دکتر مهدی قاسمی روانپزشک

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک Follow

Www.drqasemi.com
متخصص اعصاب و روان
روانپزشک و رواندرمانگر
09370754271 فقط تلگرام

http://t.me/drmahdighasemi

3,708 Followers  911 Follow

Share Share Share

‍ سفری برای #کشف_خود
#قسمت_اول  از آنجا که نوزاد نیاز به مراقبت شبانه‌روزی‌ دارد، سال‌های‌ اولیه درعین #هیجان و جذابیت‌شان #خسته_کننده و توان‌فرسا هستند، به‌ویژه اگر یاوری‌ در کنار خود نداشته باشیم.
.

آنچه شرایط را بدتر می‌‌کند این است که شاغل هم باشیم. وقتی‌ درمی‌‌یابیم که دیگر وقتمان به خودمان تعلق ندارد، به این درک عمیق می‌‌رسیم که حتی‌ زندگی‌ هم از آنِ ما نیست. شخص دیگری‌ روی‌ صندلی‌ اتومبیل نشسته است که نیازهای‌ شخصی‌‌اش مهم‌تر و اضطراری‌‌تر است.
ارتباط ما و کودک‌مان مانند حرکت دونفره موزون و هماهنگی‌ است که انرژی‌ زیادی‌ از ما می‌‌گیرد و سرنوشت ما را به‌هم پیوند می‌‌زند. از رهگذر چنین درکی‌ است که کودک نوزاد ما می‌‌تواند اندک اندک ما را به عمق وجودمان سوق دهد. در این صورت است که #عشق، احساس #گناه، #سردرگمی‌، #ناامنی‌، #خستگی‌ طاقت‌فرسا و #درد و #رنج را با شدت و حساسیتی‌ جدید حس می‌‌کنیم. ما که پیش از این هرگز به این شکل مسئول مراقبت از کسی‌ نبوده‌ایم، پیوسته مجبور می‌‌شویم از خود بگذریم و به دیگری‌ ببخشیم و این ما را با بالاترین و پایین‌ترین مرتبه وجودمان روبه‌رو می‌‌سازد. ما بخش‌هایی‌ از وجود خود را کشف می‌‌کنیم که قبلاً از وجودشان آگاه نبودیم: ظرفیت عشق ورزیدن، بخشیدن، خدمت و مراقبت کردن و نیز میل به کنترل، قدرت، درک و کمال.
.  از آنجا که نوزاد در لحظه زندگی‌ می‌‌کند و برنامه از پیش تعیین‌شده یا میلی‌ به کنترل دیگری‌ ندارد، از درگیر شدن و درآمیختن با او باکی‌ نداریم. از آنجا که هر لحظه برای‌ #کودک لحظه‌ای‌ کاملاً جدید است، پیش‌بینی‌ پذیری‌ و برنامه‌ای‌ هم در کار نیست. شش ماه اول، حقیقتا دوره‌ای‌ است که لاجرم زندگی‌ را آن‌گونه که هست می‌‌پذیریم، دوره‌ای‌ که آرزوی‌ شرایطی‌ غیر از آن، درخواستی‌ بیهوده است. در این دوره کودک در عین عجز و درماندگی‌ کاملش کنترل همه چیز را در درست دارد و وجود ما صرفا در اختیار او و نیازهایش قرار دارد.
.  #ادامه_دارد 
Www.drqasemi.com
#دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک_و_رواندرمانگر 
@drmahdighasemi
‍ #اروين_يالوم 
گويى  ابتلا به يك #بيماري سخت مثل #سرطان باعث مي شود جزئيات رفتار سايرين و به طور كلي جزئيات زندگي اهميت خود را از دست بدهد،چون افراد خود را در تقابل و رويارو با #مرگ ميبيند، پس عميقا درك ميكنند كه فرصت كم است ،آنها به جاي درگير كردن خود با جزئيات رفتار سايرين و اتفاقات روزمره و متعاقبا دچار اختلالات رواني شدن، كليت و #معناى_كلى_زندگى را ميبينند چون فكر ميكنند فرصتى براي پرداختن به جزئيات ندارند، گويى درك گذرا و كوتاه بودن #زندگي باعث مي شود بيماران دريابند كه حيف است زمان كوتاهي كه دارند را صرف جزئيات بي ارزش كنند......
