دکتر مهدی قاسمی روانپزشک

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک Follow

www.drqasemi.com
روانپزشک
روانکاو
زوج درمانگر
مطب:
021 22849247
021 22849357
021 22848963
021 22863396
#روانپزشك #روانشناسی #روانكاوي

http://www.drqasemi.com/

27,955 Followers  2,197 Follow

Share Share Share

#دیس_پارونی 
#قسمت_دوم
💠علل روانی #دیس_پارونی محدوده وسیعی از مشکلات روانشناختی را در بر میگیرد.
برخی از زنان، مبتلا به اختلال اضطراب و افسردگی می باشند. برخی از نگرانی بسیار در مورد ظاهر فیزیکی خود رنج می برند. عده ای دیگر ؛ مشکلات ارتباطی با پارتنر - وحتی بیزاری از پارتنر- دارند. تمامی مشکلات ذکر شده سبب کاهش تحریک جنسی و در نتیجه بروز درد هنگام رابطه جنسی می گردد.
 زنانیکه سطح استرس بالایی دارند، هنگام رابطه جنسی، به علت سفتی عضلات لگنی( که در پاسخ به استرس ایجاد می شود) ممکن است رابطه جنسی دردناکی تجربه کنند.
در مواردی که فرد در خانواده ای رشد یافته که باورهای منفی نسبت به رابطه جنسی در آن خانواده وجود دارد؛ممکن است یک پیش زمینه ذهنی منفی و حتی مشمئز کننده نسبت به رابطه جنسی، در او شکل بگیرد. لذا در این موارد برقراری رابطه جنسی لذت بخش برای وی دشوار می شود. این پیش زمینه ذهنی منفی می تواند خودش را به شکل کاهش میل جنسی یا #دیس_پارونی نشان بدهد.
در تعداد کمی از مبتلایان به #دیس_پارونی ، سابقه سوء استفاده جنسی در سنین کودکی یا نوجوانی وجود دارد. این ترومای روانی نیز میتواندسبب نگرش منفی به رابطه جنسی و درد زمان برقراری رابطه شود.
گاهی درد در اولین رابطه جنسی سبب میشود، فرد دچار ترس از تکرار درد در روابط بعدی شود و این ترس به طور تسلسل وار سبب درد و #دیس_پارونی گردد.
گاهی ناآگاهی زوجین از روش صحیح ارتباط جنسی سبب بروز #دیس_پارونی میشود. مثلا مرد بدون پیش نوازش و هم آغوشی، سریعا سراغ رابطه جنسی می رود ، در حالیکه زن هنوز آمادگی کامل روانی و فیزیولوژیک برای برقراری رابطه پیدا نکرده است.
#ادامه_دارد 
Www.drqasemi.com
#دکتر_کیانوش_عباس_آبادی 
#روانپزشک 
#رواندرمانگرتحلیلی 
#درمانگر_مشکلات_جنسی 
#مطب_دکتر_مهدی_قاسمی
#دیس_پارونی
#قسمت_اول
✳️رابطه جنسی برای همه زنان در همه اوقات لذت بخش نیست. بسیاری از زنان در زمانی طی زندگی؛ ممکن است آمیزش دردناک را تجربه کنند. به درد در زمان مقاربت جنسی #دیس_پارونی گفته میشود.
درد زمان مقاربت، گاهی قابل انتظار است، مثلا زمانی که دخول عمیق باعث تماس شدید با دهانه رحم ( سرویکس) می گردد.اما درد بدون محرک یا دردی که در طی مقاربت، به طور منظم و گسترده وجود داشته باشد، نیازمند توجه پزشکی است.
این نوع درد میتواند قبل یا حین مقاربت یا بعد از آن وجود داشته باشد. #دیس_پارونی اثرات منفی در سلامت روانشناختی، روابط و کیفیت زندگی فرد به جا میگذارد.
