مركز حاميان حقوق بشر

مركز حاميان حقوق بشر Follow

@cshriran

http://www.cshr.org.uk/

40,720 Followers  25 Follow

Share Share Share

زهرا محمدی، فعال مدنی و مدرس زبان کردی و عضو انجمن فرهنگی-اجتماعی «نوژین» که از حدود دو ماه پیش بازداشت شده، کماکان بدون اجازه دسترسی به وکیل تحت قرار بازداشت در زندان بسر میبرد.
نازنین زاغری رتکلیف روز دوشنبه از محل بازداشتش در زندان اوین به بخش روانی بیمارستان امام خمینی منتقل شده و در اختیار سپاه پاسداران قرار دارد.‎ پدر خانم‌ زاغری هم که روز سه شنبه ۲۵ تیرماه به بیمارستان امام خمینی رفته، می‌گوید او در بخش روانی این بیمارستان، زیر نظر سپاه پاسداران نگهداری می‌شود.

در بیانیه کمپین آزادی نازنین زاغری آمده است: به رغم این که پدر نازنین زاغری ساعت ها در بیمارستان منتظر ماند به او اجازه ملاقات با دخترش را ندادند. این غیر معمول است. اکنون ۳۶ ساعت است که او در اختیار سپاه است و دسترسی حقوقی یا خانواده با او قطع است.

این بیانیه اضافه کرده است: پدر نازنین زاغری نمی داند که دخترش تحت چه نوع معالجه ای است و دلیل دخالت سپاه در روند معالجه نازنین زاغری چیست. همچنین مشخص نیست تا چه زمانی نازنین در بیمارستان روانی نگهداری خواهد شد
🔴 دیدار با خانواده نوریزاد 
#جعفر_پناهی: در این دیدار دکتر محمد نوریزاد از زندان استان گلستان تماس گرفت ، با تعدادی از حاضران صحبت کوتاهی کرد و گزارشی از زندان و زندانیان گمنام داد #محمد_نوریزاد #زندانی #زندانی_سیاسی
اگر خانواده‌ این شهروند معترض  مایل هستند تماس بگیرند و در مورد #مرد_میدان_ساحل اطلاع دهند که الان در چه وضعیتی است. سکوت راه چاره نیست. بستگان دوستان و نزدیکان وقتی می بینند عزیزشان دست به اعتراض علنی می‌زنند کمترین کاری که می‌توانند بکنند این است که در مورد وضعیت او اطلاع‌رسانی کنند
‏⁧‫#ارس_امیری‬⁩ در خیابان توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر و در هتل استقلال بازجویی شده؛ او می‌گوید: درخواست صریح بازجویان مبنی بر همکاری را رد کرده و با اتهام جدید «اداره و تشکیل شبکه ⁧‫#براندازی‬⁩ نظام» مواجه شده است.
سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ در بیانیه‌ای اعلام کرد: «حکومت ایران به دنبال گرفتن اعترافات اجباری از بازداشتی‌های معترض به حجاب اجباری است». این سازمان می‌گوید: «مقام‌های ایرانی با قطع ارتباط این بازداشتی‌ها با دنیای بیرون، حبس انفرادی بلندمدت و تهدید خانواده‌های بازداشت‌شدگان، می‌خواهند آنها را به «اعترافات» تلویزیونی وادار کنند». عفو بین‌الملل دست کم شش مورد از این‌گونه تلاش‌های سازمان‌یافته را از آغاز سال جاری خورشیدی (۱۳۹۸) شناسایی کرده است. به گفته این سازمان در یک مورد، یکی از مدافعان جوان حقوق زنان از ۱۱ تا ۲۲ تیر ماه قهراً ناپدید شد.