چقدر از #اضطراب ها و #افسردگي ها و #استرس هاي ما ناشى از پرداختن به جزئيات رفتار اطرافيانمان است؟! تنها تفاوت بيمار سرطاني و فرد سالم در اين است كه  بيمار سرطاني واقعيت گذرا  و كوتاه بودن زندگي را عميقا باور كرده چون دربدنش دليلي برا تاييد آن وجود دارد، اما فرد سالم اين حقيقت را عميقا باور ندارد حتي اگر به زبان آن را تاييد كند....پس فرد سالم چنان با جزئيات خود را درگير ميكند انگار هزاران هزار سال ديگر براي پرداختن به مسائل مهمتر فرصت دارد....
Www.drqasemi.com
#دکتر_مهدی_قاسمی
#روانپزشک_و_رواندرمانگ
#روانکاو
https://t.me/joinchat/AAAAADuvS3yvG9yav2AkPA
#پول_هدیه_یا ...
#قسمت_سوم .
🔹 در فرهنگ ما کارکردن بعد از ساعات مدرسه، مورد پذیرش نیست. اگر فرزند ما بعد از مدرسه کار کند به معنی #ناتوانی والدین در تامین نیازهای او خواهد بود. .
🔹ممکن است شما نگران باشید که کار کردن پس از مدرسه مانع این شود که #نوجوان از #ورزش، #تئاتر، #درس لذت ببرد. .
🔹شاید بد نباشد والدین برای انجام این فعالیت ها به نوجوان پول بپردازند،  پولی مطابق دستمزد کار کردن در ساندویچی محل. همه این فعالیت ها به #تلاش_جدی_نوجوان نیاز دار به اندازه کار پاره وقت بعد از مدرسه وقت و انرژی می گیرد پول بابت این فعالیت ها همان مزایای کار پاره وقت را دارد . .
🔹نکته اصلی  این است که اگر می خواهیم نوجوان مان به دام مادی گرایی نیافتد، نباید #پول_نامحدود به نوجوان بدهیم، و نوجوان هم نباید انتظار پول نامحدود  از جانب والدین را داشته باشد. .
🔺پرداخت پول برای مقاصد مشخص .
 نگرش دوم این است که وقتی والدین تصمیم گرفتند پول بپردازند، برای #مقاصد_مشخص بپردازند - مثل ورزش در اردو یا شرکت در یک کنسرت، یا پرداخت شهریه کلاس عکاسی، هنر و نظایر آن. بعد می توانند آن را به صورت هدیه ارائه کنند و البته رهنمودهای فوق الذکر را هم در نظر داشته باشند، یعنی هدیه ی  پولی را #بی_قید_و_شرط بدهند، با #تشریفات بدهند، و #جملات_تأیید_آمیز بگویند و نوجوان را #لمس کنند و تا حد امکان در حضور سایر اعضای خانواده این کار را بکنند. .
🔹از آنجا که نوجوان کار کرده و حالا تا حدی ارزش پول را می شناسد هدیه پولی در سطح عاطفی مورد قدردانی قرار میگیرد. نوجوان تا حدودی می فهمد که چقدر طول می کشد تا بتوان پولی را که اکنون والدین به عنوان هدیه به او می دهند کسب کرد. بنابراین، در سطح عاطفی، قدردانی و صورت می گیرد. .
🔹وقتی والدین راحت پول خرج می کنند و این مسائل را در نظر نمی گیرند، #هدیه_پولی آنها چندان مورد قدردانی واقع نمی شود و نیاز عاطفی نوجوان به احساس محبت را برآورده نمی سازد. اکثر والدین هرگز نیاموخته اند که چگونه پول به عنوان هدیه می تواند ابزار مؤثری برای ابراز #عشق عاطفی باشد
Www.drqasemi.com
#دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک_و_رواندرمانگر 
#نوجوانان
@drmahdighasemi
#دکتر_مهدی_قاسمی
‍ #پول_به_عنوان_هدیه
#قسمت_دوم
.
