دکتر مهدی قاسمی روانپزشک

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک Follow

www.drqasemi.com
روانپزشک
روانکاو
زوج درمانگر
مطب:
021 22849247
021 22849357
021 22848963
021 22863396
#روانپزشك #روانشناسی #روانكاوي

http://www.drqasemi.com/

20,605 Followers  2,031 Follow

Share Share Share

#غلبه‌بر‌اهمال‌کاری
قسمت سوم 🔳انواع اهمال کاری ▪️بی نقص گرا - تمایل به شروع یا اتمام کار ندارید چون فکر می کنید به معیارهای بلند پروازانه خود دست پیدا نمیکنید. ▪️خیال باف - گرایش عجیبی دارید که واقعیت را گنگ و مبهم جلوه دهید، و از خیال پردازی برای اجتناب از الگوهای ظاهراً یکنواخت و غیرقابل تغییر ( مرض روزمرگی ) استفاده می کنید. ▪️نگران - می ترسید کارتان اشتباه از آب در بیاید و درمانده شوید. ▪️بحران ساز – برای اینکه خودی نشان بدهید تا دقیقه نود دست به کار نمی شوید، می خواهید به دیگران ثابت کنید که با وجود فرصت اندک باز هم کار خود را انجام دادید. ▪️گستاخ – با دیگران با حالتی پرخاشگرانه و مشاجره آمیز رفتار می کنید، چون پیشنهادها یا دستورات آنها برای شما به این معنی است که قصد دارند شما را کنترل کنند. ▪️پر مشغله -همیشه کار دارید، گاهی اوقات برای خودتان کار اضافی درست می کنید، اما به مسائل مهمی که باید به آنها بپردازید، فکر نمی کنید. 🔳ویژگی مشترک اهمال کاری

چیزی که در تمام افراد اهمال کار شایع است... یک مشکل هیجانی مشخص است که این مشکل‌هیجانی، رفتاری اجتنابی است. راه خلاص شدن از شر این مشکل هیجانی، روبه رو شدن با موقعیت هایی است که از آن اجتناب می کنید. 
#ادامه_دارد ‏Www.drqasemi.com
#هه‌ساره #فریدونی
#کارشناس_ارشد_روانشناسی
#رواندرمانگر_شناختی_رفتاری
#اسکیما_تراپیست
#مربی_مهارت_های_زندگی
#مطب_دکتر_مهدی_قاسمی
اين ويدئو دو قسمتي خيلي جالب هست.
لطفا ورق بزنيد و نظراتتون رو  در قسمت كامنت بنويسيد
#روانپزشك#روانكاو#روانشناس#روانشناسي#رواندرمانگر #ازدواج#خانواده#دكتر_مهدي_قاسمي
غلبه‌بر‌اهمال‌کاری
#قسمت_دوم 🔳افراد معمولا در دو حوزه، کارهایشان را به تعویق می اندازند : 
خودشکوفای :خودشکوفایی به معنای تلاش برای دستیابی به اهداف است

