Kitap Şuuru

Kitap Şuuru Follow

"Kitap Şuuru insanlık şuurudur."
Takipte kalın. 🙂

http://www.kitapsuuru.com/

973 Followers  1,555 Follow

Share Share Share

Günün kitap tanıtımı "Âşıklar Ölmez".
"Türk dizi tarihine bir dönem damgasını vuran “Deli Yürek” şüphesiz hepinizin mâlûmudur. Bu dizide -zannımca dizinin bel kemiği- Kuşçu adlı bir karakter vardır. Bir yoldaş, yâren, öğüt verici olarak Yusuf ile sürekli iletişim kurar. Dizinin senaryosu ve özellikle “Kuşçu” karakteri merhum Ömer Lütfi Mete'nin kaleminden çıkmıştır. Kuşçu'nun diyalog sahnelerini, Ömer Lütfi Mete'nin oğlu Ali Buhara Mete, “Kuşçu Hikâyeleri” adı altında Âşıklar Ölmez isimli bu eserde derleyip, bir araya getirmiştir. Her birimiz, miktarı, derecesi ne olursa olsun Kuşçu'dan bir şey öğrenmiştir ve öğrenmeye devam edecektir." Devamı sitemizde:
http://www.kitapsuuru.com/asiklar-olmez.html
#kitapşuuru #kitaptanıtımı #kitap #kitaptahlili #aşıklarölmez #ömerlütfimete #yakınplan #dizi #deliyürek #kuşçu #yusuf
@yakinplankitap
Günün Kitabı: Paris'te Bir Osmanlı Sefiri - Zafer Saraç(@biozafer230 ) değerlendirdi.

Osmanlı Devleti’nin ikbal dönemleri etkisini kaybetmeye başlayınca, askeri kudretin yerini 18. Yüzyılda modern yüzünü gördüğümüz dünya siyasetine yön veren bir metot olan diplomasi almıştır. Osmanlı yeni global siyasete entegre olmak babında ilk sefiri Yirmisekiz Mehmet Çelebi’yi 1720 yılında Fransa’ya yollamıştır. Gönderilen bu ilk sefirin etkisiyle ilerleyen zamanlarda açılan yeni daimi sefaretler sayesinde daha etkin bir dış politika izlenmiştir. Çelebi seyahatiyle ilgili izlenimlerini kaleme alarak, görmüş olduğu bu farklı dünyayı Osmanlı kamuoyuna ilan etmiştir. Devamı: http://www.kitapsuuru.com/paris-te-bir-osmanli-sefiri-yirmisekiz-mehmet-celebi-nin-fransa-seyahatnamesi.html @isbankasikulturyayinlari #kitap #kültür #tarih #seyahatname #osmanlı #osmanlıtarihi #sefaretname #kitaptanıtımı #eleştiri #kitapsuuru #kitapşuuru #paris
Günün Kitabı: Bozkır Orduları- Ömer Karabayır(@omer.kb ) değerlendirdi.

Bozkır toplumlarının yaşam mücadelesi sürekli araştırılır ve irdelenir. Özellikle savaşlar ve yağma hareketleri en çok üzerinde durulan konular olmuştur. Bu hareketlerin çeşitli sebepleri olmakla birlikte, bugün olduğu gibi geçmişte de belli stratejiler ve kurallar içerisinde gerçekleştiği malûmdur. Ancak işin strateji tarafına değinen eser sayısı maalesef yetersiz kalmıştır. Geçtiğimiz Nisan ayında Karakum Yayınevi’nden çıkan Bozkır Orduları Savaş ve Kuşatma Stratejileri, bu eksikliği bir nebze de olsa dolduracağını ve yeni araştırmalara kapı aralayacağını düşündüğüm bir eserdir. Devamı: http://www.kitapsuuru.com/bozkir-ordulari---savas-ve-kusatma-stratejileri.html @karakumyayinevi @hydrbaris @dogukandkr
Günün Eseri: Gün Olur Asra Bedel - Cengiz Aytmatov, Semanur Ulu(@ulusemanur ) inceledi.

