THE WORLD BY KEJMY | BLOG

THE WORLD BY KEJMY | BLOG Follow

textile design všvu/afad | #lifestyle blog | @kejmy.tatranska.design | kejmy.do.it@gmail.com | 📍 BRATISLAVA, PREŠOV, LIBEREC
- spolupráca? - napíš!

https://theworldbykejmy.blogspot.com/2018/10/suboj-stylistov-answear-kejmy-the-stylist.html

2,373 Followers  516 Follow

Share Share Share

'' life is like a car. if you keep going in reverse you won't get to your destination, but if you speed up and don't take the time to enjoy your surroundings you migh get lost .'' - unknown quote.
.
🇬🇧 : the first time i sit into this cute little car from @mini, i knew that it was love at the first sight! that we are destined for each other, that this will be my new dream car, which i am going to write into my wishlist called "my life goals"! i have never thought before that i would become the type of person whishing for some car... but i am and i'm really looking forward to the day i will be able to buy this little #minicooper! and what about you, do you have your dream car? 🎒🚘💘.
.
🇸🇰 : prvý krát, ako som sadla do tohto autíčka od @minislovensko, vedela so, že je to láska na prvý pohľad! že sme si súdení, a že to bude moje nové vysnené auto, ktoré si zapíšem do svojho wishlistu s názvom "my life goals"! nikdy som si nemyslela, že budem ten typ človeka, ktorý bude túžiť po aute... ale som a teším sa na deň, keď si budem môcť kúpiť túto malú nádheru! prečo? pretože #minijeikona! a čo vy, máte vytúženého tátoša na štyroch kolesách? 🎒🚘💘.
.
➡️BLOG - LINK IN PROFILE BIO
➡️PHOTO : @zahorizont
.
#slovakblogger #czechblogger #travelblogger #bloggersre #dnescestujem #dnescestuji #insta_svk #czech_insta #vscoslovakia #vscocze #igerscz #igerssk #travel #trip #instatravel #instatrip #zahorizonty #kejmy #vyletzafotkou #smecestovatelky #cestujeme #cestujemczsk #superblogeri #blogerkyczsk #fotimecesko #fotkyplnekysliku
'' your dream doesn't have an expiration date. take a deep breath and try again .'' - unknown quote.
.
🇬🇧 : i know that no all of you will understand this, just those who have their blogs too, but i finally have the new design on my blog and i'm very happy about that! i couldn't add anything without one  that would work, because the old one didn't, so it's finally on again! now i can share with you everything i've prepared for you, so i hope you are looking forward to that as much as i am! 💻 📝📱.
.
🇸🇰 : viem, že toto nepochopí veľa z vás, iba tí, čo majú blog, ale mám konečne nový dizajn a som z toho naozaj happy! bez neho sa na blog veľmi prispievať nedalo a som rada, že som konečne našla taký, ktorý naozaj funguje! teraz môžem opäť zas pridávať všetko, čo mám pre vás prichystané, takže dúfam, že sa na to tešíte tak, ako sa teším ja! 💻 📝📱.
.
➡️BLOG - LINK IN PROFILE BIO
.
#slovakblogger #czechblogger #lifestyleblogger #bloggersre #dnesneessentials #dnesblogujem #dnesinspirujem #insta_svk #czech_insta #vscoslovakia #vscocze #igerscz #igerssk #flatlay #flatlayoftheday #flatlaytoday #flatlayczsk #blogginglife #sonyvaio #whiteinterior #essentials #kejmy #blogerkyczsk #superblogeri
'' how to be a good blogger? do not try to be one, just be yourself .'' - afterglow.
.
🇬🇧 : sometimes you need just a small table and great company with the right people! enjoy the rest of the day with those that make you happy! 💟🎁🙌.
.
🇸🇰 : občas stačí len malý stolík a skvelá spoločnosť tých správnych ľudí! užite si krásny zvyšok dňa v kruhu ľudí, ktorí vás robia šťastnými! 💟🎁🙌.
.
➡️BLOG - LINK IN PROFILE BIO
➡️PHOTO : @lenka_i
.
