Dagmar Čanigová

Dagmar Čanigová Follow

🍲 Foodbloger
✒️ Autorka eBooku: Jedlo ako liek
🥄 Varím bez lepku❌🌾, mlieka❌🥛a vajec❌🥚
🌿 Moja strava je mojím liekom
Recept na mrežovník 👇

https://dagmarcanigova.sk/vegan-cukorfree-jablkovy-mrezovnik/

273 Followers  342 Follow

Share Share Share

Rada si raňajky pripravujem tak, akoby som ich mala jesť v nejakej kaviarni či reštike. Dnešná kombinácia quinoa s kokosovým mliekom🥥, kardamónom, kakaom, opečenou hruškou🍐 a malinami mi vyčarila úsmev☺️ na tvári. Sú to teplé cukorfree raňajky, ktoré krásne zahrejú slezinu a zároveň naštartujú deň.
.
Aká je tá ,,vaša'' ideálna kombinácia raňajok? 😊
Niekedy sa sama divím, čo všetko stíham😲. Ráno som absolvovala líčenie a účes kvôli večernému svadobnému foteniu, čo nás ešte len čaká. Po ňom som po príchode domov preklopila chlebové cesto do ošatky. A ako perlička boli tieto saltimbocca rezníky s mangovo-avokadovým šalátom a batátmi.
.
A na dnes už dosť! Finito! Jediný prst, ktorým dnes pohnem bude ten, ktorý si budem lakovať 💅, veď za necelý týždeň ide do tuhého 👰.
.
Čo ste dnes postíhali vy? 😁
Už je to tretí mesiac, čo som cukorfree ❌🍬
.
Za posledné obdobie som si prešla krutými absťakmi, ktoré sa prelínali s depresiami, kedy som po vysadení cukru uvažovala nad zmyslom môjho života.
.
Nie, ani ja by som predtým neverila, že odvykačka od niečoho, čo sa bežne dostupne predáva bude taká silná a že to s mojimi emóciami tak zalomcuje😕.
.
To ma priviedlo k tomu, aby som svoje stravovanie posunula opäť na vyšší level. Na život nielen bez kravského, ovčieho, kozieho mlieka, lepku, vajec, hrachu, fazule, ale navyše aj bez cukru.
.
Nesladím už ani medom, ani agáve sirupom - stále sú to pre mňa sladidlá iba v inej krabičke. Preto vznikajú nové veci. Pretože súčasne so mnou sa vyvíjajú aj moje recepty 😊.
.
A tak vznikol recept na tento vegan cukorfree jablkový mrežovník s vanilkovo-banánovo-kokosovou zmrzlinou😊.
.
Recept nájdete v BIO @jedla_recepty_pre_alergikov alebo na stránke www.dagmarcanigova.sk v časti blog.
Zmierila som sa so skutočnosťou, že nie som dokonalá...
.
Nikdy som ňou nebola, nebudem a ani nechcem byť. Mám rada svoje prešľapy, aj keď som vďaka nim padla mnohokrát na ústa. Naučila som sa vnímať vlastnú bolesť, strach, zraniteľnosť a ženskosť, ktorá bola vo mne skrytá.
.
Myslela som si, že som zlá, že si nezaslúžim byť milovaná, ale skutočnosť bola, že som bola iba zranená. Ako by si ma mohol niekto iný vážiť, keď som to ja sama nedokázala?
.
Áno, postretala som vo svojom živote mužov, ktorých som nazvala homo panopticus - ktorí mi ublížili, ale tak veľa ma naučili o mne samej. Z časti im ďakujem. Ale v prvom rade ďakujem 🙏 sama sebe, že som vždy vstala, keď som bola vnútorne zlomená a že som sa v hľadaní dobra v ľuďoch nesklamala a pritiahla som si do života ľudí, s ktorými sa ako puzzle dopĺňame. A mnohí sú mojim zrkadlom 😊
. 
V deň, keď som sa sama so sebou začala viac stotožňovať, o to menej sa so mnou prestalo stotožňovať moje okolie. A mne pripadalo, že som ako prvočíslo vzdialená od iných prvočísel... S odstupom času viem, že je to v poriadku a všetko je tak, ako má byť.
.