Gün Olur Asra Bedel Cengiz Aytmatov’un belki de en bilinen ve en çok sevilen ölümsüz eseri. İç içe geçmiş hikayelerle, kusursuz kurgusuyla ve harika üslubuyla tekrar tekrar okunmayı hak eden edebi eserlerden biri. Bir Kırgız Türk’ü olan Cengiz Aytmatov’un Sovyet deneyiminden izler taşıyan eser efsanelerden de besleniyor. Ve nihayetinde aslında tekbir şeye işaret ediyor.  Devamı: http://www.kitapsuuru.com/gun-olur-asra-bedel.html #kitap #kültür #sanat #kitapsuuru #kitapşuuru #eleştiri #inceleme #kitaptanıtımı #edebiyat #edebieser #bozkır @herzamanokunacakkitaplar @gokturkomer @bibliyofilantrop @ayscalik
Günün kitap tanıtımı İsa Parlak'ın "Seferberlik" adlı romanına dair...
"Eserimizin yazarı İsa Parlak üst düzey bir bürokrat olmasına karşın, tarihe olan ilgisini içselleştirerek önemli sayılabilecek bir tarihi romanı literatürümüze kazandırmıştır. Savaş dönemlerinde çok zikredilen seferberlik kelamı Osmanlı’nın son dönemlerine damgasını vurmuştur. 93 Harbi, Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı derken, uzun süren savaşlar seferberliği hayatın bir parçası haline getirmiş, yaşanan bu olağan üstü dönemin kara psikolojisine bürünen insanların yürek burkan hikayeleri trajedinin boyutlarını genişletmiştir. İsa Parlak bu tarihi romanıyla süregelen savaş halinin sosyal boyutuna büyüteç tutarak, yaşananları tüm ayrıntılarıyla sunmuştur. Günümüzden yaklaşık yüz yıl önce Ankara civarında yaşayan bir ailenin savaşa karşı duruşu bağlamında, aile fertlerinin ve geniş manada bir milletin var olma mücadelesi eserin konusunu oluşturmuştur." Yazının devamı sitemizde:
http://www.kitapsuuru.com/seferberlik-.html
#kitapşuuru #kitaptanıtımı #seferberlik #kitap #tarihiroman #roman #tarih #postyayın
@biozafer230 @postyayin
Günün kitap tanıtımı "Sevda Gibi Bir Gizli Emel"
"142 sayfa olan eser bir önsöz ve bir sonsöz dışında on bir bölümden oluşuyor. Bölüm bölüm farklı başlıklar altında Hüseyin Nihal Atsız’ın “Ruh Adam” romanı üzerine yazılan çözümlemelerin sekiz tanesi, daha evvel çeşitli dergilerde yayımlanmıştır. Esasen ruh Adam üzerine kitaplarca çözümleme az olacağı gibi Sevda Gibi Bir Gizli Emel üzerine de sayfalarca yazılsa az gelecektir. Ancak biz burada detaylı bir değerlendirmeden ziyade genel çerçeveden bahsedebileceğiz. Öncelikle önsöz hakkında kısa ancak derin bir söz söylemek gerek ki o da şudur; “Okuduğumuz en samimi ve orijinal önsözdü.” Evet orijinal ve samimiydi çünkü Metin Savaş, eserinin yazılış gayesini ve sürecini samimi ve daha evvel görmediğimiz orijinal bir üslupla dile getirmiş. Ve böylece siz daha önsözdeyken ileride tabiri caizse “acayip” şeylerle karşılaşacağınız konusunda uyarılıyorsunuz." Yazının devamı sitemizde:
http://www.kitapsuuru.com/sevda-gibi-bir-gizli-emel.html
#kitapşuuru #kitaptanıtımı #kitap #sevdagibibirgizliemel #atsız #metinsavaş #deneme #ruhadam
@tunkitap
Günün kitap tanıtımı "Asıl ismi Cevat Şakir Kabaağaç olan Halikarnas Balıkçısı, denizi kendine yurt edinmiş, denizcili-ğin bir meslek değil, bir kader olduğuna inanan bir  bakış açısıyla kaleme almıştır bütün eserlerini. Nitekim bu eserinde yaratmış olduğu karakter de denizcilik ruhunu ailesinden genetik bir miras olarak  almış bir deniz tutkunudur.
Denizin ve balıkçılığın aslında özgürlüğe olan aşkın, toprağa bağlılığa karşı isyanın ve tüm riskleri göze alabilen hırslı bir karakterin dışavurumu olduğunu anlatmaktadır bize Halikarnas balıkçısı. Daha önce hiçbir yazar denize bu şekilde bakmamış, denizi bir karakter analizi vasıtası olarak görmemiştir. Bu bakımdan yazar, hem üslup hem de eserlerinin içeriğiyle özgün bir tavır ortaya koymuştur." Devamı sitemizde:
http://www.kitapsuuru.com/aganta-burina-burinata.html
#kitapşuuru #kitaptanıtımı #halikarnasbalıkçısı #agantaburinaburinata #roman
@bilgiyayinevi
Günün kitap tanıtımı.
"Yakup’un Kanatları, sizi iç dünyanızda ve bazen de dış dünyada olan olaylara, olayların içindeki insanlara yaklaştırarak hayata daha başka bakmanıza vesile oluyor. Misli Baydoğan’ın eserindeki öyküleri ile sizi hayatın içinden olaylara götürüyor.  Sülbiye Teyze ile islim damı yapmayı öğrenirken birde bakmışsınız kükürt serpmenin püf noktalarını öğrenmişsiniz, ellerinize aldığınız kükürdü kayısılara serperken kükürt bulaşmış ellerinizi görüp irkiliyorsunuz. Yakup’un gözünden Yakup ile Büyükbabanın birbirlerine kalplerini açışını seyrederken Yakup’un kanatlarında gökyüzünde bulursunuz kendinizi. Rüyalarınızın bellek koridorlarında gezintiye çıkar ve iç hesaplaşmalarınızı yaparken yalnızlıkta gölge gibi sizinledir hep." Yazının devamı sitemizde:
http://www.kitapsuuru.com/yakup-un-kanatlari--.html