#slovakblogger #czechblogger #lifestyleblogger #bloggersre #dnesneessentials #dnesblogujem #dnesinspirujem #insta_svk #czech_insta #vscoslovakia #vscocze #igerscz #igerssk #bloggersmeetup #timewithfriends #slovakgirls #kejmy #dameportret #superblogeri #blogerkyczsk #slovenskablogerka #aloveaw18
'' there's so much beauty when your eyes lay lost in all the city lights .'' - motionless in white.
.
🇬🇧 : @eva.lajt once challenged her readers to walk through the city with opened eyes, so they could enjoy the beauty of our wonderful world. the world full of people, who can do great things like amazing architecture, the breathtaking street art, they can beautifuly decorate the streets, or special them just with their presence and appearance! i am a type of person who likes to walk through the world with the thrill of seeing everything i can with my eyes. i also try to capture it with my camera or nowadays with my phone too. another beauty i took pictures of during our little trip with @zahorizont! and what about you, are you also the #architecturehunter like me? 🌿🍽️💚.
.
🇸🇰 : @eva.lajt raz vyzvala svojich sledovateľov, aby pri prechádzkach mestom odlepili svoj pohľad zo zeme a začali sa pozerať na okolitý svet. náš svet plný ľudí, ktorí dokážu vytvoriť krásnu architektúru, dych vyrážajúci street art, ulice krásne vyzdobiť alebo ozvláštniť ich len svojou prítomnosťou a vzhľadom! ja som typ človeka, ktorý kráča svetom a díva sa na všetko, čo sa mu prináša a snaží sa to všetko zachytiť aj svojim fotoaparátom, či teraz už aj mobilom. opäť ďalšia nádhera, ktorú sme na našom výlete so @zahorizont stretli! a čo vy, máte radi peknú architektúru a jej zábery? 🌿🍽️💚.
.
➡️BLOG - LINK IN PROFILE BIO
.
#slovakblogger #czechblogger #travelblogger #bloggersre #dnescestujem #dnescestuji #dnesfotim #insta_svk #czech_insta #vscoslovakia #vscocze #igerscz #igerssk #travel #trip #instatravel #instatrip #visitaustria #zahorizonty #kejmy #blogerkyczsk #superblogeri #cestujemeczsk #cestujeme
'' #eyebrows speak louder than words .'' - unknown quote.
.
🇬🇧 : that's right, today's quote describe it all. i've left my face into hands of someone else... i mean by this way that my makeup was done by someone else and not exactly how i usually do it every day. but the life needs change sometime! i hope you like what we've done with @daja.dragunova just a little bit, because i like it very much! 💄📸👒.
.
🇸🇰 : je to tak, dnešný citát hovorí za všetko! nechala som svoju tvár v rukách niekoho iného... myslím to tak, že som sa nechala nalíčiť, inak ako sa bežne líčim. predsa len, život je zmena! snáď sa vám náš pokus s @daja.dragunova aspoň trošku páči, pretože mne sa veľmi! 💄📸👒.
.
➡️BLOG - LINK IN PROFILE BIO
➡️PHOTO : @daja.dragunova
➡️EDIT : @lady_kejmy
.
#slovakblogger #czechblogger #bloggersre #dneslicim #dnesblogujem #insta_svk #czech_insta #vscoslovakia #vscocze #igerscz #igerssk #autumnvibes #motd #makeupoftheday #autumnmakeup #kejmy #portret #kozmetika #kosmetika #mojelicenie #makeupnadnes #mojmakeup #beautyblogerka #bonprix #fandf
'' anyone who thinks fallen leaves are dead has never watched them dancing on a windy day .'' - shira tamir.
.
🇬🇧 : this. this is exatly what i love the most about this season! it is really weird, the weather is so warm in november, that i can go outside just in such thin sweater like this one from #bonprix... anyway, i have never experienced autumn like this before, but i enjoyed it as much as i can! and what about you, which season is favorite for you? 🌿📽️📚.
.
🇸🇰 : toto. toto je presne to, čo mám na tomto ročnom období najradšej! je síce veľmi divné, že v novembri chodím len v tenkom svetríku ako je tento od @bonprix... každopádne, jeseň ako je táto, som ešte nezažila, ale užívam si ju plnými dúškami! a čo vy, ktoré vaše ročné obdobie máte najradšej? 🌿📽️📚.
.
➡️BLOG - LINK IN PROFILE BIO
.