✅علل #دیس_پارونی از علل جسمی تا علل روانی متفاوت است.بنابر این در مواجهه با این اختلال بایستی ابتدا معاینه فیزیکی و بررسی های لازم جهت وجود یا عدم وجود بیماریهای جسمی انجام شود.
💠علل جسمی #دیس_پارونی شامل :
🔅مشکلات موجود در دستگاه تناسلی مثل عفونت ( مثل عفونت های قارچی تکرار شونده)، اسکار زخمهای ناشی ازجراحی های لگنی( مثل جراحی افتادگی رحم)، رادیوتراپی ناحیه لگن، آندومتریوز، فیبروم بزرگ رحمی، بیماریهای پوستی مثل لیکن پلان و لیکن اسکلروز در ناحیه واژن، زگیل تناسلی.
🔅مشکلات هورمونی به دلیل کاهش استروژن: در زمان شیردهی و نیز زمان یائسگی ؛ کمبود این هورمون سبب خشکی واژن و درنتیجه درد زمان مقاربت می گردد.
🔅مصرف برخی داروها مثل آنتی هیستامین ها، تاموکسی فن
#ادامه_دارد 
Www.drqasemi.com
#دکتر_کیانوش_عباس_آبادی 
#روانپزشک 
#رواندرمانگرتحلیلی 
#درمانگر_مشکلات_جنسی 
#مطب_دکتر_مهدی_قاسمی
#خود_آسیبی
#قسمت_چهارم
✅در صورتیکه یکی از عزیزان شما مبتلا به این رفتار باشد، چه اقدامی از جانب شما کمک کننده خواهد بود؟
🔆از موضوع اجتناب نکنید.
🔆از او بخواهید تا در مورد احساساتش صحبت کند.
🔆او را قضاوت نکنید.
🔆از او حمایت کنید، تنها روی رفتارش تمرکز نکنید، به احساسش اهمیت بدهید.
🔆درد و رنج او را به رسمیت بشناسید.
🔆بابت انجام ندادن رفتار خودآسیبی با او وارد معامله نشوید و به او وعده یا قول انجام کاری ندهید.
🔆او را تشویق کنید کمک حرفه ای بگیرد و به روانپزشک مراجعه کند.
⛔️رفتار #خود_آسیبی یک نوع پاسخ ( ناسازگارانه) به هیجانات دردناک زندگی است که متاسفانه در صورت ادامه، بتدریج به یک مکانیسم عادتی برای مقابله با استرس ها تبدیل می شود. به علت آزاد شدن آندورفین ها در خون پس از این نوع رفتار؛ احساس بهتر شدن به فرد دست میدهد. به همین دلیل فرد به انجام این رفتار وابستگی پیدا میکند.
⛔️ارتباط بین #خود_آسیبی و #خودکشی، کمی پیچیده است.در حالیکه افراد با رفتار #خود_آسیبی قصد جدی برای مردن ندارند، ممکن است اینقدر به خودشان آسیب بزنند که این صدمات منجر به یک وضعیت خطرناک مدیکال و یا مرگ( در موارد شدید یا طولانی خود_آسیبی) شود. ممکن است این اشخاص از اینکه کنترلی بر رفتار و ماهیت وابستگی به این رفتار ندارند؛دچار یاس و نا امیدی شده و دست به #خودکشی بزنند.
لذا بسیار مهم است که این افراد برای درمان اقدام نمایند.