 شاید فکر کنید که اگر #هدیه_دادن یکی از زبان های اصلی عشق است و اگر والدین این همه پول به نوجوانان شان می دهند پس مخزن عشق نوجوانان باید کاملا پر باشد. این استدلال دو اشکال دارد. 
اولا بیشتر این پول ها به عنوان هدیه داده نمی شود؛ ثانيا، از آنجا که نوجوان برای کسب این پول کار نکرده ارزش چندانی برای آن قائل نمی شود و به طور کلی پول را چیز با ارزشی به حساب نمی آورد. بنابراین دریافت آن از جانب والدین، در یک سطح عميق عاطفی، عشق آنها را نمی رساند. .
 پس والدين به موضوع پرداخت پول به نوجوان چگونه باید برخورد کنند؟ .
ما از دو راه به این مشکل برخورد می کنیم:
 اول، ما باید نوجوان را تشویق کنیم که برای به دست آوردن پول کار کند. این تنها راهی است که نوجوان می تواند برای پول ارزش قائل بشود. اگر نوجوان برای کسب پولی که قرار است صرف خرید لباس مارک دار بکند کار کند، می تواند تا حدی بفهمد که تهیه این لباس برایش چقدر تمام شده و چه تلاشی برده است. نوجوان مجبور می شود بپرسد «آیا این لباس ارزش این تلاش را دارد؟» در نتیجه، کم کم #نوجوان به یک #مصرف_کننده_دقیق_و_عاقل بدل می شود. اگر نوجوان مجبور باشد برای کسب پول کار کند، ناچار می شود بین اشیاء مادی دست به انتخاب بزند. .
اگر آدم نتواند همه چیز را داشته باشد، آن وقت باید انتخاب کند و ببیند چه چیزی را بیش از همه می خواهد. این امر قوه تشخیص و تمیز را پرورش می دهد و او را برای ورود به دنیای واقعی بزرگسالان آماده می سازد.
#ادامه_دارد
Www.drqasemi.com
#دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک_و_رواندرمانگر_روانکاو 
@drmahdighasemi
‍ هدایا و مسئله مادی گری .
والدین اغلب از من می پرسند «اگر ما بیش از حد به #نوجوان مان هدیه بدهیم آیا او را مادی بار نمی آوریم؟ .
 این یک خطر جدی و واقعی در جامعه ماست. شعار امروز این است «هر کس که با وسایل بیشتری بمیرد برنده است». بزرگسالان و نیز نوجوانان مدام درحال جمع آوری وسایل هستند. اگر ما جدیدترین، بهترین و پیشرفته ترین وسایل را داشته باشیم موفق محسوب می شویم، در حالی که بزرگسالان در حال خرید خانه های بزرگ تر و بیشتر، اتومبیل های گران قیمت تر، وسایل خانگی پیشرفته تر و آخرین مدل رایانه های شخصی هستند، #نوجوانان نیز به گردآوری ، سیستم های صوتی قوی تر، لباس ها و کفش های مارک دار، لوح های فشرده، و خرید آخرین وسایل مد روز مشغول هستند تا نشان بدهند که شبیه والدینشان نیستند. همه ما با آهنگ یک طبل رژه می رویم. همه ما صرفا اسباب بازی های متفاوت جمع آوری می کنیم. .
به عنوان پدر و مادر باید از خودمان بپرسیم آیا این همان چیزی است که می خواهم به نوجوانم بیاموزم؟» همچنین باید بپرسیم «آیا این آن کاری است که می خواهم با زندگیم بکنم؟ آیا زندگی فقط خریدن و بازی کردن با اسباب بازی هایم؟ .
 اکثر بزرگسالان این طور فکر می کنند و معتقدند که زندگی چیزی بیش از اینهاست، اما بسیاری از آنها نمی توانند برای خودشان یا دیگران شرح بدهند که زندگی چیست. .