حفظ‌موقعیت‌فعلی‌زندگی :رفتارهایی را در بر می گیرد که باعث راحتی و آسایش زندگی فعلی می شود. 🔳به تعویق انداختن کارها 
رفتارهای اجتنابی و دلیل تراشی ها می توانند به شکل زیر خودشان را نشان بدهند : • فکر کردن درباره ی مشکل، بدون اینکه دست به هیچ کاری بزنید. • تا دقیقه نود کار را به تأخیر می اندازید. چرا چنین می کنید؟
• وقتی می گویید « فردا انجامش می دهم » تلاش می کنید خودتان را متقاعد کنید که واقعا فردا کار را انجام می دهید یا اینکه میخواهید تسلط خود را نشان دهید. در واقع از نظر فرد اهمال کار، فردا روز بعد نیست بلکه زمانی نامعلوم در آینده است. • کارهای بی اهمیت قبلی ناگهان در اولویت قرار می گیرند تا کار مشکل را انجام ندهید. « اول خانه را تمیز می کنم، بعدش مقاله مینویسم». اگر قرار نبود مقاله بنویسید آیا باز هم تمیز کردن خانه در اولویت قرار می گرفت؟
• اول کارهای لذت بخش را انجام می دهید تا بتوانید برای انجام کارهای سخت، روحیه لازم را پیدا کنید ولی پس از اینکه شروع کردید نمی توانید دست از کار لذت بخش بردارید و کار سخت را به تعویق می اندازید.
• دائم گوش به زنگ هستید تا دلیلی موجه برای شروع نکردن به کار یا دست از کار کشیدن پیدا کنید. مثلا ً « دوستم زنگ زد»
• ایجاد این تفکر گول زننده که ابتدا باید مقاومت انجام کار را فراهم کنید.
• ابتد ا با زدن برچسب هایی مثل تنبل، ناامید، کندکار به خودتان، از انتقادهای دیگران جلوگیری می کنید و بعد به نوعی سر خودتان شیره می مالید ( خودتان را توجیه می کنید )
• گاهی منتظر می مانید تا انگیزه لازم برای کار را به دست بیاورید. « انگیزه قدم اول نیست بلکه انگیزه حاصل کار است. شما مجبورید کار را شروع کنید چه حس و حالش را داشته باشید و چه نداشته باشید ». بعضی از این افراد از موفقیت یا لذت واقعی می ترسند یا اینکه خوشان را سزاوار آن نمی دانند. این کار نوعی خود تنبیه گری یا تضعیف خود است. ‏Www.drqasemi.com
#هه_ساره #فریدونی
#کارشناس_ارشد_روانشناسی
#رواندرمانگر_شناختی_رفتاری
#اسکیما_تراپیست
#مربی_مهارت_های_زندگی
#مطب_دکتر_مهدی_قاسمی
#روانكاو#روان_درمانگر#روانپزشك
#روانپزشك#روانكاو#رواندرمانگر#ازدواج#انگيزه#انگيزشي#جذب
غلبه‌بر‌اهمال‌کاری
#قسمت_اول
▪️در فرهنگ لغت، اهمال‌کاری را به تعویق انداختن کاری تعریف می کنند که قصد انجام آن را دارید مثلا «شنبه هفته بعد انجام می دهم.» این نمونه ای از به تعویق انداختن است تا بتوانید قبل از تصمیم گیری، کلیه جوانب موضوع را در نظر بگیرید. با این حال، وقتی فرد اهمال کار باشد، خیلی کند عمل میکند و در نتیجه انجام کارهایش را به زمان نامعلومی در آینده محول می کند مثلا بالاخره انجامش میدهم، یا اگر زمان انجام کار را هم مشخص کند وقتی که موقع انجام کار فرا رسید، آن را انجام نمی دهد مثلا میخواستم امروز نوشتن مقاله را شروع کنم ولی یکی از دوستانم سر رسید و نتوانستم بنویسم. به عبارت خیلی ساده تر، مشكل اهمال کاری این است که شما با اینکه عقلتان حکم می کند آن کار را انجام دهید، ولی کارتان را دائم به تاخیر می اندازید. ▪️با آنکه می دانید نیاز دارید این کار را انجام دهید. باز هم دست به کار نمی شوید، چه‌می شود که شما دست به کار سازنده و مفید نزنید؟ 🔳دلایل اهمال کاری

1 .اضطراب : در چنین حالتی فکر می کنید اگر دست به کاری بزنید که تا به حال از آن اجتناب کرده اید، احساس ارزشمندی تان تهدید می شود. 
تصور کنید می خواهید به یکی از دختران کلاس پیشنهاد ازدواج بدهید، ولی می ترسید درخواست شما را نپذیرد و فکر کنید آدم بی ارزشی هستید. 
اجتناب از چنین کارهایی در کوتاه مدت، اضطراب و ترس شما را کاهش می دهد ولی در دراز مدت پیامدی به جز تداوم مشکلات نخواهد داشت.

