباشد.

بر اساس قوانین بین‌المللی هرگاه شخصی در هیچ کشوری ملیت قانونی مشخصی نداشته باشد، به آن فرد «بی‌تابعیت» می‌گویند.

مطلب كامل را در وبسايت مركز حاميان حقوق بشر بخوانيد:
http://cshr.org.uk/6529-2/