Mehmet Gürbüz

Mehmet Gürbüz Follow

Yüksek Mimar - Şehir ve Bölge Planlama Uzmanı-Ekonomist-Yeni Birlik Gazetesi Yazarı-SüperHaber Yazarı- Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri

http://balikesir.bel.tr/kurumsal/organizasyon-semasi/genel-sekreterlik

6,175 Followers  44 Follow

Share Share Share

Günümüzde kalkınma yerel değerler üzerine bina edilirken kentler öne çıkmakta ve bu da kent yönetimlerinin kalkınmada aktif rol almalarını gerekli kılmaktadır.
Geleneksel politikalar ekonomik aktiviteleri çekebilmek için finansal
destek ve teşvik paketleri üzerinde dururken,yerel ekonomik kalkınma bu tür
aktivitelerden kaçınmaya, geleceğe dönük olarak ekonomik aktiviteleri çekmek ve
geliştirmek için temel koşulları iyileştirmeye çalışır
Tarım ve sanayide yeterli kaynak ve gelişme olanağına sahip olmayan, fakat zengin bir turizm potansiyeline sahip bölgelerin, planlı ve etkin bir turizm uygulaması sonucunda turistik yönden kalkınmalarını ve dengeli bir şekilde gelişmelerini sağlayacaktır.
Endüstri 4.0, nesnelerin interneti ve sistemlerin internetinin benimsenmesiyle, yapay zeka, 3D yazıcılar, biyo-robotik, nano ve uzay teknolojisi alanlarında yaşadığımız, çalıştığımız ve birbirimizle ilişki kurma şeklindeki üstel değişimleri açıklamaktadır. Bu alanda yaşanan gelişmeler ile birlikte belirli bir ekonomik değere sahip canlı-cansız her nesnenin internet bağlantılarıyla diğer nesnelerle iletişime ve etkileşime geçebileceği akıllı üretim dönemi olarak tanımlanmaktadır. Endüstri 4.0 literatüründe akıllı şehirler, akıllı fabrikalar, akıllı sağlık, akıllı enerji, akıllı evler, akıllı kurumlar ve akıllı belediyeler gibi birçok yeni kavram yerini almıştır.

Endüstri 4.0 devriminin en büyük vaatlerinden biri ülkelerin yaşam kalitesini iyileştirmek ve gelir seviyelerini yükseltmektir. Bu yükselişin temelini şehirler oluşturmaktadır. Bu noktada yerel yönetimlerin gelişimi açısından akıllı sürdürülebilir şehirlere geçiş, sürdürülebilir kalkınma için oldukça önem arz etmektedir. Endüstri 4.0 dönüşümü sayesinde Türkiye kamu ve özel sektör sistemlerinde devlet yönetim etkinliği ve kurumlardan alınan hizmetin kalite düzeyi artacaktır.

Küresel ölçekte Endüstri 4.0 ın ulaştığı düzeyi yakalayabilmek için Belediye 4.0’ı geliştirmemiz gerekmektedir.  Endüstri 4.0 ve Akıllı Kent uygulamalarını birleştiren dijital kent vizyonu ile bilgili, yeniliklere açık, dünyayı takip eden yerel yönetimlere ihtiyaç vardır. Bu vizyonunun kapsadığı teknolojik standartlar, iletişim teknolojileri, nesnelerin interneti, bulut bilişimi, büyük veri analitiği, optimizasyon algoritmaları ve dijital dönüşüm gibi her biri ayrı uzmanlık alanları olan konularda alınması gereken teorik eğitimler, mutlaka pratik uygulamalarla desteklenmeli ve kamu kurumlarınca hayata geçirilmelidir.

Kamu kurumlarının iş süreçlerinin ve çıktılarının önemli bir kısmı diğer kamu kuruluşları ile ortaktır ve doğrudan birbirini etkilemektedir. Belediye 4.0 sayesinde kamu kurumlarında kaynakların verimli kullanılması, israfların azalması, hizmet kalitesindeki negatif sapmaların azalması ve tüm bunlar yapılırken sistemin iyi bir şekilde gerçek zamanlı müdahalelerde bulunması sağlanacaktır.
Geri dönüşüm ile amaçlanan, kaynakların lüzumsuz kullanılmasını önlemek ve atıkların kaynağında ayrıştırılması ile birlikte atık çöp miktarının azaltılmasıdır. kâğıt, plastik,cam, elektronik atıkların geri dönüşüm ve tekrar kullanılması, tabii kaynakların tükenmesini önleyecektir
Kalkınma üzerinde en çok tanım yapılan kavramlardan biri olup, bir ülkenin yapısal niteliklerinin olumlu yönde değişimidir. 
Much has been written about the process of development, and the approaches ddwhich developing nations should adopt in order to develop
Bireysel ve toplumsal olarak tüm insanların, sahip oldukları potansiyellerini kalkınma için kullanmaları ve ülkenin olumlu yönde gelişmesinde yapıcı rol oynamalarının sağlanmalıdır.
Düzce’de meydana gelen depremin 19’uncu yılında, hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz. #DüzceDepremi #12Kasım
Sürdürülebilir kalkınma kavramı bazı yazarlarca;‘dünyanın kıt olan kaynaklarını yok etmeden ve bu kaynakları en verimli bir şekilde kullanarak, sadece belirli bir kesim için değil bütün dünya insanları için adaleti ve fırsatı sağlayacak olan ekonomik gelişme’ olarak tanımlanırken Diğerleri tarafından kısaca; ‘çevreye saygılı olurken insanların yaşam kalitesinin iyileştirilmesidir’ diye tanımlanmıştır. Bu iki ayrı tanımda üzerinde önemli vurgu yapılan iki önemli unsur ise ekonomik gelişme ve çevrenin korunmasıdır.
Hakkari Şemdinli ilçesi askeri üs bölgesinde mühimmat infilak etmesi sonucu Şehit olan Kahraman Askerlerimize Allah'tan Rahmet yaralı Askerlerimize Acil Şifalar Diliyoruz.
Milletimizin Başı Sağolsun.🇹🇷 #hakkari #şemdinli