Kitap Şuuru

Kitap Şuuru Follow

"Kitap Şuuru insanlık şuurudur."
Takipte kalın. 🙂

http://www.kitapsuuru.com/

898 Followers  255 Follow

Share Share Share

Hüseyin Güneş, Erol Güngör’ün “İslâm Tasavvufunun Meseleleri” eserini sitemiz için değerlendirdi.

Tasavvuf denilince, bazı çevre ve grupların tüyleri diken diken olmakta, kimileri için ise sorgusuz sualsiz kabulün olduğu bir alan söz konusu olmaktadır. Her iki tutumun da tuttukları mevzi açısından bir anlama kaygısından ziyade, bağcıyı dövmeye yönelik hareketlerin olduğu da dışarıdan bakanların ortak kanaatidir. Konuya ilişkin olarak soğukkanlılıkla yaklaşmanın, yumak haline gelmiş problemleri çözmenin derdinde olan sayısı ise bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda insan diyebilir miyiz? Devamı sitemizde 
https://www.kitapsuuru.com/islam-tasavvufunun-meseleleri.html

https://www.kitapsuuru.com/islam-tasavvufunun-meseleleri.html 
@yersu_yayinevi #erolgüngör #kitaplar #book #okumak #kitapsuuru #kitapsuurucom #kitapşuuru #islam #müslüman #tasavvuf #mesele #türklük #türk #yesevi #oku #tarih #din #kitap
Yakın tarihimizin en çok konuşulan, en çok tartışılan isimlerinden Şehid-i Muhterem Enver Paşa Türkiye’de ne kadar tartışmalı bir şahsiyet ise Türkistan için o derece tartışmasız bir abidedir.

O, Türkistan’ın Çarlık Rusya ile başlayıp Sovyetler ile devam eden makûs talihinde parlayan bir güneştir. Milli mücadele için Türkistan’a gitmeye karar verdiğinde kendisine başaramayacağını ve orada öleceğini söyleyenlere “Belki orada öleceğim ancak benim cesedim Batı Türkleri ile Türkistan arasında bir köprü olacaktır.” diyerek yüreğindeki Türklük aşkını göstermiştir. Ve tam da söylediği gibi: bugün Türkiye ve Türkistan için ortak değer olan Enver Paşa belki de bizden fazla Türkistan’ındır. Devamı sitemizde... https://www.kitapsuuru.com/enver-pasanin-vasiyeti.html

#kitapsuuru #kitapsuurucom #kitapşuuru #kitap #kitaplar #book #okumak @dogukutuphanesi #enverpasaninvasiyeti #enverpasa #enverpaşa
"İnsanoğlunun anlam arayışı bazen sınırlarını aşar ve geçmişine doğru uzanır. Geçmişin büyük hazineleri yazılı dönemin öncesinde ortaya çıkar. Sözlü kültürün o müstesna öğeleri insanın hayat algısına has eşsiz ayrıntıların ortaya çıkmasına neden olur. Cengiz Aytmatov’un “Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek” isimli kitabı böylesine zamanı aşan efsanevi bir anlatıyla başlar.

Mitolojik anlatılar kimi zaman felsefi derinlikleri kayda alınmaksızın, tarihin tozlu raflarının arasına hapsedilirler. Aslında sözlü kültürün bu müstesna ürünlerinin gerektiği gibi diriltilmesi ve içindeki muhtevanın ortaya çıkarılması gerekmektedir.
Devamı sitemizde... Zafer SARAÇ yazdı.

http://www.kitapsuuru.com/deniz-kiyisinda-kosan-ala-kopek.html

#kitapsuuru #kitapsuurucom #kitapşuuru #kitap #kitaplar #book #okumak @herzamanokunacakkitaplar #cengizaytmatov #denizkiyisindakosanalakopek
"Söyleyeyim mi, söylemeyeyim mi?" derken bari yazayım da içimde duracağına okuyanın gönlünde kalsın diye karar verdim. Yazarımız kusura bakmasın, birazcık dokunduracağım kendisine. Hep çocuğun iyi tarafını mı anlatalım canım, bizim veledin hiç mi kusuru yok? Üzerinde duracağım, Necdet Ekici'nin 'Çolpan Yıldızı' isimli hikaye kitabı. Kapağına şöyle bir baktıktan sonra kitaba ismini veren hikayeyi okumaya başladım. Hikayecilerin ortak özelliğidir, kitaplarına isim olacak hikayeyi başa koyarlar. Farklı yapanlar da var ama genellikle böyledir. Necdet Ekici de Çolpan Yıldızı'nı başa koymuş. Beni fazla aratmadı. Devamı sitemizde Yazar Fehmi Demir yazdı. 
https://www.kitapsuuru.com/colpan-yildizi.html

#kitapsuuru #kitapsuurucom #kitapşuuru #kitap #kitaplar #book #okumak @akcagyayinlari @necdet.ekici.566 @fehmi.demir.3304
Pathika, Hasan Yurtoğlu’nun yazdığı, hayata, hayatın içindeki insanın içine bir yolculuğu konu alıyor. Yolculuk boyunca kahramanımız İbrahim Öğretmen size eşlik ediyor. Kendi dünyasına konuk edip serüvenine başlıyor. Serüvenimiz, İbrahim Öğretmenin kitap diye aldığı fakat kapağı güzel, ismi uzun ve merak uyandıran kitabın aslında kitap olmadığı içinin boş ve yazmaya davet eder olması ile başlıyor. Kahramanımız bu davete kayıtsız kalamıyor ve içi boş kitabın içini doldurmak kitap yapmak için nelerle dolduracağını düşünüyor önce, düşündükçe aslında ne kadar da çok şey yazabileceğini görüyor. Tüm hazırlıklarını yapıp kendini eve kapatıyor ve yazma eylemine başlıyor.

