دکتر مهدی قاسمی روانپزشک

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک Follow

Www.drqasemi.com
متخصص اعصاب و روان
روانپزشک و رواندرمانگر
09370754271 فقط تلگرام

http://t.me/drmahdighasemi

3,949 Followers  900 Follow

Share Share Share

‍ ‍ #تلاش_برای_کسب_جلال_و_عظمت
#قسمت_دوم .
🔸کارن هورنای معتقد است عدم رعایت نیازهای کودک و قرار گرفتن کودک در شرایط تحقیر، تعدی، زور و فشار سبب می شود کودک به جای اینکه وقت و انرژی اش را صرف پرورش و به کار بردن نیروها و استعدادهای طبیعی خود نماید، در یک حالت دفاعی قرار گیرد و آنها را صرف تسکین و تخفیف و فرو خواباندن اضطراب و دلهره و دفع آزار دیگران نماید.
.
🔸 #اضطراب و تشویشی که بدین طریق بوجود می آید را #هورنای اضطراب اساسی» می نامد- (که عبارتست از احساس #تنهائی، #ناایمنی، بی کسی، #عجز و #بیچارگی در دنیایی که افرادش همه ظالم و زورگو و آزار دهنده اند) و مانع میشود که کودک بتواند از روی #اختیار و #آزادی و رغبت با دیگران #روابط مناسب و دوستانه ای برقرار کند.
.
🔸 از طرف دیگر چون ناچار است با دیگران دائما در تماس باشد، می کوشد راه های مناسبی پیدا کند تا بتواند با دیگران طوری مماشات و مدارا کند که کمتر با رفتار خشن و آزاردهنده اضطراب و دلهره او را برانگیزند، تشدید نمایند و بر احساس ناایمنی و بیچارگی اش بیفزایند.
.
🔸راه هایی که کودک برای و مدارا انتخاب می کند بستگی به دو چیز دارد: .
1⃣ خلقیات و خصوصیات روحی خود کودک است.
.
2⃣ دیگری اوضاع و احوال محیط و شرایطی که دیگران برایش بوجود می آورند. .
🔸به اعتقاد #هورنای راههای مدارا با یک محیط خشن و ناهنجار عبارتند از اینکه یا سعی می کند خود را در حمایت قوی ترین فرد محیط - از قبیل برادر بزرگتر، خواهر، مادر یا پدر - قرار دهد و خود را به او بچسباند تا از آزار او و سایرین در امان باشد؛ یا ممکن است به قدری متمرد، پرخاشگر و ستیزه جو شود که دیگران نتوانند آزارش دهند. راه سومی که به نظرش می رسد این است که سعی کنند از دیگران کناره گیری نماید و لااقل از لحاظ روحی و معنوی به دیگران نزدیک نشود.
Www.drqasemi.com
#دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک_و_رواندرمانگر 
@drmahdighasemi
‍ از دید #وینیکات در اولین رابطه بحثِ تعارض شدید تسلیم شدن مطرح نیست، متقابل بودنِ #رابطه مطرح است. اما اگر #مادر به دلیل مشکلاتی که در دوران رشد خود داشته نتواند خود را با نیازهای #کودک تطبیق دهد و خواسته های مداخله گرانه ای داشته باشد، باعث بروز تسلیم زودرس در کودک می شود.
کودک برای مدیریت تقاضاهای مادر و محافظت خویشتنِ واقعی "True Self" در برابر نیاز و مشغله ی ذهنی چیزی می سازد که وینیکات آن را خویشتنِ کاذب "False Self" می نامد.
Www.drqasemi.com
وینیکات
آدام فیلیپس
#دکتر_مهدی_قاسمی
#روانپزشک_خوب #روانکاوی #رواندرمانگر
‍ #دلهره_های_کودکی
.
آسیب های دوران کودکی جبران ناپذیرند، چون نمی توانیم هیچ چیزی را در زندگی گذشته خود عوض کنیم. اما به طور حتم می توانیم خودمان را تغییر دهیم. میتوانیم آگاهانه، و با نگاهی دقیق تر، به اطلاعات انباشته شده در زندگی گذشته خود بنگریم و این اطلاعات را به سطح #خودآگاهمان نزدیک تر کنیم و در نتیجه سلامتی مان را بهبود بخشیم و یکپارچگی روانی از دست رفته مان را بازیابیم. .