پاسخ این پرسش را در دو حوزه می توان یافت. اول، یاد گرفتن لذت بردن از چیزهای معمولی و دوم، یاد گرفتن این که آن را با دیگران سهیم شویم. برای هزاران سال زنان و مردان بدون «اسباب بازی» زندگی کردند - یعنی بدون هزاران کالای جورواجوری که انقلاب صنعتی قرن نوزدهم و بیستم وجود آنها را ممکن ساخت. مردم بدون برخورداری از این اسباب بازی ها از زندگی معمولی لذت می بردند - یعنی از غذا خوردن، خوابیدن، کار کردن، موسیقی، هنر، و ارتباط با طبیعت. ثانيا، آنها این زندگی معمولی را با دیگران سهیم می شدند. آن موقع نه تنها خانواده گسترده ای وجود داشت که همه احساس اتصال و ارتباط با هم می کردند. .
وقتی روابط انسانی در اثر بی عدالتی انسان نسبت به انسان از هم گسیخته می شود وقتی #مواد_مخدر و بیماری های آمیزشی #نوجوانان ما را نابود می کند، وقتی #طلاق باعث از هم پاشیدگی زندگی #زناشویی می شود و...
آنگاه اسباب بازی هایی که ما گرد آورده ایم دیگر معنایی ندارند.
.
#ادامه_دارد
 #دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک_و_رواندرمانگر
‍ #دنیای_درون
#قسمت دوم .قسمت اول را در پست قبلی بخوانید 💠روزهایی‌ که کاخ‌تان بی‌‌پایان و آینده‌تان جالب و روشن به‌نظر می‌‌رسید، گذشته است. دیگر از اتاق‌ها با همان #عشق و #تحسین همیشگی‌ مراقبت نمی‌‌کنید. اتاق‌هایی‌ که روزی‌ برای‌ شما غرورآفرین بودند، اکنون مایلید ناپدید شوند. تلاش می‌‌کنید تا از شر این اتاق‌ها خلاص شوید درحالی‌‌که آنها بخشی‌ از کاخ شما را تشکیل می‌‌دهند. .
💠 بعد از مدتی‌ حتی‌ فراموش خواهید کرد که کدام اتاق را قفل کرده‌اید. در ابتدا متوجه کاری‌ که انجام داده‌اید نیستید و کم‌کم این کار به عادت تبدیل می‌‌شود. انگار گوش دادن به اظهارنظرهای‌ دیگران در خصوص چگونگی‌ کاخی‌ باشکوه خیلی‌ آسان‌تر از گوش کردن به #ندای‌_درونی‌ خودتان بوده است، کسی‌ که به تمام کاخش عشق می‌‌ورزید. .
💠 در ابتدا بستن این اتاق‌ها واقعا به شما احساس امنیت می‌‌دهد. ولی‌ پس از مدتی‌ می‌‌بینید که در چند اتاق کوچک زندگی‌ می‌‌کنید. یاد می‌‌گیرید که چگونه درهای‌ زندگی‌ را ببندید و با این کار راحت می‌‌شوید. .
💠 بسیاری‌ از ما درهای‌ مختلف زندگی‌‌مان را می‌‌بندیم و فراموش می‌‌کنیم روزی‌ در قصری‌ بوده‌ایم. کم‌کم باور می‌‌کنیم که فقط خانه‌ای‌ دو اتاق خوابه هستیم که به بازسازی‌ و تعمیر نیاز دارد.
Www.drqasemi.com
#دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک_و_رواندرمانگر_روانکاو 
@drmahdighasemi
‍ #دنیای_درون
قسمت اول
.