#kitapşuuru #kitapdeğerlendirmesi #kitaptanıtımı #öykü #hikaye #ötüken #yakupunkanatları
@mislib @fatih_oghan @otukenyayinlari
Günün tanıtımı "Bir Osmanlı Askerinin Anıları" kitabına dair...
"Tarihî meseleleri anlamak için başvurulabilecek kaynaklar arasında anı / hatıra türü önemli bir yer tutar. Yaşanan bir olayın bizzat şâhidinin dilinden aktarılması her zaman merak uyandırıcı ve ilgi çekici olmuştur. Ancak tamamen serbest biçimde kaleme alınan anılar, bilimsel özellik taşımadıkları için gerçek tarih olarak algılanmamalıdır. Yazarın, yazılarını kaleme alırken duygularını katabileceği ihtimâli unutulmamalı, bu kitaplar ilgili dönem hakkında fikir edinilebilecek ve tarihe yardımcı referanslar olarak düşünülmelidir." Yazının devamı sitemizde:

http://www.kitapsuuru.com/bir-osmanli-askerinin-anilari---baskan-savasi-ndan-kurtulus-a.html

#kitapşuuru #kitaptanıtımı #kitapanalizi #kitaptahlili #tarih #anı #hatıra #kitap #balkansavaşı #kurtuluşsavaşı #şenocakyayınları #leventalpat #hamitercan
@omer.kb
Günün tanıtımı Enver Gerdancıoğlu'dan "Türk Tarihinden İzler II" kitabına dair... Tarih nedir sorusunun cevabı bugüne kadar birçok düşünür tarafından farklı farklı cevaplandırılmış olsa da bizce Türk milletinin karakterini de yansıtması bakımından tarih süreğen bir olgudur dememiz daha yerinde olacaktır. Evet, Türkler de tıpkı tarih olgusunun tanımında kullandığımız gibi süreğen bir yapıya sahiptir. Yani sürekli ve akışkan bir özellik gösterir. Onun akışkanlığından kastımız durağan olmamasıdır. Dünya kurulup da insanoğlu içinde yaratıldığından beri Türkler daima yeryüzünde dinamik bir şekilde var olmuş ve dünya siyasetinde etkin bir şekilde rol almışlardır. Fritz Neumar’ın dediği gibi; “Türkleri tarihten çıkarırsanız geriye tarih diye bir şey kalmaz.”
Yazının devamı sitemizde:
http://www.kitapsuuru.com/turk-tarihinden-izler-ii.html

#kitapşuuru #kitaptanıtımı #kitaptahlili #türktarihi #tarih #kitap #türktarihindenizler #saadettinyağmurgömeç
@berikanyayinevi
Günün kitap tanıtımı "Ermiş".
"serin baş figürü El Mustafa, yıllar önce Orphalese şehrine gelmiş ve burada yaşayanların saygısını kazanmış, onlara yol gösteren bir bilgindir. Kendisine ilk inanan El Mitra adındaki genç bir kadındır. Şehre geldiğinde onu ilk benimseyen ve onun yolundan giden kişi El Mitra olmuştur. Onunla El Mustafa arasında gönül ilişkisi olduğuna dair bir emare olmasa da El Mitra tavrıyla peygamberlerin eşlerini (Hz. Hatice gibi) hatırlatır. Ayrılma vakti geldiğinde en çok üzülen El Mitra’dır. El Mustafa'nın gideceğini duyan Orphalese halkı, gitmeden ona bazı sorular sormak ister. Bu sorulara verilen cevaplar eserin içeriğini oluşturur." Yazının devamı sitemizde:
http://www.kitapsuuru.com/ermis.html

#kitapşuuru #kitaptanıtımı #kitapanalizi #kitaptahlili #kitap #ermiş #halilcibran #ayşeberktay #türkiyeişbankasıyayınları
@isbankasikulturyayinlari
Günün kitap tanıtımı "Hû Diyen Karga"
"Hû Diyen Karganın eser içinde birden çok görevi vardır. Yazar okuyucu çatışmasına girilmesini engeller çünkü okuyucu bir süre sonra olayların bir şahıs tarafından yorumlandığı veya anlatıldığı duygusundan uzaklaşıyor. Bu tespitimi şu şekilde örneklendireyim; Yazar karganın ağzı ile anlattığı yaşanmışlıklardan günümüze çıkarılması gerekenler olduğunu ima etmek istediğinde karga karakteri aciz karga halimle, sizlere göre zayıf yaratılışımla diye söze başlar ve insanoğlu nasıl anlamaz veya bunun yorumunu da sizin vicdanınıza bırakıyorum diyerek okuyucu bir noktada tartışmadan uzaklaştırır. Bir anlamda karga gördüklerini ve duyduklarını üstün bir gözlem gücüyle objektif bir bakış açısıyla ifade eder."
Yazının devamı sitemizde:
http://www.kitapsuuru.com/hu-diyen-karga-.html

#kitapşuuru #kitaptanıtımı #kitap #kitaptahlili #hudiyenkarga #selçuklu #hikaye #öykü #ötüken #ötükenneşriyat
@yilnurbayazit @otukenyayinlari