#slovakblogger #czechblogger #lifestyleblogger #bloggersre #dnesneessentials #dnescitam #dnesctu #insta_svk #czech_insta #vscoslovakia #vscocze #igerscz #igerssk #flatlay #flatlayoftheday #flatlaytoday #flatlayczsk #autumnvibes #autumnessentials #kejmy #superblogeri #blogerkyczsk #spolupraca
'' the best and most beautiful things in the world cannot be seen or touched. they must be felt with the heart .'' - helen keller.
.
🇬🇧 : sometimes i don't have the words to describe all the things i have in my mind, although i really want to show you every singe though i hide inthere... but photographs which i add you here, speak by themselves as  another of my stories called #thestoryofwhiteskirt! 🌲🏞️🌿.
.
🇸🇰 : niekedy nemám slová na to opísať všetko, čo vo svojej mysli mám, aj keď veľmi túžim vyjadriť každú jednu myšlienku tam ukrytú... ale fotografie, ktoré vám sem dávam, hovoria sami za seba, ako aj ďalší #pribehbielejsukne! 🌲🏞️🌿.
.
➡️BLOG : LINK IN PROFILE BIO
➡️SKIRT : @kejmy.tatranska.design
➡️PHOTO : @zahorizont
➡️MODEL : @sabinkabednar
.
#slovakblogger #czechblogger #bloggersre #insta_svk #czech_insta #vscoslovakia #vscocze #igerscz #igerssk #travel #trip #instatravel #instatrip #handmadeskirt #zahorizonty #kejmy #kejmytatranskadesign #madeinslovakia #vlastnymirukami #czechoslovakfashion #fotkyplnekysliku #priroda #ceskakrajina #liberec
'' when you buy something made by a person, there is something special there, and you do feel it. the consciousness with which a thing is made is often more important than the thing itself. '' - j. donald walters.
.
🇬🇧 : otherwise, i forgot to show you amazing article from @zuzu.sabo, the article is about #sashe marketplace with pictures i've made with her there! it is full of so many inspirating things and so creative people! if you are interested in such things, just run to her blog called byzuzu.sk and read it all, or just go there to see the pictures i've made... it has been so long time ago since i've been a photographer for someone, so i hope you will like them! 📸👚📄.
.
🇸🇰 : inak, zabudla som vám ukázať super článok od @zuzu.sabo, ktorý napísala o #sashevtrznici, v ktorom nájdete fotky, ktoré sme spolu nafotili! je plný veľmi inšpiratívnych vecí a kreatívnych ľudí! ak sa zaujímate o takéto veci, bežte k nej na byzuzu.sk a prečítajte si ho, ale sa len pokochajte fotkami odo mňa... už dávno som nerobila fotografku, tak snáď sa vám budú aspoň trošku páčiť! 📸👚📄.
.
➡️BLOG - LINK IN PROFILE BIO
.
#slovakblogger #czechblogger #fashionblogger #fblogger #bloggersre #dnesneessentials #dnesinspirujes #insta_svk #czech_insta #vscoslovakia #vscocze #igerscz #igerssk #fashion #slowfashion #handmade #kejmy #madeinslovakia #vyrobenenaslovensku #superblogeri #blogerkyskcz
'' if your actions inspire others to dream more, learn more, do more and become more, you are a leader .'' - john quincy adams
.
🇬🇧 : when the talented bloggers as @from_lenka and @dreamandlive.sk meet and they admire all the beautiful jewelry! i believe, that we will meet soon again and i wish you all nice and saccessful start of the week! 📱🌿💍.
.
🇸🇰 : keď sa stretnú nesmierne šikovné blogerky ako @from_lenka a @dreamandlive.sk a obdivujú naozajn nádherné šperky! verím, že sa vidíme aj nabudúce a dnes vám prajem krásny a úspešný začiatok týždňa! 📱🌿💍.
.
➡️BLOG : LINK IN PROFILE BIO
➡️PHOTO : @lenka_i
.
#slovakblogger #czechblogger #lifestyleblogger #bloggersre #dnesneessentials #dnesblogujem #insta_svk #czech_insta #vscoslovakia #vscocze #igerscz #igerssk #engagementrings #essentials #bloggersmeetup #kejmy #alove #aloveaw18 #superblogeri #blogerkyczsk #slovenskablogerka #sperky #bratislava
'' blogging is not for earning, its about helping others with the knowledge that you have .'' - syed faizan ali.
