Uzm. Psk. Melis Demircioğlu

Uzm. Psk. Melis Demircioğlu Follow

Uzman Psikolog / Psikoterapist / Öğretim Görevlisi
📍Travma Çalışmaları Derneği
📍Türk Psikologlar Derneği

https://melisdemircioglu.com/

861 Followers  151 Follow

Share Share Share

Travma Çalışmaları Derneği (TÇD) olarak 16’ncısını düzenlediğimiz Toplumsal Travma Söyleşileri 
Çocuk ve Travma başlığında devam ediyor. 
Konuklarımız Prof. Dr. Tolga E.Dağlı ve Kardeşini Doğurmak: Türkiye’de Ensest Gerçeği kitabının yazarı ve gazeteci Büşra Sanay bizlerle olacak.

13 Mayıs 2019 Pazartesi günü saat 19:00-21:00 saatleri arasında Cezayir Toplantı Salonları’nda gerçekleşecek etkinliğimiz herkesin katılımına açık ve ücretsizdir. Önkayıt gerekmemektedir.

#travmaçalışmalarıderneği 
#toplumsaltravmasöyleşileri
Bugün 20 Mart Dünya Mutluluk Günü. 2012’den bu yana Birleşmiş Milletler’in kararı ile kutlanıyor. Mutluluk kavramı üzerine bir durup düşünmek için harika bir fırsat! 
Yale Üniversitesi’nden Profesör Laurie Santos mutluluğun kendiliğinden gelen bir şey olmadığını söylüyor. Psikoloji ve Mutlu Yaşam üzerine dersler veren Santos’a göre mutlu olmak için bilinçli bir çaba göstermek gerekiyor. 
Başka bir mutluluk araştırmacısı Sonja Lyubomirsky ise çok sayıda araştırmayı inceleyerek mutluluğun belirleyicisi olan faktörleri üç başlık altında toplamış. Buna göre mutluluğumuz %50 oranında genetiğimizden etkileniyor, %10 yaşam şartlarımız ve yaş cinsiyet vb gibi sosyodemografik özelliklerimizden. Geri kalan %40’lık bir oran ise eylemlerimiz, amaçlı-niyetli etkinliklerimizle ilgili. Yani mutlu olmak için aktif bir çaba göstermemiz ve bir şeyler yapmamız gerekiyor. 
Peki siz kendi mutluluğunuz için neler yapıyorsunuz?

Bu haftanın #1konu1kitap1film dizisinde konumuz #dünyamutlulukgünü dolayısıyla #mutluluk 
hepinize keyifli seyirler ve keyifli okumalar dilerim!

Siz de konuyla ilgili kitap ya da film önerilerinizi bu paylaşımın altına #1konu1kitap1film etiketi ile ekleyebilirsiniz. Böylece birlikte bu listeyi geliştirebiliriz.

#1konu1kitap1film #filmönerileri #kitapönerileri #haftanınfilmi #haftanınkitabı  #psikolojik filmler #psikolojikkitaplar #bibliyoterapi
15.03.2019 tarihinde Yeni Zelanda’da meydana gelen ve tüm insanlığa karşı bir suç olan bu vahşet ve katliamın arkasındaki tüm düşünce biçimlerine sonuna kadar karşı koyabilmek hepimizin birincil görevidir. Biliyoruz ve umut ediyoruz ki karanlığa karşı aydınlık, saldırganlığa karşı insanlık kazanacaktır.

#yenizelanda #yenizelandakatliam #travmaçalışmalarıderneği
4. Psikiyatri Zirvesi ve 11. Anksiyete Kongresi Panel Konuşması “Travma Sonrası Akut Dönem Toplum Tabanlı Müdahaleler”

#travma #psikososyal #psikososyaldestek #travmaterapisi #trauma #psychosocial #psychosocialsupport #communitybasedintervention #psychology #posttraumaticstress #posttraumaticstressdisorder
4. Psikiyatri Zirvesi ve 11. Anksiyete Kongresi
Öfke tıpkı diğer duygularımız gibi normal ve tamamen sağlıklı bir duygudur. Ancak hayatın bazı dönemlerinde öfke karşısında yıkıcı, kontrolden çıkmış, sağlıksız bazı davranışlarda bulunma eğiliminde olabiliriz. 
Böylesi durumlarda yakınlarımızla olan ilişkilerimizde ve iş ilişkilerimizde bozulmalar baş gösterebilir; hatta uzun vadede fiziksel ve psikolojik sağlığımız da bu süreçten çeşitli şekillerde etkilenir.