فیلیپ لوتر، مدیر پژوهش‌ها و امور حقوقی در بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، می‌گوید: «مقام‌ها و مسئولان ایرانی از شکوفایی جنبش حقوق زنان در مبارزه با قانون حجاب اجباری احساس خطر می‌کنند. به همین دلیل برای بی‌اعتبار کردن این فعالان به شگردهای خشنی روی آورد‌ه‌اند تا ترس و وحشت را در جامعه القا کنند و دیگران را از پیوستن به این جنبش منصرف کنند.» او در ادامه می‌افزاید: «این زنان اصلاً نباید بازداشت می‌شدند. اینکه این زنان اکنون شکنجه می‌شوند یا غیرانسانی و تحقیرآمیز با آن‌ها رفتار می‌شود، تا وادار شوند در ویدیوهای تبلیغاتی حکومتی به “مجرم” بودن خود “اعتراف” کرده و کمپین‌های مبارزه با حجاب اجباری را محکوم کنند، منزجرکننده است. مقام‌ها و مسئولان باید فورا و بدون قیدوشرط این زنان را آزاد و تمام اتهامات واردشده به آنان را لغو کنند، و از پخش اعترافات اجباری آنها را در رسانه‌های حکومتی، خودداری کنند.

مسئولان اطلاعاتی و امنیتی که هماهنگ کردن اقدامات برای تهیه و تدارک این ویدئوهای تبلیغاتی حکومتی را بر عهده دارند، فعالان حقوق زنان را زیر فشار قرار داده‌اند تا مخالفت خود با حجاب اجباری را تکذیب کنند، کمپین «چهارشنبه‌های سفید» برای مبارزه با قوانین حجاب اجباری را محکوم کنند، و از بابت این که «به دام تحریکات عوامل ضدانقلاب» در خارج کشور افتاده‌اند ابراز «ندامت» کنند.

صبا کردافشاری، مدافع ۲۲ ساله‌ی حقوق زنان، در تاریخ ۱۰ تیر بازداشت شد. به گفته‌ی مادرش، راحله احمدی، او را بعد از دستگیری به مدت ۱۱ روز در بازداشتگاه وزرای تهران در سلول انفرادی حبس کرده و زیر فشار دائم گذاشته‌اند تا کمپین «چهارشنبه‌های سفید» را در مقابل دوربین محکوم کند. بازجویان آزادیِ این فعال حقوق زنان را به موافقت او با «اعترافات» اجباری مشروط کرده، و تهدید کرده بودند که در صورت عدم «همکاری» او، مادرش را نیز بازداشت می‌کنند.
سال دیگه همین حوالی آتنا و خانواده‌ش قرار بود بعد از ۵ سال دوری و عذاب، «آزادی» رو جشن بگیرند. وزارت اطلاعات دولت روحانی دست به کار شد تا این خوشی عقیم شه و با یه پرونده‌سازی جدید ۳سال و ۷ماه دیگه «انتظار» به خانواده دائمی تحمیل شه. این پنجمین پرونده‌سازی علیه ⁧‫#آتنا_دائمی‬⁩ بود.
‏طبق گفته‌ی یک منبع مطلع، خانم مژگان صیامی شاعر، روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی اردبیلی، فروردین ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت، و سپس به زندان مرکزی اردبیل منتقل شده است.
‏خانم صیامی دارای امتیاز نشریه‌ی "سارای" بودند که یکبار در مهرماه سال ۹۶ بخاطر فعالیت در نشریه‌ و انتقاد به وضعیت موجود بازداشت و موقتا آزاد شدند.
‏این روزنامه‌نگار و فعال آذربایجانی مدت‌ها تحت فشار وزارت اطلاعات بوده و امتیاز هفته‌نامه‌ی وی نیز سلب شده است
‏این منبع مطلع اضافه کرد: پس از گذشت چهار ماه از بازداشت غیرقانونی و فشارهای شدید اطلاعاتی بر خانم مژگان صیامی، ایشان همچنان اجازه‌ی ملاقات با فرزند خود را ندارد و با اتهاماتی از جمله توهین به مقدسات، توهین به رهبری و تشویش اذهان عمومی مواجه هستند، اما همچنان هیچ حکمی برای ایشان صادر نشده و ممنوع‌الملاقات و تماس هستند.
‏این منبع به نقل از خانم صیامی اضافه کرد ماموران اداره‌ی اطلاعات در حین بازجویی وی در آخرین در زمستان ۹۷، با بستن مجرای لوله‌ی بخاری، قصدِ قتل و خفه کردن این زندانی را داشتند.
‏خانم مژگان صیامی هم اکنون در زندان مرکزی اردبیل در سکوت و بلاتکلیفی به سر می‌برند
مادر ساناز الهیاری زندانی عقیدتی در اعتصاب غذا: «دخترم بی‌گناه است، آزادش کنید»