Www.drqasemi.com
#دکتر_کیانوش_عباس_آبادی 
#روانپزشک 
#رواندرمانگرتحلیلی 
#درمانگر_مشکلات_جنسی 
#مطب_دکتر_مهدی_قاسمی
#خود_آسیبی
#قسمت_سوم ✳️علائم هشدار: علائمی که نشان دهنده این موضوع است که فرد احتمالا مبتلا به رفتار خود_آسیب_رسان می باشد شامل:
⚜️جای متعدد سوختگی یا بریدگی روی مچ دست، بازو، پا ، شکم
⚜️پوشیدن همیشگی لباس های گشاد و لباسهایی با آستین های بلند ، حتی در روزهای گرم( به منظور پوشاندن جای زخم ها)
⚜️آوردن بهانه هایی مبنی بر زمین خوردن یا خراش دست توسط گربه، هنگام ظاهر شدن جای زخم ها
⚜️یافتن قیچی، تیغ،فندک یا چاقو در مکانهای عجیب مثل کشوی تختخواب یا زیر تختخواب
⚜️ماندن به مدت طولانی در حمام یا اتاق دربسته
⚜️پرهیز از حضور در موقعیتهای اجتماعی و گوشه گیری
⚜️تغییر خُلق ناگهانی ، عصبانی شدن به آسانی
⚜️اختلال در عملکرد تحصیلی(مثلا رها کردن دانشگاه یا دبیرستان)
✅تشخیص با مصاحبه ساختاریافته روانپزشکی محرز می گردد. توجه به این نکته ضروری است که رفتار #خود_آسیبی ممکن است علامتی از یک اختلال روانپزشکی مثل #اختلال_شخصیت ، #اختلال_دوقطبی ، #افسردگی ، #وسواس و #اختلال_سایکوتیک( مثل #اسکیزوفرنی) باشد.
✳️ درمان: موثرترین درمان ترکیبی از درمانهای رواندرمانی شناختی_رفتاری ،رواندرمانی بین فردی و دارویی می باشد.
♨️ در رواندرمانی شناختی_رفتاری به فرد کمک میشود تا پس از فهمیدن افکار و رفتار تخریب گرانه خود، آنها را مدیریت کند.
♨️رواندرمانی بین فردی سبب حصول بینش و کسب مهارت جهت رشد و ثبات ارتباطات فرد، می گردد.
♨️از درمان دارویی برای مدیریت افسردگی، اضطراب و رفتارهای وسواسی استفاده می شود.
Www.drqasemi.com
#دکتر_کیانوش_عباس_آبادی 
#روانپزشک 
#رواندرمانگرتحلیلی 
#درمانگر_مشکلات_جنسی 
#مطب_دکتر_مهدی_قاسمی
‍ #عزت نفس 
قسمت آخر
🔳راهکارهای برای افزایش عزت نفس
▪️هدفگزینی و برنامه ریزی
احساس رکود یا سکون، یکی از بزرگترین رنجهای انسانی است. هیچ چیز هم به اندازه #ناکامی به عزت نفس شما آسیب نمی زند. #خودپنداره شما همان قدر که به کار هار #موفقیت‌هایتان وابسته است، به نظر شما در باره خودتان نیز بستگی دارد. ممکن است بتوانید افکار غیر سازنده درباره خود را با افکار بهتری جایگزین نمایید، ولی اگر در برابر آرزوی تغییر و نیاز به تحول احساس #درماندگی آموخته شده کنید، ممکن است نه تنها هرگز خود را به طور کامل نپذیرید، بلکه دچار افسردگی نیز بشوید .
عزت نفس بالا به دو چیز بستگی دارد. ▫️اول اینکه یاد بگیرید به شکلی سالم درباره خود فکرکنید. ▫️دومین عاملی که به عزت نفس بالا منجر می شود، توانایی تحقق بخشیدن آرزوهاست، اینکه ببینید چه می خواهید و به دنبال آن بروید؛ به طو خلاصه اینکه رشته زندگی خود را به دست بگیرید.
احساس #عجز و #درماندگی انسان را از زندگی #ناراضی می کند، و در مواردی او را به افسردگی دچار می سازد. در مقابل، دست به #عمل زدن و ایجاد تغییراتی #هدفمند و سالم در زندگی به انسان احساس #تسلط می دهد.
▫️اولین قدم در راه تنظیم هدف این است که ببینید #چه‌می‌خواهید. برای اینکه تصویر دقیقی از خواسته ها و نیازهای خود داشته باشید می توانید آنها رابنویسید.