البته یقینا پیمودن چنین مسیری آسان نیست، ولی این تنها راهی است که با قدم نهادن در آن می توانیم زندان نامرئی و بی رحم کودکیمان را پشت سر بگذاریم.
.
 میتوانیم خودمان را از انسانهایی که قربانی ناآگاهِ زندگی گذشته شان هستند به افرادی مسئول تبدیل کنیم که در حال زندگی می کنند و از گذشته خود آگاه اند و با آن کنار می آیند. تنها با انجام این کار است که می توانیم به انسانهایی آزاد تبدیل شویم.
.
بیشتر افراد دقیقا عکس این را انجام میدهند. آنها از آگاه شدن از زندگی گذشته شان سر باز می زنند، بدون این که بدانند زندگی گذشتهء انسانها مدام نحوه فعالیت های کنونی آنها را تعیین می کند. آنها به زندگی خود در دوران سرکوب شده کودکی شان ادامه می دهند و نمی خواهند بپذیرند آن دوران دیگر وجود ندارد. همچنان از خطراتی می ترسند و فرار می کنند که اگرچه زمانی واقعی بوده اند، مدتهاست دیگر وجود ندارند و واقعی نیستند. .
 آنها از خاطرات ناخودآگاه و احساسات و نیازهای واپس رانده خود فرمان می گیرند که به طرز ناخوشایندی همه فعالیت های موفق و ناموفق آنها سرکوب کردن و واپس راندن خشم ناشی از آزارهای بی رحمانه در دوران را مهار می کنند.
.
سرکوب کردن و واپس راندن خشم ناشی از آزارهای کودکی، بسیاری از افراد را مجبور می کند هم زندگی خود و هم زندگی دیگران را نابود کنند.

#دلهره_های_کودکی
آلیس میلر
Www.drqasemi.com
#دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک_و_رواندرمانگر 
@drmahdighasemi
#مرگ و #نامیرایی

برای موجودات فانی زندگی امری نگران کننده است. آنچه اتفاق می افتد، متزلزل و شکننده است. ممکن بود اصلا اتفاق نیفتد، یا اینکه ممکن بود اتفاق بیفتد بی آنکه ما تجربه اش کنیم. ممکن بود جای دیگری قبل یا بعد از زندگی ما اتفاق بیفتد. 
رخدادهای زندگی ما، خوب یا بد در نظر ما ضرورتی دارند که برای نامیرایان وجود ندارد. #نامیرا نگران از دست دادن هیچ چیز نیست، زمان برای تجربه کردن هر چیزی وجود دارد. در واقع آن قدر فرصت هست که بتوان هر چیزی را مکررا و بی نهایت بار تجربه کرد. برای کسانی که می میرند. لحظه لحظة هستی منحصر به فرد است. اما برای نامیرایان به عکس فقط تکرار وجود دارد: کارتافیلوس میگوید «نزد نامیرایان هر عمل (و هر فکر) پژواک اعمال یا افکاری است که در گذشته دیگرانی مقدم بر آنها انجام داده اند بدون هیچ نشانه ای از آغاز یا اثری، از عین اعمال دیگرانی که در آینده تا حد سرگیجه آوری تکرارشان خواهند کرد.) .
به همین دلیل است که دنیای مادی توجهشان را برنمی انگیزد. حتی اگر همه چیز آن را ندیده اند، بالاخره خواهند دید. چیزی نیست که برایش تلاش کنند، هیچ کاری نیست که معنی بخش باشد، جهان پیش رویشان گسترده شده است. نیک جایش را به بد میدهد، بد جایش را به نیک می دهد. اگر از دور به ماجرا نگاه کنیم تمایز چندانی بین نیک و بد نمی توان قائل شد. پس به جای تلاش برای انجام کاری در این جهان، #نامیرایان به جهان #تأمل_ناب عقب می نشینند. .
