World War Türkiye

World War Türkiye Follow

Askeri ve siyasi tarihin her dönemi hakkında bilgi, belge, makale, görsel paylaşımları ve kitap çekilişleri.
Resmî Hesap - Official Account.

http://wwturkiye.org/

26,725 Followers  0 Follow

Share Share Share

Kronik Kitap’ın İkinci Dünya Savaşı serisi özel indirimleriyle İzmir Kitap Fuarı’nda (Salon 2 - 113B).
1889 yılında bugün: Adolf Hitler, Avusturya'nın Almanya sınırına yakın bir bölgede bulunan Braunau am Inn kasabasında dünyaya geldi.
İkinci Çin-Japon Savaşı sırasında Çin Seddi'nden geçen Çin askerleri - 1937.
Fransız gazetesi Le Petit Journal'in 1 Aralık 1912 tarihli manşeti:
"Birinci Balkan Savaşı sırasında koleranın Osmanlı ordusuna verdiği zarar."
Döneminde dünyanın en gelişmiş hava tüneli tesisinde Messerschmitt BF-109 E3'ü test eden Alman mühendisleri - Berlin, 1940.
Savaşın başlamasından 4 yıl önce, Avrupa'nın 9 egemen devletinin liderleri, Kral VII. Edward'ın 20 Mayıs 1910 tarihinde, Windsor kalesindeki cenaze töreninde bir aradayken çektirdikleri toplu fotoğraf.
Yaralı bir Waffen SS piyadesine ilkyardım uygulayan Amerikan sıhhiyeci - Normandiya, Haziran 1944.
Normandiya Çıkarması’nı müteakip, Fransa’nın Cherbourg kentinde esir edilen Alman askerleri cephe gerisine götürülürken - Haziran 1944/günümüz.
Harbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili Enver Paşa.
Avusturya-Macaristan Arşidükü Franz Ferdinand, eşi Sophie ve çocuklarıyla.
Almanya’nın Sovyetler Birliği’ne harp ilan ettiği 22 Haziran 1941’de, SS Leibstandarte Adolf Hitler Kışlası (Lichterfelde). Kaynak: “Vatan ve Führer İçin”, Kronik Kitap, sayfa 58-59.
-
“Dikkat! Hizaya gel… İleri bak.”
Kusursuz, parlak gökyüzünün altında titizce sıralanırken
ayaklarımız hafifçe hareket etmekteydi.
-
“Arkadaşlar,” dedi Kompanieführer Becker ciddiyetle, “Size bazı tatsız haberlerim var. Kışla kapılarının kapatıldığını size bildirmekten esef duyuyorum. Bir sonraki emre kadar izinler iptal edilmiştir.” Uzun bir duraklamanın ardından konuşmasına devam
etti. “Führer bu sabah özel bir radyo duyurusu yaptı. Elimde, şimdi size okuyacağım bu duyurunun metni var.” Sert bir çehreyle, Becker metnin son cümlesine geldi, “Avrupa’nın ve Reich’ın istikbali sizin ellerinizdedir. Bu mücadelede Tanrı yardımcımız olsun.” Duyurunun muazzamlığını hazmetmeye çalışarak sessizlik
içinde dikildik – Rusya’yla savaştaydık.
-
“Leibstandarte askerleri,” dedi Gülen Şeytan dikkatli ve delici bakışlarla. Sesi gururla titremekteydi. “Yatakhanelerinize döndüğünüzde ne yapacağınızı biliyorsunuz. Göz açıp kapayıncaya kadar yola çıkmaya hazır olmalısınız. Bölük, dağılabilirsin.”
-
Eğitimlerin, yürüyüş talimlerinin ve nöbetlerin sona erdiği gerçekliğiyle tetiklenmiş vaziyette yatakhanelerimize geri dönerken, aramızda heyecanlı bir mırıltı yükseldi. Barbarossa Harekâtı, yani Bolşeviklere taarruz, başlamıştı. Liderlerimiz, biz tam da İngiltere’yi işgal etmenin eşiğinde gibi görünmekteyken, aramızdaki antlaşmaya rağmen Rusların bizi arkadan vuracaklarını öngörmüşlerdi. Askerlerimiz bu tehlikeyi savuşturmak için Baltık’tan Karadeniz’e kadar uzanan bir cephede ilerliyorlardı.
1942 yapımı Türk Mavzeri.