▫️دومین قدم #برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف است ،مشخص کنیدچگونه ،کی،کجا وبا همراهی چه کسانی می توانید به اهدافی که انتخاب کرده اید دست می یابید.
▫️سومین قدم #متعهد‌شدن به اهداف است.
▫️قدم چهارم #موانع دستیابی به اهداف راشناسایی کنید.
▫️ودر نهایت #مدیریت‌زمان داشته باشید و زمان را به خوبی مدیریت کنید.
‏Www.drqasemi.com
#هه‌ساره #فریدونی
#کارشناس_ارشد_روانشناسی
#رواندرمانگر_شناختی_رفتاری
#اسکیما_تراپیست
#مربی_مهارت_های_زندگی
#مطب_دکتر_مهدی_قاسمیl
#خود_آسیبی
#قسمت_دوم
در حالیکه در #خودکشی فرد به شکل حساب شده تصمیم می گیرد به زندگی خود پایان دهد. این افراد معمولا استرس های زیادی در زندگی خود تجربه کرده اند، دچار احساس نا امیدی، بی ارزشی و افسردگی بوده و راه فراری برای خود نمی بینند . در واقع #خودکشی را راهی جهت رهایی از درد و رنج می بینند.
✅کسانی که رفتار #خود_آسیبی دارند معمولا دارای خصوصیات زیر می باشند:
🔆توانایی بیان احساسات خود(احساس تنهایی، عدم درک از جانب دیگران، احساس تهی بودن) را ندارند.
🔆از برقراری روابط صمیمی و احساس مسئولیت می ترسند.
♨️در واقع رفتار #خود_آسیبی راهی است برای سازگار شدن و یا رهاشدن از احساسات دردناکی که بیان کردن آنها دشوار است.یعنی از این طریق فرد میخواهد از حس های منفی و افکار ناراحت کننده خود ، رها شود.
♨️گاهی رفتار #خود_آسیبی راهی است برای حل کردن یک مشکل بین فردی؛ مثلا در مواردیکه فرد با عدم موافقت از طرف دوست یا پارتنرش مواجه می شود اقدام به خودتخریبی میکند.
♨️در مواردی هم این رفتار، در زمان مشکلات فردی مثل خستگی انجام می شود.
#ادامه_دارد
Www.drqasemi.com
#دکتر_کیانوش_عباس_آبادی 
#روانپزشک 
#رواندرمانگرتحلیلی 
#درمانگر_مشکلات_جنسی 
#مطب_دکتر_مهدی_قاسمی
این شب خاطره ها یادت نره
این سکوت لحظه ها یادت نره
این غم همیشگی یادت نره
نفس های واپسین یادت نره
#شاعر: سحر مجاب
#عزت نفس 
قسمت نهم
🔳راهکارهای برای افزایش عزت نفس
▪️انتقاد برای عزت نفس ضعیف تخریب گر قدرتمندی است. 
انتقاد انواع مختلفی دارد. برخی انواع حتی #سازنده اند، وقتی که طرف مقابل تمایل دارد کمکی کند و انتقادش را به شکل #پیشنهاد خوبی برای ایجاد تغییر در شما مطرح کند. در غیر اینصورت انتقاد فقط #شکست هایتان را به شکلی بیهوده به شما یادآوری می کند. بسیاری از موارد فرد منتقد از شما انتقاد می کند تا باهوش تر، بهتر یا محق تر از شما به نظر برسد. گاهی هم از کار شما انتقاد می کند تا شما را به انجام کار دیگری وادار نماید. انگیزه فرد منتقد هرچه که باشد همه انتقادها یک خصوصیت مشترک دارند، اینکه ناخواسته اند؛ و افراد معمولاً علاقه ای به شنیدن انتقاد ندارند و در نتیجه باعث تخریب احساس ارزشمندی و در نتیجه تخریب عزت نفس می شوند. 
عزت نفس حقیقی نباید در اثر انتقاد پایین بیاید؛ و نه به واسطه تشویق بالا برود، در هر شرایطی فرد باید آن را داشته باشد. البته به تأثیر عوامل فرهنگی و نقش دیگران در شکل گیری و پرورش عزت نفس باید توجه کرد. 