Devamı sitemizde

Fatih OĞHAN yazdı.

https://www.kitapsuuru.com/pathika.html

#kitapsuuru #kitapsuurucom #kitapşuuru #kitap #kitaplar #book #okumak @tr2023 @karakumkitap @hasanyurdo
Siyasalın Kıyısında Ranciere’in farklı zamanlarda kaleme aldığı üç ayrı makaleden oluşan ve onun siyaset, siyasal ve polis kavramlarının en iyi kristalize olduğu eseridir. Bu üç makale aynı konular etrafında dolaştığı için tekrarlar bulunmaktadır. Bu yüzden kitabı değerlendirirken tek tek makaleleri ele almak yerine Ranciere’in asıl söylemek istediği şeyler yakalanıp ele alınmaya çalışılacaktır.

Ranciere’in çağdaşı siyaset bilimciler ve düşünürler tarafından siyaseti müesses nizamla bir tutan tanımlar yapılılırken Ranciere bu tutuma karşı çıkmaktadır. Sosyal olan ve siyasal olan iç içe geçmişken ayrımları tehdit eden bir çağda ayrımlar üzerine düşünen bir düşünür olarak Ranciere siyasal ve sosyal olan nedir sorusunun eksenini kaydırarak başka bir ayrıma yönelmektedir.Devamı sitemizde Semanur ULU yazdı.

https://www.kitapsuuru.com/siyasalin-kiyisinda.html

#kitapsuuru #kitapsuurucom #kitapşuuru #kitap #kitaplar #book #okumak @metiskitap #jacquesranciere
Kitap Şuuru - Erol Güngör Okumaları dahilinde okuyacağımız kitapların ilki olan İslam Tasavvufunun Meseleleri elimize ulaşmıştır. Kampanyaya katılan müdavimlerimize ivedilikle ulaştırıp Erol Güngör'ün fikirlerinin gündeme gelmesine katkı sunmaya çalışacağız.
Kamların Gecesi, Şenol Soydan’ın fantastik edebiyatımıza kazandırdığı kıymetli bir eser. Bu türden doğru düzgün, geniş kaynaklara dayanan, gerçeğe yakın bilgiler ile  var olmuş bir roman. En belirgin olarak; Tolkien’in “Yüzüklerin Efendisi” eserinde olduğu gibi, bizim kültürümüzün eseri olan figürler çalınarak, dünyada ses getiren eserler ortaya konulurken, Türk Mitolojisinin çağımızda hak ettiği değeri görmesi, ses bulması için güzel bir çalışma Kamların Gecesi.

Türk Mitolojisinden beslenen yazarın,  gerçeklik ile doğa üstü güçleri bir arada ustaca kurguladığı, yoğun kaynak taraması ile hem bu konuya ilgisi olanların kaynaklarından istifade etmeleri hem de  ortaya koyduğu eserin ciddi bir araştırma sonucu ortaya çıktığını göstermek için, eserin sonunda kaynakçasını ilave etmesinden anlıyoruz. Devamı sitemizde http://www.kitapsuuru.com/kamlarin-gecesi.html

Fatih OĞHAN yazdı.
#kitaplar #book #kitapsuuru #kitapsuurucom #kitapşuuru #kamlarıngecesi @senol.soydan @fatih_oghan @kutluyayinevi
100 Soruda Kudüs

Kudüs, ilk medeniyetlere ev sahipliği yapması ve semavi dinlerin merkezinde yer alması hasebiyle tarihi, coğrafi ve dini açıdan asırlar boyu savaşlara sahne olmuş, bir türlü paylaşılamamış bir şehirdir. İnsanlığın doğuşuna ilişkin teorilerde de Kudüs önemli bir yere sahiptir.