Son zamanlarda sık öfkelenmeye başladığınızı fark ediyorsanız, ani ve kendinizden beklemediğiniz tepkiler veriyorsanız, yakınınızdaki kişilerle çatışmalarınız arttıysa ve önceye göre daha gergin hissettiğinizi farkediyorsanız, öfke kontrolü işte tam burada devreye girmesi gereken bir beceri. 
Bu haftanın #1konu1kitap1film dizisinde konumuz #öfke ve #öfkekontrolü hepinize keyifli seyirler ve keyifli okumalar dilerim!

Siz de konuyla ilgili kitap ya da film önerilerinizi bu paylaşımın altına #1konu1kitap1film etiketi ile ekleyebilirsiniz. Böylece birlikte bu listeyi geliştirebiliriz.

#1konu1kitap1film #filmönerileri #kitapönerileri #haftanınfilmi #haftanınkitabı  #psikolojik filmler #psikolojikkitaplar #bibliyoterapi #haftanınfilmönerisi
‪Toplumsal Travma Söyleşileri-15‬ ‪📎 Ölüm, Varoluş ve Travma‬
‪⏱19:00-21:00‬
‪📍Cezayir Toplantı Salonu/Beyoğlu‬ ‪

Prof.Dr. Kaan H. Ökten‬
‪Psikiyatr Özgür Öğütcen‬ ‪

Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir. Önkayıt gerekmemektedir.‬
Geçtiğimiz hafta ilk duyurusunu yaptığım 1 Konu 1 Kitap 1 Film öneri dizisi “Özgüven” konusu ile başladı!

Bu dizi boyunca konulara ekleyeceğiniz farklı film, kitap ve dizi önerilerinizi yorumlarınızda #1konu1kitap1film etiketi ile belirtmeyi unutmayın. Listeyi birlikte geliştirelim.

Yeni konu önerilerinizi de bu paylaşımların altına ekleyebilirsiniz. 
Keyifli okumalar ve keyifli seyirler dilerim.
.
.
.
#1konu1kitap1film #psikolojikfilmler  #psikolojikkitaplar #bibliyoterapi
Kayseri Valiliği himayesinde ve 14 kurumun ortaklığında Kayseri’de kurulan 11 bağımlılık danışma merkezinde görevlendirilecek meslek elemanlarına, “Bağımlılık Danışma Merkezlerinin Kurulması Projesi” kapsamında 14 Eylül – 21 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz Stratejik Aile Terapisi, Motivasyonel Görüşme Teknikleri ve Süpervizyon eğitimlerinden... #tbt #motivationalinterviewing #motivasyonelgörüşme .
.
http://www.kayseri.gov.tr/bagimlilik-danisma-merkezlerinin-kurulmasi-projesinde-egitimler-basliyor
🎬📚Geçtiğimiz yıllarda her hafta belli bir tema belirleyerek o temada kitap ve film önerisinde bulunduğum bir dizi yayınlamıştım. Bu hafta yeniden başlıyoruz. 🎬📚Her haftanın temasına uygun film ve kitap önerilerinizi lütfen yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Birlikte yeni bir arşiv oluşturabilmeyi umuyorum.

#1konu1kitap1film #haftanınkonusu #haftanınfilmönerisi #haftanınkitapönerisi #haftanınkitabı
Travma olguları ile çalışan meslektaşlarımızla bir araya gelerek, olguların farklı yaklaşımlarla ve tekniklerle nasıl ele alınacağı üzerine odaklanacağımız; bu sayede birbirimizin pratiğine işlevsel katkılar sağlamayı hedeflediğimiz Travma Paylaşım Oturumları'na davetlisiniz.

Tarih: 26 Mart Salı 2019 
Saat: 19:00-21:30

Oturumlar ücretsiz olup, ön kayıt gerekmektedir.

Kayıt ve bilgi için: 0212 248 93 93

#psychologicaltrauma #peersupport #peersupervision
Ekip olarak bu defa kendi öğrenme deneyimimizi ön plana aldık. 
Bugün ikincisini gerçekleştirdiğimiz Psikosomatik Çalıştayı’nda beden odaklı yaklaşımları konuşuyoruz.

#interoseptifyoga #interoceptiveyoga #traumainformedyoga