Martin Zahumensky

Martin Zahumensky Follow

Milovník jedla,svojej rodiny,priateľky Zdenky a šteniatka Chilli žijúci v láske v nádhernom Toskánsku 👨🏽‍🍳🔪❤👫🐶🌶🍀 #pappamiask

http://www.pappamia.sk/

8,618 Followers  1,878 Follow

Share Share Share

Fishy fry - day it is 😋

#frittomisto #ericrodez 👌🏻
Buongiorno kamoši :) Želám Vám všetkým krásneho Mikuláša a keďže ste všetci poslúchali 😈 mám pre Vás špeciálnu edíciu TOSKÁNSKYCH DOBRôT 😋 
Spoločne s kamošmi zo Slovenska a Talianska sme pred sviatkami zamakali a som veľmi hrdý na všetky 4 produkty, ktoré sme spoločne dali dokopy.

Počet je limitovaný (viď nižšie) a objednávať si ich môžete v termíne 06.12. až 15.12. (do 11:00 hod.), aby vám balík stihol prísť domov do Vianoc. Balíček možno darovať a so ženuškou Zdenuškou vám ho pekne zabalíme :) 1.PISTÁCIOVÁ NUTELLA (200g / 12,90€), dostupných 1000ks
Sicílske pistácie, kešu oriešky, trstinový cukor, toskánsky olivový olej, citrónová kôra
V spojení so skvelým čokolatérom Karolom Stýblom z čokoládovne Lyra a guru zdravej výživy Dušanom Plichtom sme vytvorili pistáciovú nutellu, tú prudko návykovú lakocinku v kvalitnej a zdravej podobe, bez umelých farbív, konzervantov a palmového oleja. Nebíčko v papuľke!

2.VÍNO CHIANTI CLASSICO RISERVA 2014 (0,75L / 28,50€), dostupných 180 fľiaš
Elegantné archívne vínko (môžete si ho uschovať minimálne 15-20 rokov), ktoré dozrieva 2 mesiace v nerezových kadiach, 18 mesiacov v dubových sudoch a pár mesiacov vo fľaške. Má krásnu rubínovú farbu, budete v ňom cítiť vôňu kože, tabaku, kamilky a plnú elegantnú chuť. 
Pochádza z pivníc malého vinárstva Luiano od Alessandra a jeho rodiny a špeciálnu etiketu namaľoval akademický sochár a úžasný človek Janko Ťapák podľa konceptu - „I walk the wine“. 3.EXTRA PANENSKÝ OLIVOVÝ OLEJ MONOKULTIVÁT (z odrody Leccino)zber november 2017 (0,5L / 24,50€), dostupných 100 fľašiek. Toto tekuté zlato vonia a chutí ako čerstvo pokosená tráva, je jemne maslovej chuti s mierne horkou a pikantnou dochuťou v hrdle. Olivy odrody Leccino boli starostlivo oberané a do troch hodín od zberu vylisované, čím si zachovávajú najvyššiu možnú kvalitu.

4.BIO MED AILANTO & MELATA (200g / 14,50€), dostupných 72 ks
Spoločne s Michelem sme vybrali a namiešali tento med karamelovej farby s netradičnou chuťou s jemnými tónmi broskyne. Pajaseň a medovica spolu vytvárajú neskutočne harmonický a veľmi raritný druh medu.

Info ako objednať si pozrite na FB stránke Si Toskánsko alebo Pappa Mia. 
Želám Vám krásny deň kamoši ❤
Dnes som sa učil čo to od talianskych majstrov mäsiarov robiť pravé Toskánske špecialitky ako salame toscana, finocchiona, salsiccia a soprassata. Tri generácie malého rodinného mäsiarstva naozaj robia svoje remeslo poctivo a od srdca z láskou.
Už teraz sa teším na ďalšie dni ako sa budem učiť niečo nové o mortadelle alebo prosciutte crudo.

#tuscan #charcuterie #cheflife #chefsofinstagram #butcherblock
Dva dni práce a výsledok je tu 🤗
Na prvý pokus v pohode. Na budúce dám určite viacej panchetty v pomere 50/50 a nie 70/30 diviakom. Ešte ich čaká trošku gymnastiky na 3 týždne sa pohompálajú a posušia v Toskánskom vzduchu.