Eserde Kudüs’ün ilk çağlardan itibaren tarihine değinilmiş ve özellikle İsrail devletinin kuruluşu ile birlikte ortaya çıkan “Kudüs’ün yönetimi” anlaşmazlığı çeşitli yönlerine değinilerek açıklanmıştır. Ayrıca Kudüs’te bulunan semavi dinlerin kutsal mekânlarının hem özelliklerine değinilmiş hem de fotoğraflarla okuyucuya tanıtılmıştır. Kudüs’ün kayıtlara geçen ilk nüfus kayıtlarından bugüne kadar yaşanan demografik değişim de hayli çarpıcıdır. Devamı sitemizde

Ümit ÇALIŞKAN YAZDI.. http://www.kitapsuuru.com/100-soruda-kudus-.html

#100sorudakudüs #kitapsuuru #kitapsuurucom #kitapşuuru #kitap #kitaplar #kudüs #filistin  #din #i̇slam #hristiyanlık #yahudilik #tarih #dinlertarihi #tarih #ortadoğu #ordaf #kutsaltopraklar #kitap #kültür #sanat #kitapönerisi #kitapkurdu #kitapokumak #book #okumak @rumuzyayinlari @umittcaliskan
2019 EROL GÜNGÖR YILI OLACAK

Kitap Şuuru ailesi olarak 2019 yılının Erol Güngör'ün daha fazla okunur ve daha çok anlaşılır olduğu bir yıl olmasını istiyoruz. Bu yüzden 2019 yılında, her ay bir kitabı olmak üzere devamlı olarak Erol Güngör kitaplarının okunmasını, anlatılmasını ve yorumlanmasını temin etmek üzere "Kitap Şuuru - Erol Güngör Okumaları"nı başlatıyoruz.
. 
Esaslar Şöyledir:
. - Önceden yaptığımız duyurular çerçevesinde her ay bir kitap tespit edecek ve takipçilerimize bu kitapları okuma süresinden önce ulaştıracağız.
. 
Her ayın ilk haftasına yapacağımız duyuru ile ayın kitabına yönelik talepleri toplayacak ve okurlara kitaplarını ivedilikle ulaştıracağız. İlgili ayda belirtilen kitabı tüm takipçilerimizin okumasını temin ettikten sonra, her ayın son haftasındaki "Kitap Şuuru - Okuduğumuz Kitapları Anlatıyoruz" etkinliklerinde okunan kitapların anlatılmasını ve tartışılmasını sağlayacağız.
. 
Yıl içerisinde bütün kitapların tamamlanacağı şekilde en az bir yazıyla Erol Güngör kitaplarına dair, tanıtım - yorum yazıları yayımlayacağız.
.
"Kitap Şuuru - Erol Güngör Okumaları" vesilesiyle Erol Güngör'ün fikirlerinin, sosyal medya başta olmak üzere ilgili tüm platformlarda gündem olması için çabalayacağız.
.
Okuduğumuz Kitapları Anlatıyoruz etkinliklerine dâhil olsunlar ya da olmasınlar her takipçimizden, ilgili ayın kitabıyla veya sonraki aylarda okunacak tüm kitaplarla, ilgili ayın son haftasında gündem belirleme çalışmalarına dâhil olmaları beklenmektedir.
.
Yıl geneline yayılacak olan bu etkinlikte dilerseniz dikkatinizi çeken herhangi bir kitapla yer alabilirsiniz veya her ayın başında yapılan duyuruları takip ederek, etkinlik dâhilindeki tüm kitaplarla yer alabilirsiniz.
.
Başlangıç kitabımız, İslam Tasavvufunun Meseleleri'dir. Mart ayının sonuna kadar okumak ve ayın son haftasında bu kitabı anlatmak üzere talip olanlar, bu metni paylaştıktan sonra Facebook sayfamıza (https://www.facebook.com/kitapsuuru/) direkt mesaj atarak katılımlarını iletebilirler.
.
Başlangıç ayının talepleri 3 Mart 2019'a kadar toplanacaktır. Sonraki aylarda ise her ayın ilk 3 günü talep toplama zamanı olacaktır.

Oğuzhan SAYGILI
Kitap Şuuru Proejelerinin Koordinatörü
GÖSTERİ PEYGAMBERİ

Eserin kahramanı Tender Branson, Creedish mezhebinin içinde büyümüş, her zaman mezhebine itaat etmek için yetiştirilmiş bir mürittir. Mezhep kurallarına göre ailenin ilk çocuğu dışındaki tüm çocukları 17 yaşına geldikleri zaman vaftiz edilerek kilisede öğrendikleri hizmetçilik, çiftçilik gibi işlere yönlendirilmek suretiyle kiliseye maddi destekte bulunmaları sağlanır. Tender Branson da ilk çocuk olmayı sadece 3 dakikayla kaçırarak 17 yaşına geldiğinde kilise dışına gönderilenlerden biri olmuştur. Kilise, katı doktrinlere sahiptir. Kilise dışında yaşayanların evlenmesi hatta aynı kilise içinde büyüdüğü kişilerle bile karşılaştığında öğretilen cümleler dışında cümlelerle konuşması dahi yasaktır.

DEVAMI SİTEMİZDE http://www.kitapsuuru.com/gosteri-peygamberi.html

Merve DOĞAN yazdı... @dmervee_ 
#kitapsuuru #kitapsuurucom #kitapşuuru #kitap #kitaplar #book #okumak #gösteripeygamberi #chuckpalahniuk @ayrintiyayinlari #kitaptanitimi
Türk Ocağı'nın asırlık yayın organı Türk Yurdu dergisi son sayısında Kitap Şuuru faaliyetlerimizi konu edinen Ömer Karabayır Bey'in makalesini yayımladı. Tarihe not düşmemize vesile olan Türk Yurdu dergisine müteşekkiriz.