در فرهنگ های جمع گرا عزت نفس به مراتب بیشتر از جوامع فردگرا تحت تأثیر دیگران است.
ادامه دارد.
▪️درخواست کردن
ناتوانی در درخواست کردن از دیگران، یکی از نشانه های عزت نفس پایین می‌باشد که از احساس عمیق #بی‌ارزشی نشئت می گیرد. 
فردی که نمی تواند از دیگران درخواست کند، احساس می کند #شایسته دریافت آنچه می خواهد نیست. خواسته های او به نظرش مشروع یا مهم نمی رسند، و فکر می کند خواسته های #دیگران خیلی #معتبرتر و #ضروری‌تر از خواسته های #خودش هستند. او از دیگران می پرسد که آنها چه می خواهند، و سعی می کند آنچه می خواهند را برایشان فراهم کند. شخص ممکن است آنقدر از عدم پذیرش بترسد یا آن قدر با نیازهای خویش بیگانه باشد که حتی نداند چه می خواهد. چنین فردی نمی تواند خطر هشیارانه از دیگران چیزی خواستن را تحمل کند. 
برای مثال، فرض کنیم درباره نوع خاصی از روابط صمیمانه خیالپردازی می کنیدکه به نظرتان خیلی جالب می رسد، ولی هرگز آن را تجربه نکرده اید چون هیچ وقت نتوانسته اید این خواسته را با طرف مقابل مطرح کنید.
 چراکه ممکن است طرف مقابل نپذیرد یا ممکن است از خواسته شما چنین برداشت کندکه می خواهید به او بفهمانید زندگی شما‌ به نظرتان مطلوب نیست.
ادامه دارد.
‏Www.drqasemi.com
#هه‌ساره #فریدونی
#کارشناس_ارشد_روانشناسی
#رواندرمانگر_شناختی_رفتاری
#اسکیما_تراپیست
#مربی_مهارت_های_زندگی
#مطب_دکتر_مهدی_قاسمی
#خود_آسیبی
#قسمت_اول
✳️رفتارهای #خود_آسیبی در تمام جوامع و فرهنگ ها دیده می شود و آن عبارت است از:
آسیب از روی قصد و اراده به خود که تکرار شونده باشد.این نوع رفتار در سنین نوجوانی شایع تر است. آسیبها شامل بریدن یا سوزاندن یا کندن و خراشیدن پوست ، کندن مو، حکاکی کردن روی پوست ، ضرب و شتم خود می باشد.
✅به نظر می رسد رفتارهای #خود_آسیبی ارتباط مستقیم با #خودکشی داشته باشد، در حالیکه این دو مورد متفاوت از یکدیگرند. تفاوت اصلی این دو گروه در "علت و قصد" انجام کار و همچنین نوع"ذهنیت" زمینه ای آن می باشد.
فرد با رفتار #خود_آسیبی، تمایلی به کشتن خود ندارد. در واقع این رفتار ، روشی برای تطابق و سازگاری با زندگی و مشکلاتش می باشد. یک واقعیت اساسی در مورد این افراد این است که آنها دچار نوعی کرختی هیجانی بوده و حس میکنند از دنیای اطراف خود جدا شده اندو با ایجاد آسیب و درد حاصل از آن، احساس "زنده بودن" می کنند.
#ادامه_دارد
Www.drqasemi.com
#دکتر_کیانوش_عباس_آبادی 
#روانپزشک 
#رواندرمانگرتحلیلی 
#درمانگر_مشکلات_جنسی 
#مطب_دکتر_مهدی_قاسمی
#برخورد_با_کودک_قلدر 
#قسمت_آخر
🔺اگر کودک حرفی درباره مشکلی که برایش پیش آمده نمی زند و شما خودتان شک کرده و سپس متوجه شده اید که او قربانی قلدری شده است، باز هم او را دعوا نکنید.