#klobasa #podtoskanskymslnkom #cheflife #charcuterie #tuscany
Hurmikaki love all around 😍😋 #hurmikaki #persimmon #estezostalonastrome #nedociahnemuz #tarzanboyneeded #tuscany #produce #cheflife #duomazde #budejam
Pred troma dňami som si večer relaxoval pri krbe, počúval Johnnyho Casha - I walk the line a popíjal pohár vínka od kamoša @ale_luiano z vynikajúceho vinárstva @luianowine 🍷Ako som si tak srkal z pohára preletela mi hlavou myšlienka. Keď už žijeme s mojou ženuškou Zdenuškou v Toskánskej oblasti Chianti mal by som určite niečo spáchať, niečo čo by tu po nás zostalo v spojení s touto úžasnou krajinou.. a tak sa aj stalo.
Napadlo ma robiť každý rok špeciálnu edíciu vína v spolupráci s Alessandrom a každý rok s nejakým kamarátom umelcom, ktorý mi navrhne etiketu. Zavolal som Alovi čo si o tom myslí a bol z toho nadšený. Dohodli sme sa, že dáme každý rok limitovanú edíciu vínka Chianti Classico Riserva, ktoré zreje približne 2 roky v dubových sudoch, má krásnu rubínovú farbu, vôňu kože, tabaku, kamilky a plnú elegantnú jemnú chuť.
Premýšľal som koho by som oslovil na prvú etiketu a hneď ma napadol úžasný človek s neskutočne veľkým srdcom, vynikajuci umelec a dobrý kamarát @jantapak.art 👏🏻
Zavolal som mu večer a na druhý deň ráno mi Janíčko volá už s hotovou etiketou na maily. 
Vínko je už stočené vo flaškách a čaká na zajtrajšie vytlačenie etikiet našej prvej limitovanej edície (200ks) 
I WALK THE WINE 
Ďakujem veľmi pekne Janíčko a grazie mille Alessandro 🙌🏻 #IWalkTheWine #specialedition #jantapak #chianticlassicoriserva #pappamiask #luainowinery #chianti #tuscany #wine
#easypeasy večera pre ženušku Zdenušku 😘😋
Mrkva, jogurt, šalát, pancetta 😅

#homecooking #todakazdy #duomazde #lazysunday
Ľahká večera pre moju ženušku Zdenušku 😋
“Krémový” zemiak, topinambur a pecorino. Pečené artičoky a gaštany w salsa verde 🍽

#cochladnickadala #homecooking #fridaynight #duomazde #cheflife #chefsofinstagram
Č a s ť  3. 
Tip ako by mal kvalitný olivový olej chutiť 👉🏻 Kvalitný olivový olej by mal voňať a chutiť ako čerstvo pokosená tráva, mal by byť jemne maslovej chuti, ale s mierne horkou a pikantnou dochuťou v hrdle. Jej miera závisí konkrétnej odrody.

Tak to by bolo zhruba asi tak všetko kamoši, dúfam že som Vám zodpovedal na vaše správy, otázky a pomohol s tým ako si vyberať ten správny olivový olej.

Ak Vás to zaujalo a chceli by ste si nejaký ten Toskánsky olivový olej objednať pozrite si prosím Vás ponuku na FB stránkach Pappa Mia alebo Si Toskánsko kde sme pre Vás pripravili vianočné balíčky plné úžasných dobrôt, ktoré som sám pre Vás vyberal 😋
Prajem Vám vopred krásny víkend kamoši ❤️
Č a s ť  2.