ممکن است کسی متذکر شود که اگر زمان بی پایان باشد، تامل تکراری و یکنواخت خواهد شد. تعبیر و حدس من این اینجا در مورد تأمل ناب مسئله خود فعالیت تأمل نیست، بلکه کناره گرفتن از عمل است. فرد نه در مقام متفکر بلکه در مقام تماشاگر به تامل مشغول می شود.
.
فرد با تماشای مناظر پیش رویش مشغول می شود، بی آنکه زیاد به وقایع علاقه مند باشد.
Www.drqasemi.com
#مرگ
#تادمی
رضا علیزاده
#دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک_و_رواندرمانگر 
@drmahdighasemi
‍ #تردید به #خود و #بایدها
. 💠 همیشه این امکان وجود دارد که عوامل مخرب در راه پرورش #کار_معنادار، مانع ایجاد کنند. آن‌ها ابتدا ما را درباره استعدادها و توانمندی‌‌هایمان می‌‌ترسانند.
«شاید هر کسی‌ استعدادهای‌ خاصی‌ دارد... به غیر از تو... شاید برای‌ همین است که هنوز پیدایشان نکرده‌ای‌.»
«درست است، تو آن کار را خوب انجام می‌‌دهی‌، اما این یک استعداد نیست. آن‌قدر بزرگ یا مهم نیست که یک استعداد به حساب بیاید.» .
💠 #تردید به خود، کشف #استعدادها و عرضه کردن آن‌ها به دنیا را تعطیل می‌‌کند. .
🔺«قرار است (باید) به کسب درآمد فکر کنی‌، نه معنای‌ زندگی‌.» .
🔺«وقتی‌ بزرگ شدی‌ باید یک... بشوی‌. همه روی‌ این موضوع حساب بازکرده‌اند.» .
🔺«اگر شجاع باشی‌ از تو انتظار می‌‌رود که شغلت را رها کنی‌ و... را دنبال کنی‌. نگران پول نباش!» .
🔺«طبیعی‌ است که آدم از کارش بدش بیاید. باید هم این‌طور باشد. اصلاً تعریف کار همین است.» .
🔺«ببین آدم باید بین این دو تا یکی‌ را انتخاب کند: «یا دنبال کار مورد علاقه‌اش برود یا کاری‌ کند که افراد مورد علاقه‌اش را تأمین کند.» .
💠 برای‌ غلبه بر #تردید_به_خود و بایدها و انتظارات، باید به پیام‌های‌ درون خود گوش فرادهیم. چه چیز ما را می‌‌ترساند؟ در فهرست قرارها یا بایدهای‌ خود چه داریم؟ چه کسی‌ این بایدها را تعیین کرده است؟ چرا؟ .
💠 عوامل مخرب مانند کودکان نوپا هستند. اگر آن‌ها را نادیده بگیرید، بلندتر سروصدا می‌‌کنند. معمولاً بهترین کار این است که پیام‌ها را تصدیق کنیم و آن‌ها را یادداشت کنیم. می‌‌دانم این کار برخلاف شهود و درون بینی‌ است، اما یادداشت و تصدیق پیام عوامل مخرب، آن‌ها را نیرومندتر نمی‌‌سازد؛ بلکه بر قدرت ما می‌‌افزاید و از این رهگذر است که می‌‌توانیم بگوییم: «فهمیدم، حالا می‌‌دانم که از چه می‌‌ترسم، اما هرطور شده می‌‌خواهم آن را انجام دهم.»
Www.drqasemi.com
#دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک_و_رواندرمانگر 
@drmahdighasemi
‍ #تربیت_فرزند یعنی‌ گام زدن با ضرب‌آهنگی‌ متفاوت
.
#قسمت_اول .
🔺هماهنگ شدن با ماهیت زندگی‌ در روند تربیت فرزند به کمی‌ عادت کردن نیاز دارد. طبیعت کودک چنان است که صبر ما را به مبارزه می‌‌طلبد و از آن بدتر زمانی‌ است که به #نوجوانی‌ می‌‌رسد، اما این بار به شیوه‌ای‌ دیگر.
.
🔺 در کودکی‌ باید آن‌قدر صبر کنیم تا خودش بند کفشش را ببندد و در نوجوانی‌ باید آن‌قدر پشت سر دوستانش منتظر بمانیم تا نوبت به ما برسد. .