2 .کم‌طاقتی : فکر می کنید حال و حوصله توانایی انجام کارهای یکنواخت، خسته کننده، مشقت بار، ناکام ساز و احساسات ناخوشایند را ندارید، بنابراین به محض اینکه کار را شروع می کنید حوصله تان سر می رود و دست از کار می کشید.فلسفه زیر بنایی کم طاقتی این است :« نمی توانم رنج فعلی را به خاطر گنج آینده تحمل کنم » 
3 .تمرد : با به تعویق انداختن کارهای مهم و ضروری، خشم خود را ابراز می کنید. می خواهید با این کار از کسی که دائم به شما دستور می دهد انتقام بگیرید. به عنوان مثال، همسرتان دائم به شما گوشزد می کند تا قبل تمام شدن مهلت وام را واریز کنید. اما شما از حرف های او دلخور میشوید.
ممکن است در مورد یک اهمال کاری، هر سه دلیل (اضطراب، کم طاقتی و تمرد)دخالت داشته باشند.
(ادامه در قسمت بعد)
‏Www.drqasemi.com
#هه_ساره #فریدونی
#کارشناس_ارشد_روانشناسی
#رواندرمانگر_شناختی_رفتاری
#اسکیما_تراپیست
#مربی_مهارت_های_زندگی
#مطب_دکتر_مهدی_قاسمی
#مشاوره_آنلاین
#روانپزشک #رواندرمانگر 
#دکتر_مهدی_قاسمی
#قسمت_آخر
آنها به یقین می‌‌پندارند که به خواسته‌های‌ خود می‌‌رسند و دست‌کم مطمئن هستند که هرگز مانند پدر و مادر خود نمی‌‌شوند. هرگز.

یکی‌ از انتظارات عمده این است که، حداقلی‌ از احساس ناخوشایندی‌ وجود خواهد داشت. فکر می‌‌کنم این در نتیجه سرزنش کردن پدر و مادر و دیگران است که آنها را مسبب ناخشنودی‌ خود در زندگی‌ می‌‌دانند.

وقتی‌ کسی‌ مستقل می‌‌شود، از رفتارهای‌ ناخوشایند قبلی‌ فاصله می‌‌گیرد. بنابراین می‌‌توان انتظار داشت که زندگی‌ خوشایندتر شود، از شدت استرس آن کاسته شود و بتوان شادمان‌تر زندگی‌ کرد. شاید بخشی‌ از شادمانی‌ و احساس خوشبختی‌، دوام آوردن و تحمل کردن تألمات زندگی‌ است. تحمل نومیدیها و ناخشنودی‌‌ها.

این اندیشه‌ها، احساسات و نظرات در دوران کودکی‌ شکل گرفته‌اند. به جای‌ گوش دادن و اعتماد کردن به خویشتن درون خود، بسیاری‌ با انتظارات خانواده، مدرسه، دوستان و رسانه‌ها همگام می‌‌شوند. تلویزیون یک منبع مهم برای‌ بسیاری‌ از انتظارات ماست.
#دکتر_مهدی_قاسمی#روانپزشک #رواندرمانگر#روانشناسی#روانکاوی#فرزندپروري
ممنون از لایکتون😀
#قسمت_دوم
پیام ما به آنها این است که زمان تمرین تمام شده و نمایش شروع شده است. حالا زندگی‌ این‌جا و در اختیار شماست. این مفهوم بسیار مهمی‌ است زیرا کسانی‌ که خودباوری‌ ضعیف دارند، همیشه به زمانی‌ چشم دوخته‌اند که قرار است به کسی‌ که باید تبدیل شوند. احساس می‌‌کنند تنها در آن زمان است که می‌‌توانند به احساس بهتری‌ برسند.
خوشبختی چیزی نیست که در یک بسته‌بندی‌ تمیز بگذارند و به شما پیشکش کنند. خوشبختی‌ به معنای‌ روبه‌رو شدن با واقعیت و پذیرفتن آن به‌گونه‌ای‌ است که وجود دارد. خوشبختی‌ به مفهوم هم‌جریان شدن با شرایط است.

خوشبختی‌ در اشکال مختلف از راه می‌‌رسد. گاه بسیار شدید است، گاه تصور ناکردنی‌ است. زمانی‌ که احساس خوشبختی‌ می‌‌کنیم که با موضوع خوشبختی‌ مشغله ذهنی‌ نداشته باشیم.

برای‌ شاد بودن و رضایت داشتن، کار به خصوصی‌ نباید بکنیم، به موفقیت خاصی‌ هم نباید برسیم. مسئله بر سر بودن است و نه کاری‌ انجام دادن.