Tá je pretláčaná do samotného lisu odkiaľ vyteká už prvý nefiltrovaný olej a zvyšná zostatková prelisovaná zmes je používaná ako hnojivo pre samotné olivové stromy takže cirkulácia bez odpadu je zaručená. Správny za studena lisovaný olej by nemal prekročiť teplotu 27c pri samotnom lisovaní. Po správnosti by sa ešte mal olej prečistiť cez papierové filtre kde by sa mala odstrániť prebytočná voda z olív ako aj zvyšné nečistoty z neho. Voolá a 100% extra panenský olivový olej je na svete. Ten nikdy nekupujem v supermarketoch ale v špecializovaných obchodoch alebo online na eshopoch. A ešte sa silne držím pravidiel, že na kvalitnom oleji musí byť vyznačený pôvod a druh olív a samozrejme kedy bol olej lisovaný. Ak tieto informácie na ňom nenájdete tak ho radšej nekupujte.
Tak na zdravie kamoši a nebojte sa na olivovom oleji aj variť ja ho naozaj v kuchyni používam asi na všetko a po inom siahnem len pri vyprážaní. Naučte sa naň a po čase si zvyknete a k iným olejom sa už nevrátite. Naozaj nie je nad zdravé tekuté toskánske zlato!
Ahojte kamoši tak poďme na to. Čo to som Vám napísal o olivovovom oleji ako som Vám sľúbil 😊

Č a s ť  1.

Jeseň moje obľúbené obdobie roku sa nám hlási aj veľmi dôležitou udalostou a to hlavne pre všetkých farmárov. Malé plody olív sú v tejto dobe krásnym vyzretým produktom, ktorý hlási začiatok toskánskeho rituálu kde sa zapájajú všetci možní milovníci tekutého zlatého moku. 
Zber olív a cesta k úžasnému chutnému produktu sa začína. Nie je olej ako olej a to Vám aj keď len v skratke vysvetlím bližšie. 
Sám som prišiel na pár popoludní pomôcť môjmu kamarátovi a obľúbenému farmárovi Michelemu na jeho kráľovstvo - rodinnú farmu menom I Greppi di Silli kde ma zasvätil do celého procesu. 
Začal sa zberom a teda rozložením sietí popod stromi, do ktorých sme zasahovali vybrujucími nazvem ich “vidlami” ktoré jemne zatrasú konármi a strasú do siete všetky olivy bez porušenia. Siete sa stiahnu a olivy sa preberú a vyčistia od všetkých lístkov a konárikov a sú v debničkách pripravené na lis.

Michele sa drží pravidla, ktoré nie každý dodržiava tak ako on a to je že olivy pozbierané ráno sa lisujú hneď na obed a tie pozbierané poobede sa lisujú večer. Takto zachováte že olej bude čo najčerstvejší a jeho kvalita sa nedá porovnať s tou ktorého olivy sú nazhromaždené dajme tomu za cely týždeň a potom lisované naraz. Čerstvosť je základom kvality. Ďalším dôležitým bodom je miešanie olív. Skúsený farmári sa pozerajú na olivy ako napríklad na hrozno. Nie každá odroda je zrelá v tom istom čase ako nejaká druhá odroda takže ak chcete dosiahnuť maximálnu kvalitu olivového oleja tak sa musí každá aj lisovať samostatne keď je vyzretá. Miešaný olivový olej čiže blend je tiež veľmi kvalitný a chutný ale po správnosti sú mixované až samotné oleje daných odrôd. Nie rôzne odrody naraz pozbierané a pomiešané a spoločne lisované.
Poďme k samotnému lisovaniu. Olivy sa prinesú do lokálneho malého lisu kde sa nasypú do veľkej antikorovej nádoby odkiaľ sa na páse pomaly sypú do drtičky. Tá olivy drtí na hmotu ktorej hrubosť si môže dať každý farmár prenadstaviť. Odtiaľ je tlačená do takzvanej centrifúgy kde sa sa celá hmota spoji a vznikne emulzia.
#aboutlastnight 🍽🥂
Zdenuška dostala prekvapko na narodky. Zobral som ju do jedinej ⭐️⭐️⭐️#michelin reštiky v Toskánsku a to ste ju mali vidieť ako stresovala keď som jej povedal pol hoďku predtým kde ideme 😂🙈💃🏼
Ja som osobne bol veľmi očarený jednoznačne najlepším #winecellar aký som kedy videl. Skúsili sme 💣 ako #meaursaultcharmes alebo #solaia a uf každý milovník vína by sa tam cítil ako v raji. Pečené prasiatko s petržlenom, citrónom a bylinkami bol určite môj dish večera. 
Zdenuške spievala na happy bday celá sála, milujem to keď ju zaskočím a zagratulovať prišiel aj sám Giorgio Pinchiorri 🙌🏻 #bdaynight #duomazde #tuscany #3michelinstars #anticapinchiorri #cheflife #chefsofinstagram