Teatri i Operas dhe Baletit

Teatri i Operas dhe Baletit Follow

TEATRI KOMBËTAR I OPERAS, BALETIT DHE ANSAMBLIT POPULLOR đŸ‡ŠđŸ‡±

http://www.tkob.gov.al/

1,471 Followers  441 Follow

Share Share Share

Gëzim Bulçari koncertmaestër i orkestës së TKOBAP. 
Ai shquhet pĂ«r interpretimet e tij virtuoze dhe me njĂ« muzikalitet tĂ« spikatur. Vjen pĂ«r publikun artĂ«dashĂ«s nĂ« kĂ«tĂ« premierĂ« absolute “ Serenatat nĂ« Opera”  si drejtuesi i formazionit orkestral. Ai  prej vitesh Ă«shtĂ« koncertmaestĂ«r pranĂ« OrkestrĂ«s sĂ« Teatrit tĂ« Operas dhe Baletit dhe pĂ«rgjatĂ« kĂ«tyre viteve  ka realizuar koncerte tĂ« shumta dhe recitale nĂ« bashkĂ«punim edhe me institucione tĂ« ndryshme kulturore nĂ« ShqipĂ«ri. ËshtĂ« iniciator i formacionit orchestral tĂ« “PrimarĂ«ve tĂ« Operas”. Aktivitet qĂ« Ă«shtĂ« vlerĂ«suar nga specialistĂ«t e muzikĂ«s si iniciativĂ« e rĂ«ndĂ«sishme pĂ«r angazhimin artistik dhe pasurimin e jetĂ«s kulturore nĂ« vend. 
Vjen për publikun në:
Serenatat e Elgar dhe Tchajkovsky.
25 Janar - ora 19:00 në ArTurbina

Bileta kushton 500 lekĂ« dhe ju mund t’i gjeni çdo ditĂ« nĂ« sportelin e ArTurbina, nga ora 10:00 - 20:00.

Ju mirëpresim!
Orkestra simfonike e TKOB u  formua në  vitin 1950, së bashku me Filarmoninë e Shtetit. Aktiviteti i saj është mjaft i gjerë. Në repertorin e saj numërohen egzekutime të veprave më të mëdha të kompozitorëve shqiptarë dhe të huaj. Nga gjiri i kësaj orkestre kanë dalë solistë dhe orkestrantë të talentuar si dhe formacionet më në zë  të muzikës së dhomës. Kritika i ka njohur asaj merita të çmuara ekzekutimi: një tingull të pastër, fin, ngjyrime të pakufijshme të melodive të ekzekutuara. 
Artistët e orkestrës së TKOB vijnë këtë herë për publikun artëdashës me një repertor të pa egzekutuar asnjëhërë në Shqipëri. Dy vepra me një nivel të lartë artistik dhe teknik: * Serenatat e Elgar dhe Tchajkovsky.
25 Janar - ora 19:00 në ArTurbina

dhe * Serenatat e Haydn dhe Schubert
Me 26 Janar - ora 19:00

Bileta kushton 500 lekĂ« dhe ju mund t’i gjeni çdo ditĂ« nĂ« sportelin e ArTurbina, nga ora 10:00 - 20:00.

Ju mirëpresim!
Po ndajmë me ju disa foto të  realizuara gjatë provave për koncertin premierë: 
Serenatat e Elgar dhe Tchajkovsky.
25 Janar - ora 19:00 në ArTurbina 
Bileta kushton 500 lekĂ« dhe ju mund t’i gjeni çdo ditĂ« nĂ« sportelin e ArTurbina, nga ora 10:00 - 20:00.
Ju mirëpresim!
OPERA - HISTORI

NjĂ« ndĂ«r krijimet e kompozitorit Tchajkovsky tĂ« vĂ«nĂ« nĂ« skenĂ«n e TKOB Ă«shtĂ« edhe opera lirike “Eugjeni Onjegin”. Premiera e kĂ«saj vepre u shfaq nĂ« skenĂ«n e Teatrit tĂ« Operas dhe Baletit mĂ« 10 maj tĂ« vitit 1959 me dirigjent Rifat Teqja, regjisor rusin Gevorkian dhe koreograf Agron Aliaj 
Tchaikovsky vjen për ju më 25 Janar - ora 19:00 në ArTurbina në eventin:
Serenatat e Elgar dhe Tchaikovsky
Bileta kushton 500 lekĂ« dhe ju mund t’i gjeni çdo ditĂ« nĂ« sportelin e ArTurbina, nga ora 10:00 - 20:00.
Ju mirëpresim!
Piotr Ilic Tchajkovsky është një kompozitor i cili nuk ka kompozuar vetëm simfoni, por ai angazhohet dhe në muzikën e dhomës duke ndërthurur operan dhe baletin. Do të jetë pikërisht kjo që do ta drejtojë Tchaikovsky-n drejt famës, që dhe sot e bën publikun në të gjithë botën ta dashurojë dhe ta vlerësojë shumë këtë kompozitor.