🔺 ضرورت کسب و پرورش #صبر، صرفا پاسخی‌ در برابر بدقلقی‌ فرزندمان نیست؛ بلکه فرصتی‌ است تا در زمان حال زندگی‌ کنید. وقتی‌ فرزند ما به صبر ما نیاز دارد، باید برنامه خود را تعطیل کنیم، نفس عمیق بکشیم و خواسته خود را کنار بگذاریم تا بتوانیم لحظه حال را دریابیم. .
🔺 البته ناگفته نماند که گاه خود درمی‌‌یابیم که جایی‌ برای‌ صبر و تحمل نیست و تنها کاری‌ که باید بکنیم این 
است که بی‌‌درنگ از نقطه‌ای‌ به نقطه دیگر برویم. جای‌ تأسف است اگر همواره به یک شیوه رفتار کنیم. .
🔺بسیار مفید است که وقتی‌ عجله داریم، به خود یادآور شویم که هیچ چیز بهتر از آن نیست که در لحظه حال باشیم. به‌جای‌ شتاب و عجله باید به خود اجازه دهیم با روح فرزندمان ارتباط برقرار کنیم. اگر #نگران و #مضطرب باشیم و نتوانیم حضور واقعی‌ داشته باشیم، بهترین خدمتی‌ که می‌‌توانیم به خود و فرزندمان بکنیم این است که خود را در سکون و سکوت قرار دهیم، تا احساس آرامش خود را دوباره به دست آوریم. .
🔺 وقتی‌ فرزندانمان مطابق با برنامه موردنظر ما پیش نمی‌‌روند، جا دارد که به خود یادآوری‌ کنیم که اصلاً قرار نیست آن‌ها چنین کنند، زیرا اساسا به این منظور به دنیا نیامده‌اند. در چنین مواردی‌ شاید بهتر این باشد که به‌جای‌ ملزم ساختن آن‌ها به پیروی‌ از برنامه ما، به تغییر برنامه خودمان فکر کنیم.
#ادامه_دارد 
Www.drqasemi.com
#دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک_و_رواندرمانگر 
@drmahdighasemi
‍ #مقاومت در برابر #وسوسه_کنترل 
#قسمت_پایانی .
🔸 مسئله #امنیت در دوره #بلوغ بیش از هر دوره دیگری‌ اهمیت پیدا می‌‌کند زیرا در همین دوره است که نوجوان تحت #فشار_همسالان و رفتارهای‌ ناپخته خودتخریبی‌ قرار می‌‌گیرد. با این حال نمی‌‌توانیم پا پیش بگذاریم و اختیار زندگی‌ او را در دست بگیریم. اگر چنین کنیم، او با راه‌های‌ فرار زیادی‌ که در اختیار دارد از چنگ ما خواهد گریخت، به ما دروغ خواهد گفت و دقیقا کاری‌ را خواهد کرد که دوست دارد.
.
🔸 احتمالاً پس از آن ما احساس #عجز و #خشم خواهیم کرد. هرچه بیشتر در زندگی‌ نوجوان مداخله کنید، او کمتر با شما درددل می‌‌کند. در این برهه از زندگی‌ِ آن‌ها، اصل مهم این است که به آن‌ها اعتماد کنیم.
.
🔸 جالب اینکه وقتی‌ محدودیت خود در مهار زندگی‌ فرزندمان را بپذیریم، تأثیر و نفوذ ما بیشتر می‌‌شود
.
🔸وقتی‌ حضور و گفت‌وگوی‌ ما با آن‌ها حاکی‌ از #پذیرش_بی‌‌قیدوشرط باشد، آن‌ها خودبه‌خود ترغیب می‌‌شوند تا هنگام نیاز به ما مراجعه کنند. بهترین شانس ما برای‌ ایمن و قدرتمند نگه داشتن آن‌ها این است که هویت واقعی‌ آن‌ها را تأیید کنیم.
Www.drqasemi.com
#دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک_و_رواندرمانگر 
#نوجوانان 
@drmahdighasemi
#روانکاوی
به احتمال زیاد، عمیق ترینِ زخم ها مثل زخمِ دوست داشته نشدن خودِ واقعی ما بدون پذیرش آگاهانه آنها التیام نخواهند یافت.