کودکان بالغ یا بالغ‌های‌ کودک مانده در انتظارات به سر می‌‌برند. آنها به عنوان کودک معتقد بودند اگر از خانه پدری‌ بیرون بروند، مستقل می‌‌شوند، حرف زور نمی‌‌شنوند و می‌‌توانند زندگی‌ خود را به شکلی‌ که می‌‌خواهند اداره کنند. آدم‌های‌ جالبی‌ را پیدا کنند تا در کنار آنها زندگی‌ کنند.
(ادامه در قسمت بعد)
#دکتر_مهدی_قاسمی#رواندرمانگر#روانشناسی#روانکاوی#فرزندپروري
#قسمت_اول
کار ناتمام و کودک بالغ
هدف ما این است که بررسی‌ کنیم در گذشته چه گرفتیم و چه نگرفتیم. می‌‌خواهیم کارهای‌ ناتمام خود را شناسایی‌ نماییم. امروز که بالغ و بزرگ هستیم، می‌‌توانیم این کارهای‌ ناتمام را تمام کنیم و به زندگی‌‌مان سر و سامانی‌ بدهیم.

احساس بی ارزش بودن می‌‌تواند ناشی‌ از زندگی‌ کردن در خانه‌ای‌ باشد که انتظارات سخت‌گیرانه‌ای‌ حاکم بودند و معیارها در سطح بالا قرار داشتند. ممکن است مقررات سخت‌گیرانه‌ای‌ حاکمیت داشتند و به احساسات و عواطف ما بهای‌ لازم داده نمی‌‌شد.

افرادی‌ که به این خانواده‌ها تعلق دارند به لحاظ احساسی‌ و عاطفی‌ رشد نمی‌‌کنند. زندگی‌ احساسی‌ آنها بلوغ نیافته باقی‌ می‌‌ماند، در حالی‌ که در سایر عوامل کودک رشد می‌‌کند.

گاه ما این شرایط را عقب‌ماندگی‌ احساسی‌ می‌‌نامیم. این بچه‌ها اغلب به لحاظ عقلی‌ و جسمی‌ حسابی‌ رشد می‌‌کنند اما هنوز کودک هستند  بدون توجه به سن و سالشان کودک هستند. به این بچه‌ها اغلب بچه‌های‌ بالغ می‌‌گوییم.

به لحاظ ظاهری‌ بزرگ و بالغ به نظر می‌‌رسند. مسئولیت‌های‌ بالغانه دارند. سبک و طرز زندگیشان بالغانه است. اما در درون، چونان یک کودک آسیب‌پذیر هستند. به ظاهر شایسته و با صلاحیت هستند، اما در دلشان رنجش دارند.