🔺می توانید از کسی که فرزندتان با او راحت تر است مثلا برادر و خواهر بزرگترش و یا حتی #مشاور و معلمش کمک بگیرید. یادتان باشد تا او احساس امنیت و آرامش نکند نمی تواند این مشکل و مشکلات دیگرش را با شما در میان بگذارد بنابر این تنها کاری که باید بکنید این است که به او اطمینان دهید که درامان است و شما اجازه نخواهید داد هیچ کس به او آسیبی برساند.
🔺اشتباهی که خیلی از والدین می کنند این است که فکر می کنند معلم و اولیای مدرسه از اینکه فرزندشان مورد آزار قرار گرفته باخبرند. در حالی که اغلب اوقات افراد قلدر می دانند کی و چگونه این کار را انجام دهند که معلم و ناظم متوجه نشوند.
🔺بنابر این اگر فرزندتان قربانی قلدری قرار گرفت حتماً مسأله را با معلم و مدرسه درمیان بگذارید تا آنها هم بتوانند وظیفه خود را در برابر فرزند شما و دیگر کودکان انجام دهند و بر فرد قلدر بیشتر نظارت کنند تا نتواند خطایش را دوباره تکرار کند.
🔺از قلدر دوری کند
 به فرزندتان یاد بدهید بدون اینکه با قلدر درگیر شود از او دوری کند به این صورت که قاطعانه در چشمان او نگاه کرده و از قلدر بخواهد که به رفتار خود پایان دهد و سپس صحنه رابدون این که بدود، با آرامش ترک کند.
#دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک_و_رواندرمانگر_نوجوان 
Www.drqasemi.com
#برخورد_با_کودک_قلدر 
#قسمت_چهارم
🔺همیشه کنار کودک باشید
💠 حتی اگر کاملاً نمی توانید مشکل فرزندتان را حل کنید، به او نشان دهید که در کنار او هستید و در همه حال از او حمایت خواهید کرد. یادتان باشد فرزندتان از شما انتظار دارد حرفهای او را بشنوید و با او همدردی کنید.
💠اگر از وضع پیش آمده #عصبانی هستید، برای عکس العمل نشان دادن عجله نکنید و بگذارید فرزندتان تمام ماجرا را برایتان تعریف کند و آنوقت به فکر چاره باشید.
💠یادتان باشد ممکن است عکس العمل های هیجانی شما باعث شود فرزندتان از گفتن ادامه حقیقت خودداری کند و یا از درمیان گذاشتن مشکل با شما پشیمان شود. پس حساب شده عمل کنید.
🔺از کودک راه حل بخواهید
💠 برای اینکه مطمئن شوید فرزندتان در برابر مساله آمادگی دارد می توانید از او بپرسید که اگر این مشکل دوباره تکرار شد، او دفعه آینده چه خواهد کرد و به فرد قلدر چه خواهد گفت؟
💠پاسخ کودک را رد نکنید، بلکه به او کمک کنید تا بتواند پایان ماجرا را با آن روش پیش بینی کند و خودش متوجه شود که این راه حل مناسبی هست یا خیر.
💠با این کار کودک نه تنها خواهد توانست خودش مشکلش را حل کند بلکه اعتماد به نفسش هم بیشتر خواهد شد. زیرا این خودش بوده که توانسته راه حل مناسب را پیدا کند، نه شما! و این مهارتی است که تا پایان عمر با او خواهد بود.
#دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک_و_رواندرمانگر 
Www.drqasemi.com
:
هرسال یک‌بار از لحظهٔ مرگم
بی‌تفاوت گذشته‌ام بی‌ آن‌که
 بفهمم یک‌ روز
در چنین لحظه‌ای
خواهم مُرد ... 👤افشین_یدالهی

امروز بیست‌و‌یکم دی ماه زادروز دکتر افشین یداللهی #روانپزشک شاعر و ترانه‌سرای بزرگ کشورمان است.

روحش شاد و یادش جاودان🌹