مادر ساناز الهیاری، فعال کارگری که از تاریخ ۱۳ تیرماه در اعتراض به ادامه بازداشت موقت به همراه همسرش در زندان اوین دست به اعتصاب غذا (خشک) زده است به کمپین حقوق بشر در ایران گفت دخترش پس از شش روز اعتصاب غذا وضعیت جسمی مناسبی ندارد و روز دوشنبه ۱۷ تیرماه به دلیل «افت شدید فشار خون و لرزش بدن» به بهداری زندان منتقل شده است. گل خانم نوروزی همچنین گفت دخترش پس از دو روز اجازه نداشتن برای تماس با خانواده، صبح ۱۸ تیرماه برای دقایقی توانسته با او صحبت کند: «گفت حالم خوب است اما من می‌دانم دروغ می‌گوید. فقط گفت به بقیه بگویم که من حاضر نشدم دیروز در بهداری بهم سرم وصل شود چون باید آزاد شوم.»
حق شان آزادی ست اما در زندان هستند و از حقوق اولیه یک زندانی نیز محرومند. 
بندی با ۲۱ ⁧‫#زندانی‬⁩ و ۱۲ بیمار؛ ⁧‫#زندانیان_سیاسی‬⁩ زندان ⁧‫#رجایی_شهر‬⁩ کرج.
سازمان عفو بین‌الملل به رهبران جمهوری اسلامی در مورد زندانی کردن زنان معترض به حجاب اجباری هشدار داد. زنان ایرانی با اعتراض شان توانستند صدای بخش بزرگی از جامعه ایرانی را جهانی کنند.
سازمان عفو بین الملل نوشت: #مژگان_کشاورز #یاسمن_آریانی و مادرش #منیره_عربشاهی سه مدافع حقوق زنان در ایران به دلیل اعتراض به قانون تبعیض آمیز و تحقیرآمیز حجاب اجباری، به جرایمی شامل «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا» از طریق تبلیغ «کشف حجاب» متهم شده‌اند و از اوایل بهار امسال در بازداشت به سر می‌برند.
شیرین عبادی یکی از وکلای پرونده در مورد مرگ زهرا کاظمی چنین می‌گوید: «وقتی زهرا کاظمی را کالبدشکافی کردند، در سرش دو شکاف ایجاد شده بود. ما از پزشک قانونی خواستیم که توضیح دهد که آیا این دو شکاف می‌تواند در اثر یک ضربه باشد یا دو ضربه و در دو زمان متفاوت؛ به این سئوال جواب داده نشد. 
ما حدود ۱۵ شاهد به دادگاه معرفی کردیم که اگر از آن‌ها استماع شهادت می‌شد، حقیقت معلوم می‌شد ولیکن شهود ما را استماع نکردند. در همان زمان از سوی مجلس ششم هیأتی تعیین شد که به این پرونده رسیدگی شود و گزارش مفصلی دال بر جلوگیری از تحقیقات و دخالت‌های غیرقانونی سعید مرتضوی در این پرونده داده شد که به گزارشات مجلس هم توجهی نکردند».