Tchaikovsky vjen për ju më 25 Janar - ora 19:00 në ArTurbina në eventin:

Serenatat e Elgar dhe Tchaikovsky

Bileta kushton 500 lekĂ« dhe ju mund t’i gjeni çdo ditĂ« nĂ« sportelin e ArTurbina, nga ora 10:00 - 20:00.

Ju mirëpresim!
Foto nga koncerti i zhvilluar paraditen e sotme në Lushnje nga Trupa e Ansamblit Popullor.
Teatri KombĂ«tar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor Ă«shtĂ« i lumtur tĂ« njoftojĂ« rifillimin e aktiviteteve artistike nĂ« ArTurbina pĂ«r periudhĂ«n Janar – Qershor 2019.

Pjesë e kalendarit të ri artistik do të jenë disa premiera shumë të rëndësishme dhe produksione të mëdha.

Çelet ky cikĂ«l me njĂ« koncert simfonik: 
Serenatat e Elgar dhe Tchaikovsky
MĂ« 25 Janar - ora 19:00.

Bileta kushton 500 lekĂ« dhe ju mund t’i gjeni çdo ditĂ« nĂ« sportelin e ArTurbina, nga ora 10:00 - 20:00.

Ju mirëpresim!
OPERA - HISTORI

Orkestra ka qënë dhe mbetet themeli i prodhimeve operistike, të baleteve, të qindra programeve koncertore -simfonike, vokalo - imfonike, instrumentalo - simfonike të artistëve më të shquar shqiptar dhe të huaj, që kanë ardhur në vendin tonë, me ekzekutimet e të gjithë kolosëve të muzikës botërore, të cilët ajo i ka të pranishëm dhe i shton dita ditës në repertorin e vet tashmë shumë të pasur.
ANSAMBLI POPULLOR - ON TOUR

Trupa e Ansamblit Popullor u nis sot drejt qytetit të Lushnjes për të marrë pjesë në festimet e 99 - vjetorit të Kongresit Kombëtar të Lushnjes, ku do të përshëndesin me një program përshtatur enkas për këtë ngjarje historike.
#Repost @mirelakumbaro (@get_repost)
・・・
Lulet e mirenjohja per Ju 💐
🔮Faleminderit đŸ™đŸ» @ministriakultures - per çdo dite te 5 e kusur viteve qe kaluam bashke, - e kur kemi bere pa fund pune shume te bukura per Kulturen dhe per ShqiperineđŸ™đŸ» .
✅Suksese Elva Margariti ne drejtimin e ri te Ministrise se KulturesđŸ‘đŸ»
✅Projektet vazhdojne sepse Kultura eshte jeta jone e perditshme.
Juaja, MK
#Repost @ministriakultures (@get_repost)
・・・
Pas rreth 6 vitesh plot rezultate e punĂ« konkrete kudo nĂ«pĂ«r ShqipĂ«ri, Znj.@mirelakumbaro dorĂ«zoi detyrĂ«n e Ministrit tĂ« KulturĂ«s te Znj. Elva Margariti.đŸ€ Kantieret e kulturĂ«s dhe projektet e nisura do tĂ« vijojnĂ« tĂ« zhvillohen.👏 Ne funksionojmĂ« si njĂ« skuadĂ«r, ne dimĂ« tĂ« fitojmĂ«. 😉 #ministriaekultures
OPERA - HISTORI

NjĂ« balet ku pasqyrohen pĂ«rpjekjet dhe lufta e grave dhe vajzave shqiptare pĂ«r arsimim dhe emancipim nĂ« periudhĂ«n e pasluftĂ«s. NĂ«  janar tĂ« vitit 1970, u vu nĂ« skenĂ« nga trupa e baletit tĂ« TKOB  njĂ« nga baletet shqiptare, baleti “Cuca e Maleve”. Baleti erdhi nĂ«n koreografinĂ« e baletmaestrit Agron Aliaj, me muzikĂ« tĂ« kompozitorit Nikolla Zoraqi dhe dirigjent Rifat Teqja.