.
🇬🇧 : the details of my dreamy blogger #homeoffice! because all my 'colleagues' currently have written about this world a lot, abou what going on inthere, what they feel about the whole situation... i decided to write down my point of view too. the things that haven't been said, the ones i meet basically every day. so the article will be longer, but not as much as the ones from @nikavujisic 😂... anyway, i've written down all my thoughts i have in my mind, and so... i hope you can look forward to read it all! ♥️📿✂️.
.
🇸🇰 : detaily mojej vysnívanej blogerskej home office! keďže všetci píšu momentálne o tomto svete, o tom, čo sa v ňom deje a čo každý cíti... rozhodla som sa k tomu napísať aj svoj pohľad na vec a povedať ešte pár vecí, ktoré povedané neboli a ja osobne sa s nimi stretávam v podstate na dennom poriadku. takže článok bude obsiahnejší, aj keď na články od @nikavujisic mať nebude 😂... každopádne rozpísala som sa a... snáď sa naň môžte čoskoro tešiť! ♥️📿✂️.
.
➡️BLOG - LINK IN PROFILE BIO
.
#slovakblogger #czechblogger #lifestyleblogger #bloggersre #dnesneessentials #dnesblogujem #dnesinspirujem #insta_svk #czech_insta #vscoslovakia #vscocze #igerscz #igerssk #flatlay #flatlayoftheday #flatlaytoday #flatlayczsk #weekendvibes #essentials #kejmy #superblogeri #blogerkyczsk #blogerka
'' autumn, the season that teaches us, that change, can be beautiful .'' - unknown quote.
.
🇬🇧 : i love autumn, as much as i can! especially in nature. but i have to admit that when november has already begun, i can slowly getting started to look forward to christmas! i will try to do my little christmas project and i hope that it will work out this time! if you don't know what i'm talking about, go to my blog and find out in the archive! and don't forget to enjoy beautiful friday! 🌲🏞️🌳.
.
🇸🇰 : zbožňujem jeseň, najviac, ako sa dá! obzvlášť v prírode. ale musím sa priznať, že už tu máme november a ja sa už pomaly môžem tešiť aj na vianoce! pokúsim sa aj tento rok o môj malý vianočný projekt a dúfam, že mi to výjde! ak neviete o čo ide, na blogu v archíve sa sa o tom dozviete viac! užite si krásny piatok! 🌲🏞️🌳.
.
➡️BLOG - LINK IN PROFILE BIO
.
#slovakblogger #czechblogger #travelblogger #bloggersre #dnesneessentials #dnescestujem #dnesfotim #insta_svk #czech_insta #vscoslovakia #vscocze #igerscz #igerssk #travel #trip #instatravel #instatrip #eisenstadt #autumnvibes #intothewoods #zahorizonty #kejmy #fotkyplnekysliku #priroda #cestujemeczsk
'' new month, new day, new date, new chapter, new page, new wishes! welcome november !'' - unknown quote.
.
🇬🇧 : i don't know about you, but i have a feeling that time passes extremely fast and... today it is already the first day of november! enjoy it as much as you can, and if you celebrate slovak-christian holidays, let's reminisce together times we spent with people we loved and also with those we can still love from the bottom of our hearts. so just enjoy this beautiful sunny day! 💄⌚🌸.
.
🇸🇰 : neviem ako vy, ale ja mám pocit, že čas uteká šialene rýchlo a... dnes tu máme prvý novembrový deň! užite si ho najviac, ako sa dá a zaspomínajme si spolu na časy, ktoré sme zažili s ľuďmi, ktorých sme milovali a aj tých, ktorých stále milujeme z hĺbky našich sŕdc. užite si krásny slnečný deň! 💄⌚🌸.
.
➡️BLOG - LINK IN PROFILE BIO
.
#slovakblogger #czechblogger #lifestyleblogger #bloggersre #dnesneessentials #insta_svk #czech_insta #vscoslovakia #vscocze #igerscz #igerssk #flatlay #flatlayoftheday #flatlaytoday #flatlayczsk #swatch #swatchwatch #collistar #goldendetails #kejmy #rtenka #superblogeri #blogerkyczsk