Som šťastná za chyby, ktoré robím, pretože vďaka nim sa učím byť lepším človekom a v samej nedokonalosti nachádzam dokonalú harmóniu byť tu a teraz sama sebou. Presne tak, ako som vždy túžila 🙏♥️☺️
Tie moje raňajky vyzerajú na jedno kopyto, ale pritom sú vždy iné. Vždy o nejaký prvok viac alebo menej. Či už o lyžičku kardamónu či škorice viac alebo menej kakaa🍫.
.
Aké je vaše najobľúbenejšie korenie, bez ktorého by vaše jedlo nebolo jedlom? 🙂
Ale to nie je klasika! To nebude dobre chutiť! Veď tam nemáš ani fazuľu a ani s ryžou🍚 to neservíruješ a nazývaš to chilli con carne!
.
Áno, toto presne nadiktoval rozum 🧠, ten racionálny sval, ktorý vyhodnocuje a zabraňuje príčinám možnej ,,katastrofy". V poslednom čase sa snažím posielať rozum na prechádzku🏞️, keď mi zase do niečoho začne kibicovať a presviedčať ma o tom, že zmeny sú zlé a že to čo idem robiť sa mi jednoducho nepodarí.
.
Naozaj v mojej domácnosti nemám fazuľu, keďže som na ňu intolerantná a ryžu si dám raz za dva týždne v reštike, keď riešim pracovné veci mimo domu. To však neznamená, že sa kvôli obmene jedla prestane točiť zem a ja prestanem variť staré klasiky v novom kabátiku.😉
.
Práveže potravinová intolerancia a vaša vlastná intuícia vás naučia viac než rozum, ktorý si častokrát ide svoje, pretože má strach 😱 z niečoho nového. Strach je dobrý sluha, ale zlý pán a pokiaľ sa ním v živote necháme paralyzovať, rád nás ovládne. Treba ho skrotiť, poďakovať mu, ale nedávať mu silu.
.
Nie, naozaj nemusíte mať všetko v domácnosti, aby ste sa najedli do sýtosti. Stačí poznať potraviny, vedieť ako sa varí s takým perlivým jačmeňom či cirokom a rozum nebude viac pindať 😉 a keď to neviete, dobehnite k nám na kurz 4.6.2019. Nebudeme síce robiť chilli con carne, ale za to Slovenskú klasiku netradične. V Biu @jedla_recepty_pre_alergikov nájdete link na prihlásenie 🙂
Vraj ideálne raňajky sú tie, ktoré vám pripraví váš partner. Nem, nem. 😁 U nás raňajky robím ja, keďže sa vždy farebne vybláznim🌈 a vyhrajkám.
.
Stojí to síce viac trpezlivosti, ale všetko má svoju daň. Pokiaľ chcem, aby bolo jedlo zdraviu ,,nezávadné'' - to jest bez alergénov a súčasne aj na očko príjemné, radšej sa tej varešky chytám sama 👩‍🍳 ako v prípade dnešnej tapiokovej krupicovej kaše s horkou čokoládou🍫 a lesným ovocím🍓. Opäť #cukorfree sladené len ovocím a láskou k jedlu ♥️
.
Ako to je u vás? Kto pripravuje raňajky komu? Prezraďte, som zvedavá, ako to je vo vašich domácnostiach 😊
Kváskova pizza bez lepku? 🤷Tiramisù bez kravského, ovčieho, kozieho mlieka?🧐 Ide to vôbec? Jasan! 😉
.
Dobehnite na kurz a ja vám ukážem, že život s potravinovou intoleranciou vôbec nie je katastrofa a navyše dostanete rýchlokurz taliančiny 🇮🇹 grátis odo mňa 😁 
Ešte máme zopár voľných miest, ktoré sa nám však pre veľký záujem rýchlo zapĺňajú. 🙂 
Rezervujte si svoje miesto cez link @jedla_recepty_pre_alergikov v BIO.
Krásne jarné ráno prajem s avokádovým🥑 pudingom, pufovanou quinoa, lesným ovocím🍓, granátovým jablkom a prudko jedlou čoko-kokosovou 🍫➕🥥 polevou! 😍👌
Nikdy predtým by som nepovedala, že si varenie 🥄 tak zamilujem ♥️ a stane sa to mojím dream job a krásne slovensky povedané chlebom mojím každodenným.
.