💠جان ولوود در کتاب #عشق_و_بیداری‌ با استفاده از قیاس یک کاخ، دنیای‌ درون ما را نشان می‌‌دهد. کاخی‌ باشکوه با راهروهای‌ طولانی‌ و هزاران اتاق را مجسم کنید. هر اتاق این کاخ کامل و دارای‌ موهبتی‌ ویژه است. هر اتاق نماینده‌ی‌ جنبه‌های‌ مختلف شماست و یک بخش از کل کاخ محسوب می‌‌شود. در بچگی‌ بدون خجالت و #قضاوت تمام زوایای‌ این کاخ را کشف می‌‌کنید.
 بی‌‌واهمه و ترس همه‌ی‌ اتاق‌ها را برای‌ یافتن جواهر و اسرار آن جستجو می‌‌کنید. مهربانانه تک‌تک اتاق‌ها را پذیرا هستید؛ از اتاق رختکن گرفته تا اتاق خواب، حمام و دستشویی‌ یا زیرزمین. همه‌ی‌ اتاق‌ها منحصربه‌فرد هستند. کاخ شما سرشار از نور، عشق و شگفتی‌ است. .
💠سپس یک روز غریبه‌ای‌ به کاخ شما می‌‌آید و می‌‌گوید که یکی‌ از اتاق‌های‌ کاخ شما کامل نیست و پیشنهاد می‌‌دهد که اگر قصری‌ کامل و بدون نقص می‌‌خواهید، باید درِ این اتاق را قفل کنید. از آنجا که شما #عشق و #مقبولیت می‌‌خواهید، این پیشنهاد را می‌‌پذیرید و درِ آن اتاق را قفل می‌‌کنید. .
💠 به‌مرور زمان، مردمان بیشتری‌ به کاخ شما می‌‌آیند و راجع‌به اتاق‌های‌ کاخ اظهارنظر می‌‌کنند. مثلاً این اتاق را دوست دارند ولی‌ آن یکی‌ را نه. و به همین ترتیب شما به‌آرامی‌ درِ اتاق‌ها را یکی‌ بعد از دیگری‌ قفل می‌‌کنید. درِ اتاق‌های‌ شگفت‌انگیز شما بسته می‌‌شوند، دیگر نوری‌ به آنها نمی‌‌تابد و تاریک می‌‌شوند. چرخه‌ای‌ آغاز شده است.
 از آن زمان به بعد به دلایل مختلف درهای‌ بیشتری‌ را قفل می‌‌کنید، از جمله ترس، کهنگی‌ اتاق‌ها، احتیاط، شباهت 
نداشتن آنها به اتاق‌های‌ کاخ دیگران، به‌دلیل اظهارات بزرگان و مَراجع قدرت و به‌دلیل اینکه در بعضی‌ از اتاق‌ها استاندارد لازم رعایت نشده است یا برای‌ شما مطلوب نیستند.
 #دکتر_مهدی_قاسمی
#روانپزشک #روانکاو
‍ خواندن، نه برای دانستن، نه برای یاد گرفتن یا توشه اندوختن یا انباشته ‌کردن یا اکتساب. نه، هیچ‌کدام از این‌ها. بلکه خواندن بیش‌تر برای فراموش کردن، برای رها کردن خویش، برای گم کردن، برای خود را گم کردن.. و دوباره تنها شدن، بی‌نهایت تنها شدن؛ آن‌قدر تنها که دیگر هیچ‌گاه تنهایی را حس نکنیم.

#شش_اثر
 #کریستیان_بوبن
@drmahdighasemi
‍ #تربیت_هوشیارانه .
ادامه
.