تجربه نشان می دهد ، کسانی‌ که احساس ارزشمندی‌ ضعیف دارند همیشه می‌‌خواهند خودشان را برای‌ آینده آماده کنند.
(ادامه در قسمت بعد)
#دکتر_مهدی_قاسمی #روانپزشک #رواندرمانگر روانکاو #روانشناسی#روانکاوی#فرزندپروري
4 ) این 3 مرحله را تا زمانی که ممکن است ادامه دهید. .
#خوگیری : کلید مواجهه و جلوگیری از پاسخ 
آیا تا کنون اتفاق افتاده که صبح کفش تنگی به پا کرده باشید و موقع غروب متوجه شوید که فراموش کرده اید آنها را به پا داشته اید؟ این تجربه عیناً همان فرایند خوگیری است. .
خو گرفتن به معنای عادت کردن است. به عبارت دیگر پس از مجاورت طولانی مدت با وضعیتی که در ابتدا اضطراب ایجاد می کرد، بدن ما می آموزد که به آن عادت کند، یا آن موقعیت را نادیده بگیرد و ... . .
خوگیری باعث می شود که #اضطراب خودبخود کاهش یابد. اگر فرد در شرایطی که با یک آغازگر وسواس روبرو شده و اضطراب خیلی بالا رفته، فوراً اقدام نکند. مثلاً نشورد، پدیده خوگیری اتفاق میافتد.
.
 اگر فوراً اقدام به کاری که همیشه می کردید، مثلاً شستن، نکنید؛ خودبخود بعد از گذشت یک زمان،  که حدود 45 تا 90 دقیقه است، اضطراب کم می شود،چون بدن نمی تواند اضطراب را در حد طولانی تحمل کند. ( فرد وسواس این زمان را به خودش نمی دهد ) .
در واقع زمانی ما آغازگر وسواس روبرو شویم وبتوانیم اضطراب راتحمل نماییم درمان حاصل خواهد شد ولی این پروسه  تدریجی انجام می شود و نیازمند کمک گرفتن از یک متخصص در این زمینه می باشد. ‏Www.drqasemi.com
#هه‌ساره #فریدونی
#کارشناس_ارشد_روانشناسی
#رواندرمانگر_شناختی_رفتاری
#اسکیما_تراپیست
#مربی_مهارت_های_زندگی
#مطب_دکتر_مهدی_قاسمی
‏@drmahdighasemi
#رواندرمانگر_نوجوانان #روانپزشک #روانپزشکی #روانکاوی #رواندرمانگرتحلیلی #روانشناختی #روانشناسی #روانشناس‌خانواده‌و‌‌‌_کودک #رواندرمانی_نوجوان_وبلوغ #روان_سالم #روانشناسی_خانواده #روابط_جنسی‌
🔹#اختلال_وسواس_فكري_عملي
.
#درمان_وسواس_اجبار .
در گذشته، اعتقاد بر این بود که اختلال وسواس _ اجبار قابل درمان نیست؛ اما در سال های اخیر روش های مؤثر #دارو‌درمانی و #درمان‌شناختی_رفتاری به شکل بارزی به صورت موفقیت آمیز منجر به درمان شده اند.
 درمان مؤثر، درمانی است که در کمک به بیش از 50 درصد از مبتلایان به اثبات رسیده باشد و در مدت کوتاهی انجام بگیرند و به بهبودی پایدار بیانجامد. .
درمان شناختی _ رفتاری : شکلی از روان درمانی است که در آن با استفاده از اصول یادگیری به بیماران کمک می کند، تا مشکلات خود را تغییر دهند. .
عناصر فعال در این درمان عبارتند از : #مواجهه ( روبرو شدن با موقعیتی که از آن می ترسید ) و #جلوگیری ( ممانعت از انجام اجبارهایی که پس از آن می آید ) این روش در حال حاضر بهترین روش مقابله با وسواس ها می باشد. .
اصول #مواجه‌وجلوگیری از پاسخ در اختلال وسواس _ اجبار را می توان به سادگی این گونه تعریف کرد : .
1 ) تا آنجا که می توانید با چیزهایی که باعث ترس تان می شود، روبرو شوید. .
2 ) اگر احساس اجبار می کنید که از چیزی اجتناب کنید، این کار را انجام ندهید. .
3 ) اگر احساس اجبار می کنید به آدابی بپردازید که احساس بهتری را در شما بر می انگیزد، از آن اجتناب ورزید. .
4 ) این 3 مرحله را تا زمانی که ممکن است ادامه دهید. 
#هه‌ساره_فریدونی 
#کارشناس_ارشد_روانشناسی
#رواندرمانگر_شناختی_رفتاری
#اسکیما_تراپیست 
#مطب_دکتر_مهدی_قاسمی 
Www.drqasemi.com
#اختلال_وسواس_فكري_عملي
#آسیب_شناسی_وسواس
.
#اطمینان‌جویی‌افراطی:
.
🔹تو بگو تمیز، تو به من بگو نمازم را درست خوندم یا نه، " بعد 18 ساعت نماز خوندن"
.
#خنثی‌سازی :
.
🔹اگر به رنگ سیاه نگاه کنم، مادرم می میرد ولی اگر دیوار را ببوسم 3 مرتبه، نمی میره. من یک فکر دارم که بوسیله (اجبار ورفتار ی خاص)خنثی ش می کنم. .
#تشریفات : .
🔹یکسری قاعده و اصول دارند که به نحوی آرامشان می کند. اول هنگام شستشو باید شیرا را با دستان باز کنم، بعد دست چپم را اینقدر بشورم که صدای قرچ قرچ بدهد و ...
.
#کندی :
. 🔹کندی که به علت تشریفات وسواسی بسیار طول می کشد و یا به دلیل انجام با دقت کارها،ولی  لازم به ذکر است گاهی کندی به علت شخصیت خود فرد است نه به دلیل وسواس. (مراقب باشیم با وسواس اشتباه نشود.) #ادامه_دارد ‏Www.drqasemi.com
#هه‌ساره #فریدونی
#کارشناس_ارشد_روانشناسی
#رواندرمانگر_شناختی_رفتاری
#اسکیما_تراپیست
#مربی_مهارت_های_زندگی
#مطب_دکتر_مهدی_قاسمی
#روانشناختی #رواندرمانگر_نوجوانان #رواندرمانگرتحلیلی #روانکاوی #روان_سالم #رواندرمانگر