.  ما یا می توانیم با این زخم ها مقابله کنیم و کم و بیش روی آنها سرپوش بگذاریم یا کارهایی می کنیم که این زخم ها تکرار شوند و مدام سر باز کنند.
. با این مورد دوم در رفتارهای #وسواسی و #انحرافات_جنسی مواجه می شویم، یعنی درمواردی که عکس العمل تحقیر آمیز مادر (یا پدر) نسبت به رفتار فرزند به عنوان خاطره ای سرکوب شده با او باقی می مانند و در بدنش انبار می شوند.(این اتفاق در مورد آزارها و سو استفاده های جنسی که فرزند مجبور به تحمل می شود نیز صادق است.)
Www.drqasemi.com
#دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک_و_رواندرمانگر 
@drmahdighasemi
🔶 #مقاومت در برابر #وسوسه_کنترل 
#قسمت_دوم
.
🔸اگر #نوجوان در ارتباط با فعالیت‌ها و روابط‌اش تصمیم‌گیری‌‌های‌ ضعیف دارد، راهکار شما در درجه اول #پذیرش است، #سخت‌گیری‌ نوجوان را از شما دور می‌‌کند، انعطاف‌پذیری‌ بیشتر، احتمال نزدیک شدن آن‌ها را بیشتر می‌‌کند و #کنترل و #مهار، آن‌ها را با شتاب بیشتری‌ به سمت رفتارهای‌ منفی‌ سوق می‌‌دهد.
.
🔸 طبعا والدین خواهند پرسید که «آیا می‌‌گویید اجازه دهیم آن‌ها به مواد مخدر روی‌ آورند یا از مدرسه اخراج شوند؟»
.
🔸 در جواب می‌‌گویم: دیگر زمان اجازه گرفتن از ما، گذشته است. نوجوان ما هر کاری‌ بخواهد، می‌‌کند و این نتیجه مستقیم شیوه تربیتی‌ گذشته آن‌هاست، در این برهه باید این پندار را از خود دور کنیم که می‌‌توانیم زندگی‌ آن‌ها را تحت کنترل داشته باشیم. تنها راه دسترسی‌ به آن‌ها این است که #ارتباط ازدست‌رفته خود با آن‌ها را بازسازی‌ کنیم.
.
🔸درس بزرگ دوره #بلوغ این است که #ارتباط خود با نوجوانمان را در جهت نزدیکی‌ واقعی‌ و همراهی‌ هدایت کنیم. تکرار می‌‌کنم: کلید کار، #اعتماد است. این دوره زمانی‌ نیست که دستخوش #نگرانی‌ و #اضطراب شویم، بلکه باید به خود اطمینان دهیم که می‌‌توانیم کنار بنشینیم و از زندگی‌ لذت ببریم. .
🔸بالأخره می‌‌توانیم خود را از قید نقش‌های‌ قدیمی‌ رها سازیم و ارتباطی‌ تازه با فرزند خود برقرار کنیم، ارتباطی‌ که در آن نقش همراه را برای‌ فرزندمان داشته باشیم.
.
 البته اگر نیاز آن‌ها را به #خلوت و #حریم_خصوصی‌ محترم نشمارید، آن‌ها در را به‌روی‌ شما خواهند بست. اگر از حدود خود فراتر روید خرد و دانایی‌ شما را پس خواهند زد و اگر آنچه از شما می‌‌بینند صرفا احتیاط و بی‌‌اعتمادی‌ باشد، هنگام رویارویی‌ با مشکلات نزد شما نخواهند آمد. .
🔸بنابراین باید به دل و جان خود تفهیم کنید که نباید خواست و برنامه خود را به آن‌ها #تحمیل کنید. آن‌ها فقط زمانی‌ نزد شما خواهند آمد که بتوانند در حضورتان بنشینند و ایمان بی‌‌قیدوشرط شما به توانایی‌ خود برای‌ حل مشکلات را، احساس کنند.
#ادامه_دارد 
Www.drqasemi.com
#دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک_و_رواندرمانگر
#نوجوانان 
@drmahdighasemi