3⃣ اگر نتوانیم خود را آن‌گونه که هستیم بپذیریم از اصل وجود خود فاصله می‌‌گیریم و به جای‌ #اصیل_زیستن سعی‌ می‌‌کنیم با انقیاد و پیروی‌ از خواست دیگری‌ خود را #تحت_کنترل احساس کنیم، یا دیگران (به ویژه فرزندانمان) را تحت #کنترل در آوریم. برای‌ #کاهش_اضطراب خود را مجبور می‌‌بینیم که شرایط زندگی‌ را به #نظم درآوریم، پیامد و عواقب امور را از پیش دیکته کنیم و اطرافیان را به میل خود سازماندهی‌ کنیم. ‌
4⃣ اصولاً کودکان نگاهی‌ منفی‌ به #انضباط دارند. صرف کلمه انضباط بوی‌ #قدرت و #کنترل می‌‌دهد و یادآور تنبیه و مجازات است. حال اگر فرزندان ما نظم و رعایت حدود را به‌عنوان فراگیری‌ درس‌های‌ حیاتی‌ زندگی‌ تلقی‌ کنند (و نه اطاعت بر مبنای‌ ترس)، یاد می‌‌گیرند که درست #قضاوت کنند، انتخاب‌های‌ مفید داشته باشند و راه‌حل‌های‌ سازنده بیابند. پیشنهاد این است که به‌جای‌ واژه تأدیب یا منضبط ساختن از اصطلاح «شکل‌دهی‌ رفتار»استفاده شود، زیرا با #تربیتِ_هشیارانه همخوانی‌ بیشتری‌ دارد. .
5⃣ در شکل‌دهی‌ رفتار نظر بر این است
که به تمام رفتارهای‌ فرزند توجه شود، نه صرفا جنبه‌ای‌ که به تصورمان نامطلوب است. در این شیوه همان‌قدر که به جنبه‌های‌ منفی‌ توجه می‌‌شود، جنبه‌های‌ مثبت نیز موردتوجه قرار می‌‌گیرند. همچنین، به‌جای‌ آنکه اختلاف و برخورد به‌عنوان عاملی‌ منفی‌ و مزاحم تلقی‌ شود به مثابه آزمایشگاهی‌ برای‌ یادگیری‌ به کار می‌‌آید.
Www.drqasemi.com .
#دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک_و_رواندرمانگر 
#نوجوان
@drmahdighasemi
‍ #تربیت_هوشیارانه 
1⃣ ما انسان‌ها اصولاً خود را تولیدمحور می‌‌دانیم و ترجیح می‌‌دهیم طبق نقشه‌ای‌ معین حرکت کنیم و تعاملاتمان در زندگی‌ از نظم و قانونی‌ خاص پیروی‌ کند. متأسفانه زندگی‌ چون بسته‌ای‌ ساختاریافته نیست که راه‌حل‌های‌ آسان و پاسخ‌های‌ آماده در اختیار ما بگذارد. به همین دلیل است که وقتی‌ کودکی‌ از قالب خانوادگی‌ خارج می‌‌شود و تصمیم می‌‌گیرد خودش باشد، والدین شرایط دشواری‌ را تجربه می‌ کنند. درواقع وقتی‌ فرزندمان #وابستگی‌ ما به #همنوایی‌ و #همخوانی‌ را تهدید می‌‌کند از نظر روانی‌ دستخوش آشفتگی‌ هیجانی‌ می‌‌شویم.

2⃣ بسیار پیش می‌‌آید که والدین فعال، زرنگ و چابک، آراسته و خوش‌لباس که برای‌ خود جایگاهی‌ در اجتماع کسب کرده‌اند، فرزندی‌ کم‌تحرک، بی‌‌توجه به ظاهر و خیال‌پرداز و کاملاً متفاوت داشته باشند. فشار بیش‌ازحد بر این کودک احساس #بی‌‌کفایتی‌ را در او پرورش می‌‌دهد .یکی‌ از عللی‌ که نمی‌‌توانیم فرزند خود را آن‌گونه که هست بپذیریم، این است که در اعماق وجودمان فکر می‌‌کنیم شأن ما «برتر» از چیزی‌ است که روبه‌روی‌ خود داریم، به‌ویژه اگر آن چیز در نظر ما نوعی‌ #بی‌‌نظمی‌ یا خروج از ضوابط استاندارد ما باشد. تصور می‌‌کنیم آنچه در نظر ما نامطلوب است ممکن است برای‌ دیگران رخ دهد و از مواجهه با آن هراسانیم. 
# ادامه_دارد
#دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک #رواندرمانگر_و_مشاور #نوجوان‌ #زوج_درمانگر
‍ بهم ریختگی اتاق چه اهمیتی دارد؟
#قسمت_دوم .