Rozosmieva ma však moja detská predstava ideálneho vzťahu, kedy som si myslela💭, že nájsť si chlapa, čo mi bude variť, bude asi taký oriešok, ako pre Popelku tri lieskovce🌰, z ktorých sa vykľuje Jamie Oliver s fyzickou schránkou Aquamana a postavou Dwayne Johnsona. Skrátka, prvoplánové a naivné asi ako romány od Danielle Steel alebo celá Sága Twilightu🤦.
.
Z tohto omylu ma vyviedlo bývanie s mojím bratom v 18ich rokoch, ktorý si potrpel na všetko iné len nie na poriadok v kuchyni a ktorému strejda McDonald pripravoval večere. Ale aby som nebola pesimista a videla aj to pozitívne, musím mu pridať kredit, že ryžu vedel pripraviť bezkonkurenčne najlepšiu!
.
Pri spoznávaní mužov, ktorých som si pustila do života som zistila, že keď dám chlapovi zoznam allá ,,Navar, prosím, niečo, len vynechaj: mlieko, lepok, ryžu, zemiaky, hrach, fazuľu, pomaranče, vajce... A vieš čo, keď vidím tvoj pohľad v štýle kde je escape room, ja si to radšej na môj dušu uvarím sama!!!'' Chápem, takýto kaliber by nezvládol ani Edward Cullen z Twilightu a určite by dal Belle košom, keby zistil, že to dievča okrem značne chýbajúcich emócii má aj 32 potravinových intolerancii. Veď to je na samovraždu!
.
Ten môj čoskoro manžel nie je ani Edo Cullen, je to obyčajný chlap s neobyčajným charakterom a zatiaľ, čo sme sa naposledy bavili, ani neplánuje odo mňa ujsť🏃🏃‍♀️ 😁. Jediné, čo som musela ja za tie roky pochopiť, je to, že to ja musím pustiť očakávania, že mi človek bude vedieť čítať myšlienky a niečo ,,neškodné'' mi z nich uvarí. .
Aj keď to trvalo dlho a stálo ma to mraky trpezlivosti, myslím, že som sa v mojej (zatiaľ) pidi kuchynke celkom našla a aj keď nebudem mať po boku svoj dávny Popelkovský vzor, som šťastná, že si svoj život viem naplno vychutnať aj s úsmevom na tvári a s človekom, ktorý už teraz pri mne stojí v dobrom aj zlom a od ktorého sa učím snívať s nohami pevne na zemi.
.
Prajem vám všetkým krásnu a láskyplnú Veľkú noc 😉🙂
Vždy mi bolo úprimne ľúto, že som si v Taliansku nemohla dať pizzu😞, keďže u mňa kukuričná múka v bezlepkovej variante cesta neprichádza do úvahy. Ďalší kameň úrazu sú pivovarské kvasnice, na ktoré som intolerantná a ktoré sa v mnohom podobajú zložením tým pekárenským a teda aj droždiu. Dokážu narobiť pri intolerancii na ne tiež poriadnú paseku.
.
Jedla som vždy preto ryby, steaky, morské plody a priznám sa, že som slintala, keď si môj drahý vedľa mňa pochutnával na poctivej talianskej pizzoške🇮🇹🍕 z tenkého cesta.
.
Skúšala som, skúšala a začala som si vyrábať vlastnú kváskovú. Tým pádom, že je z kvásku prebieha v nej iný prirodzený fermentačný proces, ktorý mi zďaleka tak neškodí. Táto konkrétne je s prosciuttom crudo, mozzarellou di bufala a bazalkou. .
Príďte si ju s nami spolu s ďalšími jedlami pripraviť 9.5. v Kids Point centre v Bratislave. Ešte máme zopár voľných miest, ktoré sa nám však rýchlo zapĺňajú. Prihlásiť sa môžete cez link v BIU 🙂
Ako vyzerá Taliansko na tanieri? Vyzerá presne takto a chutí ako od slniečka ☀️zrelé paradajky 🍅 s bazalkovým podmazom 🌿. Ešte mi k tomu chýba vegan strúhaný syr a bolo by to priam dokonalé 👌.
.
Nielen túto dobrotu si pripravíme zanedlho 9.5. v Kids Point klube. S kým z vás sa vidíme na našom kurze varenia s tematikou Taliansko na tanieri? 🙂 Prihlásiť sa môžete cez link v BIU.