🔺یکی‌ از تهدیدهای‌ رایج والدین - «اگر اتاقت را تمیز نکنی‌، من لباسهایت را نمی‌‌شویم!» - اغلب نتیجه عکس می‌‌دهد. والد و #نوجوان عصبانی‌ می‌‌شوند؛ اتاق و لباسها همان‌طور به هم ریخته برجای‌ می‌‌ماند؛ و فرزند تلافی‌ کردن را از والدینش یاد می‌‌گیرد. .
🔺 اگر والدین دائماً به فرزند خود به دلیل #بی‌‌نظمی‌‌هایش حمله کنند، «تو خیلی‌ بی‌‌نظم هستی‌!»، او انتقاد آنها را درونی‌‌سازی‌ خواهد کرد و ناراحت و پریشان خواهد شد زیرا نمی‌‌تواند انتظارات آنها را برآورده کند. .
🔺 موفق‌ترین و واقع‌بینانه‌ترین روش برای‌ کنترل جمع‌وجور کردن وسایل آن است که با هم سازش کنید، حتی‌ اگر این کار به معنای‌ پایین‌آوردن استانداردهای‌ موردنظرتان باشد. اگر فرزندتان نمی‌‌تواند اتاقش را مرتب نگه دارد تنبیه بیشتر و کلمات خشن‌تر کمکی‌ نمی‌‌کند. بالحنی‌ آرام با او حرف بزنید. اگر بعد از گذراندن یک روز ناامیدکننده احساس می‌‌کنید اعصابتان تحت فشار است، قبل از بحث درباره مرتب‌کردن اتاق مدتی‌ صبر کنید.
 به او پیشنهاد کمک بدهید، «من نصف وسایل کف زمین را جمع می‌‌کنم تو هم کمدت را مرتب کن». زمانی‌ را برای‌ مرتب کردن اتاقش تعیین کنید، «ببین در عرض پانزده دقیقه چقدر می‌‌توانی‌ اتاقت را مرتب کنی‌». .
🔺در مورد ادامه این کار نگران نباشید. بعضی‌ روزها در مورد ظاهر اتاقش توجه زیادی‌ نشان دهید و روزهای‌ دیگر درِ اتاقش را ببندید و دور شوید. شاید تصمیم بگیرید به درهم ریختگی‌ اتاقش اعتنایی‌ نکنید تا آن همکاری‌ را که از او انتظار دارید از خود نشان دهد، یا شاید صبر کنید تا مدتی‌ سپری‌ شود و روز «تمیزکاری‌ خانوادگی‌» فرا برسد. .
🔺 متوجه باشید که این یک مشکل عمومی‌ است. احتمالاً خودتان هم وقتی‌ جوان بودید اتاقتان به‌هم ریخته بوده است. مادری‌ که فکر می‌‌کرد دخترش شلخته‌تر از بچه‌های‌ دیگر است وقتی‌ دخترهای‌ دیگر را در خوابگاه اردو دید تعجب کرد. وسایل آنها همه جا روی‌ زمین پخش بود و به نظر می‌‌رسید همه بچه‌ها بی‌‌توجه به آشوبی‌ که برپا بود کاملاً شاد بودند، «وقتی‌ می‌‌خواهیم بخوابیم فقط لباسها را می‌‌ریزیم پایین تخت». .
🔺 سالهای‌ نوجوانی پر از آشوب است، و ممکن است شما و فرزندتان با مشکلاتی‌ روبه‌رو شوید. تا وقتی‌ او به طور کلی‌ در زمینه‌های‌ دیگر زندگی‌ خود موفق است سعی‌ کنید به مشکل اتاق به‌هم ریخته آن‌قدر توجه نکنید. همچنان که او رشد می‌‌کند و بزرگ‌تر می‌‌شود بیشتر به #نظم_و_ترتیب توجه خواهد کرد.
Www.drqasemi.com
#دکتر_مهدی_قاسمی 
#روانپزشک_و_رواندرمانگر_نوجوانان